Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kęstučio gatvės 5-o namo Kretingoje gyventojai kreipėsi į Kretingos rajono merą Antaną Kalnių ir rajono Savivaldybės administracijos direktorę Jolantą Girdvainę, prašydami konkrečios pagalbos – kaip atsisakyti uždarosios akcinės bendrovės (UAB) „Kretingos būstas“ paslaugų. Šį prašymą pasirašė 36 namo gyventojai.

Prašymas su 36 parašais pasiekė ir „Pajūrio naujienų“ laikraščio redakciją. Be jo, Kęstučio gatvės 5-o namo gyventoja Elvyra Kundrotienė ir rajono, ir „Kretingos būsto“ vadovams, ir visuomenei adresavo laišką, kuriame išsakė namo gyventojų nuoskaudas dėl „Kretingos būsto“ veiklos.

Išeitis – perimti į savo rankas

Prašyme rajono vadovams gyventojai konstatuoja, kad jų netenkina šios firmos atliekamų paslaugų kokybė ir darbų kainos ir kad jie nori atisakyti UB „Kretingos būstas“ paslaugų. „Kurti namo bendriją nėra galimybės, nes dauguma gyventojų yra pensininkai. „Kretingos būsto“ niekas nekontroliuoja, todėl susidaro sąlygos savivalei. Prašome rasti galimybes namo administravimą perduoti kitai organizacijai, kuri būtų pavaldi Kretingos rajono savivaldybei“, – rašoma Kęstučio g. gyventojų prašyme rajono vadovams.

Kretingos rajono savivaldybė oficialų atsakymą Kęstučio g. 5-o namo gyventojams jau pateikė. Į „Pajūrio naujienų“ klausimą, ką gi tokioje situacijoje turėtų daryti gyventojai, rajono meras A. Kalnius atsakė: „Šiuo metu iš Kretingos mieste esančių per 200 daugiabučių beveik 120 administruoja UAB „Kretingos būstas“. Kone visuose likusiuose daugiabučiuose arba yra įsteigtos bendrijos, arba namai administruojami su vienu iš gyventojų pasirašius jungtinės veiklos sutartį. Skundų dėl daugiabučių administravimo paslaugų, prastai ar per brangiai atliktų remonto darbų sulaukiam kone kas savaitę. Dažniausiai gyventojai skundžiasi būtent privačiu administratoriumi. Kiek tenka bendrauti su kolegomis iš kitų miestų, tai jau ne vien Kretingos, bet – daugelio Lietuvos miestų problema. Tad, matyt, neverta vynioti žodžių į vatą, kad daugiabučių administravimo rinkoje, bent jau mano manymu, nėra žaidžiama visiškai sąžiningai ir skaidriai. Kaip kitaip paaiškinti, kodėl, pavyzdžiui, Kretingoje realiai veikia tik vienas privatus būsto administratorius bei nėra jokios konkurencijos, – aš nežinau.

Šiandien Savivaldybė gali tik kontroliuoti, ar daugiabučių administratoriai laikosi įstatymų. Tačiau reguliuoti jų teikiamų paslaugų kainų ar užtikrinti, kad gyventojams būtų suteiktos tikrai kokybiškos paslaugos, realybėje neturi jokių teisinių būdų.

Todėl pirmiausiai gyventojams ir siūlome perimti namo administravimo klausimą į savo rankas. Esame pasirengę padėti ne tik konsultacijomis, bet ir finansiškai padengti dalį su bendrijos steigimu susijusių išlaidų. Beje, galbūt gyventojams pakaktų ir nekurti savo bendrijos, o prašyti administruoti namą jau veikiančios kitos daugiabučių bendrijos?

Asmeniškai pats tikrai palaikau idėją, kad daugiabučius administruoti galėtų ir „Kretingos komunalininkas“. Bet esu 100 procentų įsitikinęs, kad pagal šiuo metu veikiančius įstatymus to mums neleis padaryti Konkurencijos taryba. Tą įrodo ir jau vykstantys procesai Palangoje – beveik prieš mėnesį Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai kreipėsi į šalies Konkurencijos tarybą, prašydami pradėti tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės veiksmų. Skundas motyvuojamas tuo, kad kaimyninė savivaldybė galimai proteguoja savo valdomos įmonės „Palangos komunalinis ūkis“, vykdančios daugiabučių administravimo ir priežiūros veiklą, interesus bei iškreipia sąžiningos konkurencijos sąlygas.

Todėl šiandien ne tik stebime, kaip į šį skundą reaguos Konkurencijos taryba, bet jau ir kalbamės su kolegomis iš kitų savivaldybių, kokių veiksmų bendrai galime imtis, siekiant pakeisti šiuo metu galiojančius įstatymus, bei sudaryti galimybes ir savivaldybių valdomoms įmonėms teikti daugiabučių administravimo paslaugas. Esu įsitikinęs, kad atsiradusi konkurencija tikrai bus naudinga gyventojams. Tiesa, nesu naivus, kad pavyks pasiekti greitų pokyčių ir suprantu, kad sulauksime nemažo pasipriešinimo.“

Gali siūlyti ir savo rangovus

E. Kundrotienė savo laiške redakcijai rašo: „Mįslingas firmos „Civinity“ atėjimas į Kretingą, Palangą, Klaipėdą, Šiaulius. Neklausė daugiabučių gyventojų, ar mes norime, ar sutinkame, kad priklausytume „Civinity“ firmai.

Netenkina šitos firmos paslaugų kokybė, ypač atliktų darbų kainos. Už darbus sumokame dvigubą, trigubą kainą. Š. m. gegužės 8 d. buvo paskelbta, kad Kęstučio g. 5 name IV laiptinėje penkiuose butuose bus keičiami vandens ir kanalizacijos stovai, nes rūsyje laša vanduo. Kai pakeitė vandens stovus, ketvirtame ir penktame aukštuose nebedegė dujinės kolonėlės. Mes gauname tik šaltą vandenį, o jį šildome dujinėmis kolonėlėmis. „Kretingos būstas“ pagrindinį stovą sumažino nuo rūsio 30 mm iki 20 mm ir dar sumažino ketvirtame ir penktame aukštuose iki 15 mm (vidiniai diametrai). Mes, gyventojai, kvietėme specialistus, kurie nustatė, kad yra padaryta neteisingai, todėl reikalavome pakeisti vandens vamzdžius. „Kretingos būstas“ nesutiko. Po dviejų mėnesių ginčų pakeitė tik ketvirtame ir penktame aukštuose vamzdžius 20 mm diametru. Ir tai vienam butui kainavo 300 Eur.

Kanalizacijos vamzdyną pakeitė per vieną dieną kita firma už 150 Eur. Darbus atliko kokybiškai, tokiu diametru, koks yra rūsyje. (...) Mokame mes, gyventojai, už padarytus darbus ir norime, kad darbai būtų atlikti kokybiškai, tačiau UAB „Kretingos būstas“ ne visada atsižvelgia į mūsų prašymus.“

Su šuo laišku supažindintas UAB „Kretingos būstas“ direktorius Justinas Švatas taip pakomentavo situaciją ir gyventojos laiške išsakytas mintis: „Kretingos būstas“ mieste veiklą vykdo nuo 2006-ųjų – jau 14 metų. Mieste dabar jau tarptautinės įmonių grupės padalinys atidarytas atsižvelgus į poreikį – čia nebuvo nė vienos privačios bendrovės, galinčios vietoje teikti daugiabučių namų administravimo ir priežiūros paslaugas.

Butų savininkus rūpintis daugiabučiais namais įpareigoja LR Civilinis kodeksas. Jeigu savininkai patys neišsirenka namo valdymo formos, savivaldybėms pavesta funkcija paskirti namo administratorių iš pretendentų sąrašo. Būtent taip „Kretingos būstą“ rajono Savivaldybė paskyrė nemažos dalies miesto ir rajono daugiabučių administratoriumi.

Įmonės veiklą griežtai reglamentuoja vyriausybės patvirtinti Daugiabučio namo bendro naudojimo objektų administravimo nuostatai. Juose išdėstytos mūsų funkcijos, teisės ir pareigos, mokesčių skaičiavimo tvarka. Dirbame laikydamiesi Nuostatų, tačiau itin dažnai atliekame ir papildomus darbus, nes namai sensta ir taip galima užbėgti už akių didesnėms avarijoms, išvengti žalos savininkų turtui. Per tiek metų subūrėme specialistų komandą, gerai pažįstame miesto ir rajono daugiabučių problemas, daugelį jų sprendžiame iki ištinkant avarinei situacijai. Kadangi įmonių grupė paslaugas teikia ir didžiuosiuose šalies miestuose, galime konkuruoti: siūlome savitarną internete, visą parą veikiančius skambučių centrą ir avarinę tarnybą. Galbūt todėl ne viena nauja administravimo bendrovė Kretingoje kol kas veiklos ir nepradėjo vykdyti, o savivaldybių komunalinės įmonės į inovacijas neinvestuoja.

Priminsime, kad sprendimus dėl didesnės apimties darbų priima butų savininkų dauguma, bet avarines situacijas administratorius turi teisę šalinti ir be daugumos sprendimo. Ypač, jeigu specialistai nustato grėsmę inžinerinių sistemų veikimui ar bendram turtui. Taip buvo ir Kęstučio g. 5-e name. Avarinė vamzdyno būklė buvo nustatyta dar vasario mėnesį, remontas buvo būtinas dėl stiprios korozijos. Šalto vandens stovo keitimo darbai buvo atlikti per 5 visus aukštus. Tam panaudotos namo sukauptos lėšos, tačiau jų nepakako ir likusi suma paskirstyta pagal turimą nuosavybės plotą. Vienam butui – nuo 16 iki 30 Eur, bet tikrai ne 300 Eur, kaip teigiama laiške.

Gyventojams pastebėjus, kad po atliktų darbų sumažėjo slėgis, atlikome papildomus matavimus, konsultavomės su įvairiais specialistais ir rangovas buvo įpareigotas problemą pašalinti. Už tai savininkams papildomai mokėti nereikėjo.

Darbų daugiabučiuose pirkimą reglamentuoja teisės aktais paremtos Pirkimo taisyklės. Kad administratorius negalėtų piktnaudžiauti, pirkimai, atsižvelgiant į numatomą kainą, vykdomi oficialiai apklausiant bent tris rangovus arba skelbiant viešą konkursą specialioje interneto svetainėje www.mercell.com. Darbus atlieka mažiausią kainą pasiūlęs rangovas. Savo klientams visada primename, kad jie gali siūlyti savo rangovą. Deja, savininkų įsitraukimo sulaukiame labai retai ir renkamės iš to, kas sutinka dalyvauti pirkime. Dirbame tik su legaliai paslaugas teikiančiais rangovais, o lygindami kainas savininkai turėtų įvertinti, kokio tipo mokesčių mokėtojas yra administratoriaus sąmatą kritikuojantis rangovas ir ar apskritai jis moka mokesčius valstybei. Minimo namo atveju papildomai nuotekų stovo remontą savo iniciatyva atlikę savininkai mums nesutiko atskleisti, kas buvo darbų rangovas. Savininkams visada patariame įvertinti, ar rangovas suteikia garantiją darbams. Mes ją visada suteikiame.

Labai apgailestaujame, kad remonto darbai kelia nesutarimus. Visada esame pasirengę su klientais visus klausimus išspręsti tiesiogiai, suteikti reikiamą dokumentaciją, paaiškinti pirkimų tvarkas. Dėl šio vamzdynų keitimo informaciją teikėme ir merui, todėl šiai dienai su gyventojais esame išsprendę problemą. Dar kartą akcentuojame, kad kretingiškiai gali siūlyti savo rangovus. Tikimės, kad tai padės sustiprinti pasitikėjimą mūsų teikiamomis paslaugomis.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas