Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Skulptoriaus Algirdo Boso sukurtas atminimo medalis brolių pranciškonų įsikūrimo Lietuvoje 550 metų ir 30-ies metų sugrįžimo į Kretingą sukaktims atminti.

Broliai pranciškonai 2019-aisiais mini dvi svarbias sukaktis: praėjo 550 metų, kai jie įsikūrė Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje bei 30 metų, kai išėjo iš sovietinio pogrindžio ir sugrįžo tarnauti žmonėms į Kretingą.

Praėjusį šeštadienį broliai pranciškonai į Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčią sukvietė artimus bičiulius, bendradarbius ir geradarius iš visos Lietuvos padėkoti Dievui ir žmonėms už paramą brolių misijoms.

Pirmieji į Lietuvą atvykę pranciškonai dalyvavo karaliaus Mindaugo ir jo šeimos krikšte, skleidė Kristaus mokslą Mindaugo rūmuose. Nepriklausoma Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincija buvo įkurta 1729 metais. 1762 m. provincijoje veikė 52 vienuolynai, kuriuose gyveno apie 400 pranciškonų. Jie liaudies kalba mokė maldų ir giesmių, pamokslavo, su bernardinais siejami pirmieji išlikę lietuviško rašto pavyzdžiai. Mažesnieji broliai 1831 ir 1863 metais rėmė liaudies sukilimus prieš carinę Rusijos valdžią ir dėl to nukentėjo – Rusijos valdžia panaikino Lietuvos Šv. Kazimiero provinciją, broliams palikdama vienintelį vienuolyną Kretingoje seniems broliams ir kunigams nukaršinti. 1918 metais Lietuvai atgavus nepriklausomybę, brolių pranciškonų veikla suklestėjo Kretingoje. Čia broliai įsteigė spaustuvę, leido katalikišką ir tautinę dvasią gaivinančią literatūrą, įkūrė Pranciškonų gimnaziją. Prieš sovietų okupaciją pranciškonai veikė 5 vienuolynuose. Okupacijos išvakarėse Lietuvos provincijai priklausė 139 pranciškonai. 1940 metais Lietuvoje netekę pastogės broliai išsisklaidė po visą pasaulį, keli buvo ištremti į Sibirą. Nuo 1944 metų įsikūrė Jungtinėse Amerikos valstijose, vėliau – ir Kanadoje, 1989 m. lapkričio 19 d. per Kristaus Karaliaus iškilmę, Lietuvai dar nespėjus, išsivaduoti iš sovietų okupacijos, broliai išėjo iš pogrindžio ir sugrįžo į Kretingos Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai parapiją, kur aukojo pirmąsias Mišias. Broliai Kretingoje atkūrė Pranciškonų gimnaziją, Klaipėdoje pastatė Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčią, Šv. Pranciškaus onkologijos centrą, kur, padedami pasauliečių, padeda sergantiems šia sunkia liga. Pakutuvėnuose pranciškonai įkūrė bendruomenę, norintiems išsivaduoti iš priklausomybių. Vasaromis čia rengiamos šeimų stovyklos. Istorinį vienuolyną ir parapiją Vilniuje broliai atkūrė 2001-aisiais, 1995-aisiais apsigyveno Kauno Šv. Jurgio vienuolyne ir atgaivino Šv. Jurgio bažnyčios tikinčiųjų bendruomenę. Kryžių kalne 2000 metais pastatytame vienuolyne pranciškonai aptarnauja į Kryžių kalną atvykstančius piligrimus ir užsienio turistus.

Šiandieną provincijai priklauso 6 vienuolynai Lietuvoje – Kretingoje, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Pakutuvėnuose ir Kryžių kalne ir 2 Šiaurės Amerikoje – Kenebunke (JAV) ir Torante (Kanadoje). Provincijai priklauso 35 amžinųjų įžadų broliai ir keletas jaunų studentų. Per iškilmę Vilniuje dėkodami savo pagalbininkams pasauliečiams, broliai nuolatos akcentavo, kad be jų vieni nebūtų tokie stiprūs tarnystės Dievui ir žmonėms kelyje. „Be jūsų nebūtų ir mūsų“, – tarė Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos ministras br. kun. Algirdas Malakauskis OFM, palinkėjęs visiems taikos ir gėrio.

Liudijimais pasidalijęs br. kun. Benediktas Jurčys OFM priminė, kad Lietuvos pranciškonai turi ir šventąjį pagalbininką – popiežių šv. Joną Paulių II, kurio iniciatyva jubiliejiniais – 2000 – metais buvo pastatytas pranciškonų vienuolynas Kryžių kalno papėdėje. Po apsilankymo Kryžių kalne jis pradėjo puoselėti idėją sujungti Lavernos kalną Italijoje su Kryžių kalnu Lietuvoje. Brolis Benediktas pasakojo, kad Lavernos Kalno vienuolyno broliai pardavė jų turėtą turtą Stambule ir už dalį gautų pinigų pastatė vienuolyną Kryžių kalne, o už likusius Pietų Amerikoje nupirko žemės indėnams. Brolis Benediktas padėkojo Klaipėdos, Kauno benamiams, sąvartynuose surinkusiems varį, iš kurio padarytas Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios Klaipėdoje kryžius.

Broliai pranciškonai, melsdamiesi už geradarius, padėkojo visiems, ir šventėje nesantiems, už moralinę paramą jų iniciatyvoms maldomis, darbų idėjomis, aukomis. Padėkojo ir savo tėvams. Brolių pranciškonų 550-ies metų atėjimo į Lietuvą ir 30-ies sugrįžimo į Kretingą sukaktims atminti Klaipėdos skulptorius Algirdas Bosas sukūrė medalį. Šiuo atminimo ženklu broliai pranciškonai pagerbė per 200 jų pagalbininkų pasauliečių.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas