Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Palangos politikai, atsižvelgę į vietos verslininkų prašymus, pakilo į kovą prieš kitąmet įsigaliosiančius draudimus prekiauti alkoholiu lauko ir paplūdimio kavinėse: penktadienį įvykusiame kurorto savivaldybės tarybos posėdyje vienbalsiai buvo priimtas kreipimasis į Lietuvos Respublikos Seimą dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų atšaukimo.

Problemos ieškoma ne ten

Įstatymo pakeitimai, įsigaliosiantys nuo ateinančių metų sausio pirmosios, apribos galimybę prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 proc., kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose bei paplūdimiuose.

Priimto sprendimo aiškinamajame rašte akcentuojama, kad griežtėjanti alkoholio kontrolė – draudžiama prekyba alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose ir nestacionariose mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose – darys didelę žalą verslo plėtrai ir visiškai nespręs esminių socialinių problemų, kurios susijusios su besaikiu alkoholio vartojimu buityje. Šis teiginys grindžiamas šiemet liepos pabaigoje Vilniaus universiteto mokslininkų pristatytu tyrimu apie alkoholinių gėrimų vartojimo įpročius. Jame rašoma, kad girtaujančių asmenų Lietuvoje yra 5 proc. visų gyventojų, ir šie asmenys išgeria net 35 proc. viso šalyje suvartojamo alkoholio kiekio. Dažniausiai, pažymima tyrime, šie asmenys alkoholinius gėrimus vartoja namuose, kitaip tariant, buityje. Kavinėse, restoranuose ir baruose alkoholį dažniausiai vartoja proginiai vartotojai, kurių skaičiuojama 50 proc. nuo visų gyventojų.

Atliktas tyrimas pagrindžia išvadą, kad girtaujantys daug rečiau vartoja alkoholį baruose ir restoranuose ir kad šios įstaigos nėra probleminės alkoholio vartojimo vietos.

Draudimas pakenks verslui

Palangos savivaldybės tarybos kreipimesi pabrėžiama, kad neproporcinga alkoholio kontrolė darys neigiamą įtaką smulkiam kavinių verslui, mažins verslo susidomėjimą skelbiamais savivaldybių lauko kavinių konkursais, menkins Palangos miesto ir visos Lietuvos patrauklumą turizmo srityje. Skaičiuojama, kad Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai įtakos turės apie 40 Palangos miesto lauko kavinių, tarp jų – 20 lauko kavinių, įrengiamų paplūdimiuose. Dalis lauko kavinių savininkų informavo Palangos miesto savivaldybę, kad ketina nutraukti veiklą, kita dalis planuoja mažinti darbuotojų skaičių.

Akcentuojama ir tai, kad numatomi įsigalioti Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, arba draudimai, neigiamai paveiks ne tik Palangos, Neringos, bet ir Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir kituose miestuose veikiančias nestacionarias mažmenines prekybos ir viešojo maitinimo vietas, o taip pat pajūrio kurortuose įsikūrusias paplūdimio kavines ir kai kuriuos viešbučius.

„Atsižvelgdama į tai, kas išdėstyta, Palangos miesto savivaldybės taryba kreipiasi į Lietuvos Respublikos Seimą prašydama rudens sesijos metu priimti Lietuvos Respublikos Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus nuo 2020 m. sausio 1 d. nedrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 proc., kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose bei paplūdimiuose“, – rašoma vienbalsiai priimtame dokumente, priduriant, jog šiuo sprendimu Seimo prašoma atšaukti neproporcingas, perteklines alkoholio kontrolės priemones.

Lietuva apsijuoktų prieš pasaulį

„Šiuo kolegialiai priimtu sprendimu mes, galima sakyti, pasekėme Vilniaus savivaldybės pavyzdžiu – ji jau yra priėmusi tokį kreipimąsi ir pateikusi jį Seimui, – paklaustas, kas inspiravo šį kreipimąsi, „Pajūrio naujienoms“ sakė Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, atkreipęs dėmesį, kad panašaus turinio pareiškimą pati pirma priėmė Lietuvos savivaldybių asociacija. – Mums, kaip ir Vilniui, tai yra aktualu visų pirma tam, kad apsaugotume savo verslą. Šis draudimas paliestų ne tik paplūdimio kavines, bet ir didžiąją dalį kavinių, esančių J. Basanavičiaus gatvėje ir daugumą kavinių Šventojoje, tad kreipiamės į Seimą, kad šis įstatymas būtų atšauktas arba kad būtų peržiūrėti tam tikri jo punktai.“

Meras sakė nekart minėjęs, jog ne ten ieškomos girtavimo priežastys – juk visame pasaulyje paplūdimy išgerti vyno taurę nėra draudžiama.

„Jeigu įstatymo pataisos įsigaliotų, sulauktume priešingų pasekmių negu tikimasi – žmonės pirks daugiau alkoholio ir nešis jį gerti į paplūdimį. Taip, tai yra draudžiama, bet visų sukontroliuoti neįmanoma – policijos pareigūnų, kai paplūdimyje ilsisi apie tris šimtus tūkstančių žmonių, prie kiekvieno nepastatysi. Nežinau, kaip šiuo klausimu ketina elgtis Klaipėda ir Neringa, bet mums, Palangai, tai itin aktualu – užsidarius vasaros kavinėms paplūdimiuose, darbo, kad ir laikino, netektų apie pora šimtų žmonių. Mes pritariame beveik visoms kovos su alkoholio vartojimu ir girtavimu priemonėms, bet pradėti nuo smulkių verslininkų – tikrai perteklinė priemonė. Juk Lietuva – ir turizmo šalis, tad tiesiog apsijuoktume prieš pasaulį neleisdami išgerti vyno taurės ar alaus bokalo paplūdimio ar lauko kavinėse“, – teigė Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas