Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iš giminystės – į draugystę su kompozitoriumi Eduardu Balsiu

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2019-10-18
Santuokoje 62-ejus metus išgyvenę Laima Grigaitienė ir jos vyras Steponas (dešinėje) darnaus šeiminio gyvenimo pavyzdiu laiko giminaičių Adelės ir Eduardo Balsių (centre) šeimą.

Kretingos rajono Garbės pilietė 84-erių Laima Grigaitienė, ilgus metus vadovavusi Žemaitijos tautodailininkams, šiemet švenčiant jos giminaičio garsaus Lietuvos kompozitoriaus Eduardo Balsio, beje –taip pat Kretingos rajono Garbės piliečio, 100-ąsias gimimo metines, prisiminė kartu praleistas svarbesnes gyvenimo akimirkas.

Mokytojas vedė mokinę

E. Balsys buvo vedęs Adelę Jašinskaitę – L. Grigaitienės pusseserę iš tėvo pusės: „Įdomu tai, kad jos mama, mano tėvo sesuo, Vincenta Jasinskaitė ištekėjo už Petro Jašinsko, – jų pavardę teskyrė tik viena raidė, tiksliau – „paukštukas“. Susigiminiavome dar ir per pavardę. Adelės tėvų šeima gyveno Palangos gatvėje – sukant į stotį, dešinėje tebėra išlikęs medinis dviaukštis namas. Be Adelės, šeimoje dar augo Vanda.“

Adelė už L. Grigaitienę buvo vyresnė 9-eriais metais. Su Eduardu ji, būdama gimnazistė, susipažino Pranciškonų gimnazijoje, – jis dirbo mokytoju, dėstė ne muziką, o matematiką ir geografiją.

„Eduardas buvo 7-eriais metais vyresnis už Adelę. Žinau, gimnazijoje buvo kilęs pasipiktinimas, kad mokytojas susideda su mokine, – pasakojo L. Grigaitienė. – Aš pirmąkart Eduardą pamačiau, kai su Adele atėjo pas mus į svečius. Tada gyvenome Klaipėdos gatvėje, atsimenu, namai tądien labai skaniai kvepėjo – mama buvo prikepusi pyragų, sakė ateis Adelė su kavalieriumi. Ir atėjo – toks aukštas, gražus, tamsiomis akimis ir garbanotais plaukais. Valgomajame buvo padengtas stalas, o svetainėje stovėjo pianinas – jis pakilo, atsisėdo ir gražiai grojo. Ir vėliau ateidavo pas mus pagroti, nes savo pianino neturėjo, Ada dainuodavo.“

Tuomet E. Balsys jau buvo pradėjęs rašyti dainas – labiau partizanines. Su šeima jis gyveno Palangoje, – gimnazijos patalpose direktorius jam buvo skyręs kambarėlį.

Laima Grigaitienė tikino likusi vienintelė gyva pusseserės Adelės ir jos sutuoktinio Eduardo Balsių vestuvių liudininke.

Vienintelė gyva vestuvių liudininkė

Kai Ada, – taip Adelę Jašinskaitę-Balsienę dažniausiai vadino pašnekovė – baigė gimnaziją, Kretingoje ir ištekėjo už E. Balsio.

„Prisimenu jų vestuves: šeimoje iš 6 vaikų buvau vyriausia – 12-metė, tuomet irgi mokiausi Pranciškonų gimnazijoje, ir jie mane vienintelę su tėvais pakvietė į šventę. Jašinskų name du kambariai buvo sujungti į salę, susirinko apie 50 žmonių. Jaunieji grįžo po „šliūbo“ – nors pokaris, 1948-ieji, bet jie kažkaip nepabijojo tuoktis bažnyčioje. Svečiai daug šoko, dainavo, tik man nebuvo linksma, nes nebuvo bendraamžių. Užtat šiandien besu vienintelė gyva iš visų vestuvių dalyvių“, – juokaudama kelių dešimčių metų senumo įvykius atgamino L. Grigaitienė.

Ji atmena vestuvėse buvus daug inteligentų, tarp jų – ir Laimos tėvas Juozapas Jasinskas, dirbęs Savivaldybėje, po to Žemės ūkio banke ekonomistu. Labai didelį įspūdį jai paliko Eduardo motina Barbora Renner – ši buvo pavolgio vokietė, ori, pasipuošusi labai gražia juodo gipiūro suknia, – Eduardas, pašnekovės žvilgsniu, buvęs labai panašus į savo motiną, tėvas tuomet jau buvo miręs.

Eduardas dar turėjo 2 brolius, jiedu gyveno JAV. Vėliau E. Balsys, tapęs Lietuvos kompozitorių sąjungos pirmininku, juos aplankė – saugumas išleido. Tačiau, patikino L. Grigaitienė, Eduardas niekad nebuvęs partinis – negalėjęs dėl brolių emigracijos.

Eduardo Balsio tėvas Kostas Ukrainoje vedė pavolgio vokietę Barborą Renner, su ja ten susilaukė trijų sūnų – Eduardo (pirmas iš kairės), Leopoldo ir Adolfo. Grįžę į Lietuvą, apsigyveno Skuode, vėliau – Palangoje.

Minija skambėdavo dainomis

Ištekėjusi už Stepono Grigaičio, Laima išvyko gyventi į Elektrėnus, – ten atvažiuodavę ir Balsiai. L. Grigaitienės žodžiais, sykį besisvečiuojant pas juos, E. Balsiui ir gimė populiari daina „Elektrėnų žiburiai“.

„Aš irgi dainavau „Gintaro“ chore, esame nesyk laimėję pirmas vietas respublikiniuose konkursuose, – E. Balsys būdavo komisijoje. Kiti dalyviai pasakydavo – giminaitis, kurgi negaus prizinės vietos, o giminystė ar turėjo įtakos – tikrai nežinau“, – neslėpė pašnekovė. Ji prisiminė ir dramatišką atvejį, kai važiavę į kaimą vienu automobiliu ir ties Gargždais patekę į avariją – su kraujosruvomis, stipriais sumušimais ir lūžiais Eduardas su Ada ilgokai gydęsi Klaipėdos ligoninėje. O Laima vadina save laimės paukščiu – tąkart išsisuko be jokių sužalojimų.

Dažnai A. ir E. Balsiai, gyvendami Vilniuje, Žvėryne, vasaromis lankydavę juos – susiėjimuose vis skambėdavę dainos. „Turėjome paveldėtą sodybą Pikteikiuose, už Baublių: vaizdas – nuostabus, iš abiejų pusių – Minija. Atsimenu mūsų paskutinį susitikimą: sėdėjome ant kalvos, dainos aidėjo kitame krante. Eduardas sako – kaip Šveicarijoje, norėčiau čia vasarot ir kitąmet. Tačiau kitos vasaros jis nebesulaukė mirė tą patį rudenį, 1984-ųjų lapkričio 3-ąją – sukniubo ant rašomojo stalo, rašydamas uvertiūrą Dainų šventės kūriniui“, – prisiminimus papildė Steponas.

Neilgai bepragyveno sutuoktinį

Vykę į laidotuves – E. Balsys pašarvotas buvo Nacionaliniame dramos teatre, laidojo Antakalnio kapinėse. L. Grigaitienės žodžiais, Adelė tik keleriais metais bepragyveno vyrą. Baigusi Žemės ūkio akademijoje kulinariją, ji visą gyvenimą buvo namų šeimininkė, dainavo TV chore.

„Jiedu labai gražiai sugyveno, viens kitą papildė – iš šono būdavo gražu į juodu žiūrėti“, – tvirtino taip pat darnioje santuokoje 63-čius metus gyvenantys L. ir S. Grigaičiai. „Pats Eduardas sakydavo, kad iš visų muzikų tik jis ir Jurgis Gaižauskas gyveną padoriai“, – prisiminė Laima.

A. ir E. Balsiai susilaukė dviejų vaikų – sūnaus Audriaus ir dukters Dalios, šiedu taip pat panirę į muzikos pasaulį: tėvų name likęs gyventi Audrius – šiuolaikinės muzikos kompozitorius, Dalia – muzikos profesorė. Kretingiškiai šiandieną sako labiau palaiką ryšius su Dalios Balsytės šeima, dalyvavę jos vestuvės. Atvykusi į pajūrį, Dalia ir jos dukterys Indrė ir Eglė dažnai aplanko ir dėdienės šeimą.

---

Svariausi Eduardo Balsio kūriniai: baletas „Eglė – žalčių karalienė“, opera „Kelionė į Tilžę“, oratorija „Nelieskite mėlynojo gaublio“, kantata „Saulę nešantis“, simfonijos, kameriniai kūriniai, estradinės dainos apie jūrą ir jūreivių gyvenimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas