Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paštai uždaromi, paslauga lieka

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2019-11-12
Kuriuos paštus pertvarkyti, sprendžiama pagal analitikų skaičiavimus – kiek operacijų per mėnesį tame pašte atliekama ir kokios yra sąnaudos pašto skyriui išlaikyti.

Nuo kitų metų sausio 28 dienos Kretingos rajone įprastai liks dirbti tik trys paštai – Kretingos, Darbėnų ir Salantų. Kartenos, Kūlupėnų, Vydmantų bei Klaipėdos 2-ojo kilnojamojo pašto laukia pertvarka: pastatai uždaromi, o paslaugas gyventojams pradės teikti į namus atvykstantys laiškininkai. Tokių bus 5, jie turės po visą etatą.

Metai – apsiprasti

Kad žmonės priprastų prie naujovės, įprastame pašte dar vienerius metus mobilusis laiškininkas jų lauks, bet trumpiau. Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento komunikacijos projektų vadovės Aušros Kurtkutės žodžiais, „Mobilaus laiškininko“ projektas Lietuvoje prieš dvejus metus įgyvendintas 12-oje rajonų, o nuo spalio mėnesio – 10-yje. Šį spalį Kretingos rajone buvo uždarytas ir Grūšlaukės paštas, kuriame per mėnesį vidutiniškai apsilankydavo 22 žmonės. Šios įstaigos veikla perkelta į Darbėnų paštą.

„Jeigu per mėnesį ateina 22 žmonės, mokėti atlyginimą pašte dirbantiems darbuotojams, taip pat mokėti komunalines išlaidas, – labai neracionalu“, – pertvarkos esmę paaiškino projektų vadovė. Esą jau dabar apie 70 proc. visų paslaugų gyventojams laiškininkai suteikia namuose: atneša spaudos leidinius, pensijas, siuntas, priima mokesčius. Veiklą pradėjus mobiliajam laiškininkui, šios paslaugos bus teikiamos ir toliau, prireikus gyventojai darbuotoją bet kada galės nemokamai išsikviesti.

„Pajūrio naujienoms“ pasidomėjus apie uždaromus paštus, Kartenos, Kūlupėnų ir Vydmantų skyrių vadovės buvo linkusios tylėti. „Toks yra susitarimas su vadovybe. Jei kas domina, skambinkite į Klaipėdos padalinį, mes nieko negalime komentuoti“, – sakė vydmantiškė Dalia Petrauskienė. Užtat nuomones išsakė tame pačiame pastate įsikūrusios bibliotekos bei kultūros skyriaus vadovės Romutė Girskienė ir Jolanta Japertienė.

„Nėra mažai klientų. Naudojamės tuo pačiu koridoriumi, mes kasdien juos matome. Tik tiek, kad paštui reikėtų didesnių patalpų – jei sykiu įėjo vienas du žmonės, kiti netelpa. Darbuotojos čia pluša nuolat apsivertusios siuntiniais“, – sakė jos. Anot pašnekovių, paštas dirba iki pirmos valandos, o pavėlavę interesantai ir vėliau varsto jų kabinetų duris, teiraujasi, ar jau paštininkų nebėra, o gal dar priimtų?

„Ir kas per mada – viską Lietuvoje naikinti, uždaryti?“ – svarstė ir šios gyvenvietės senbuvė Birutė. Pavardės pasiskelbti nepanorusi vyresnio amžiaus moteris teigė, jog ne ji viena, gyvenanti atokiau, nuogąstauja, kad, įvykdžius pertvarką, „mobiliaisiais laiškininkais“ gali prisistatyti ir nusikaltėliai. „Pasisiūlys kokiam senukui užsakyti laikraštį, tas įsileis vidun – skaudžiai nukentės“, – kalbėjo ji. Dabartinės laiškininkės – pažįstamos, jomis galima pasitikėti.

„Sako, kad mokyklas kaimuose uždaro dėl mažėjančio mokinių skaičiaus. O paštą – kodėl? Vieni ten mokesčius sumokėti einam, kiti pensijas pasiimti – visokių reikalų pašte žmonės turi ir turės, Vydmantai plečiasi, auga“, – teigė ji.

Sprendimas – galutinis

A. Kurtkutės žodžiais, kuriuos paštus pertvarkyti, sprendžiama pagal analitikų skaičiavimus – kiek operacijų per mėnesį tame pašte atliekama ir kokios yra sąnaudos pašto skyriui išlaikyti. Kartenos pašte per mėnesį vidutiniškai atliekamos 132 finansinės operacijos, Kūlupėnų pašte – 130, nors Vydmantų pašte ir daugiausiai – 266-ios, – tačiau būtinųjų pašto išlaikymo kaštų vis tiek nepadengia. Projektų vadovė davė suprasti, kad į gyventojų nuomones neatsižvelgs, sprendimas pertvarkyti paštus yra galutinis.

Pašto darbuotojai gaus naujus tarnybinius automobilius ir išmaniąsias planšetes, tad visos operacijos vyks daug sklandžiau ir greičiau. A. Kurtkutės žodžiais, tuo įsitikino gyventojai, paslaugas jau gaunantys neišeinant iš namų. Lietuvos pašto užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, dauguma apklaustųjų – patenkinti arba nepajautė skirtumo tarp anksčiau teiktų ir mobiliojo paštininko teikiamų paslaugų. Kad paslaugos suteikiamos greičiau, atsakė 54 proc., o kad paslaugų prieinamumas pagerėjo, – 52 proc. tyrime dalyvavusių žmonių. Šis įvertinimas esą parodo, jog iš pradžių gyventojams nerimą kėlę pokyčiai vėliau tapo pranašumu: ne žmogus eina į paštą, bet paštas ateina pats. Naujovė ypač patogi ir seniems žmonėms, ir šeimoms, auginančioms mažus vaikus.

Ir pensijas atneš, ir laikraščius užsakys

Nemokamai paskambinus Lietuvos pašto informacijos numeriu 8 700 55400 arba parašius el. paštu info@post.lt, operatorius užregistruos iškvietimą. Prieš atvykdamas laiškininkas klientui pasiskambins, kad planuojamu laiku rastų namuose.

Mobilųjį laiškininką galima išsikviesti norint sumokėti mokesčius, gauti įvairias socialines išmokas ir pensijas, pageidaujant išsiųsti laišką ar siuntinį, registruoti siuntą arba kad registruotoji pašto siunta į namus būtų pristatyta pakartotinai, taip pat užsisakyti laikraščių bei kitų leidinių. Prenumeratą gyventojai gali užsisakyti pasirinkę patogiausią būdą: kai mobilusis laiškininkas pašto paslaugas teikia atvykęs į kliento namus; kai klientai numatytu laiku, nurodytu ant viešai naudoti skirtos (geltonos) pašto dėžutės, taip pat laukiami seniūnijos numatytoje specialioje paslaugų teikimo vietoje – čia prenumeratos užsakymo mokestis neimamas. Spaudą užsisakyti galima ir Lietuvos pašto tinklapyje www.prenumeruok.lt arba paskambinus tel. 8 700 55 400, taip pat parašius el. paštu info@post.lt ir atlikus bankinį mokėjimą.

A. Kurtkutė patikino, kad spaudos leidinių, pašto korespondencijos, pensijų ir socialinių išmokų pristatymas į namus vyks taip, kaip ligi šiol.

---

Kaip kaimas gyvens be įprasto pašto?

Antanas VISKONTAS, Kūlupėnai:

– Nuo gimimo esu kūlupėniškis. Neįsivaizduoju, kaip Kūlupėnuose gali nelikti pašto? Žmonės nuo seno juo naudojosi ir dabar naudojasi. Aš pats kas mėnesį čia ateinu susimokėti mokesčių, dauguma kaimynų – irgi, taip esame įpratę.

Juozas KRIPAS:

– Laikraščius pažįstamos laiškanešės ir dabar užsako atėjusios į kiemą, tai gerai, ypač vyresnio amžiaus gyventojams. Bet čia patogu užsukti pasiimti pensiją, susimokėti mokesčius. Nenorėčiau, kad uždarytų paštą. Viską Lietuvoje tik uždaro, tik naikina – kaimai tampa vis nykesni.

Vida LUBYTĖ, Kartena:

– Pirmąkart girdžiu, kad jau ir mūsų miestelio paštą uždaro! Pavyzdžiui, man jis reikalingas: daug ką mėgstu pirkti internetinėse parduotuvėse, visi užsakymai būna atvežami į paštą, ramiai sau užeinu, pasiimu.

Vilija KERAMINAITĖ (kairėje) ir Rasa NAKUTAVIČIENĖ, Kartena:

– Mums nėra jokio skirtumo – komunalinius ir kitus mokesčius sumokame internetu, kai reikia, siuntų parsivežti nuvažiuojame į Kretingos paštomatą. Nebent vyresni žmonės, kurie internetu nesinaudoja, nusimins, kai arti nebebus pašto.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas