Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paleistieji lygtinai integruojami į visuomenę

  • Edita KALNIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2019-09-13

Už nusikalstamą veiką bausmę pataisos namuose atlikę asmenys sugrįžta į mūsų rajoną, tačiau tokių asmenų, Probacijos tarnybos Kretingoje duomenimis, ne itin daug. „Tai nėra masinis reiškinys, per mėnesį iš įkalinimo įstaigos sugrįžta maždaug vienas žmogus. Policijos komisariatas yra apie tai informuojamas“, – teigė Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas.

Nusikalsta vėl?

Šiais metais Probacijos tarnyboje Kretingos rajone priežiūra vykdoma 9 lygtinai paleistiems iš pataisos įstaigų asmenims, viena jų – moteris. Iš jų naujai į Probacijos tarnybos registrą įtraukti 4 lygtinai paleisti ir per šiuos metus iš pataisos namų grįžę asmenys. „Iš prižiūrimųjų vienam asmeniui vykdoma intensyvi priežiūra – lygtinai paleistojo buvimo vietos pagal nustatytą probuojamojo dienotvarkę kontrolė elektroninio stebėjimo priemonėmis“, – įvardijo Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus (Kretingos rajone) specialistė Živilė Budginienė.

Per 2018 m. Probacijos tarnybos Kretingoje pareigūnai priežiūrą vykdė 15 asmenų, lygtinai paleistų iš pataisos įstaigų.

Rajone pasitaiko atvejų, kuomet įkalinimo bausmę atlikę asmenys nusikalstamą veiką padaro iš naujo, tačiau džiaugiamasi, kad jų nėra itin daug. „Galime pasidžiaugti tuo, kad tokių tikrai nėra daug. Per 2018 m. tik vienas lygtinai paleistas asmuo, kurio priežiūrą vykdė probacijos tarnyba Kretingos rajone, padarė naują nusikalstamą veiką, vengė atlikti bausmę, todėl, teismo sprendimu, buvo grąžintas atlikti likusios neatliktos laisvės atėmimo bausmės į pataisos įstaigą“, – kalbėjo Ž. Budginienė.

Per šiuos metus Kretingos rajone Probacijos tarnybos prižiūrimiems lygtinai paleistiems asmenims nebuvo pradėta naujų ikiteisminių tyrimų ir nė vienas asmuo dėl vengimo atlikti bausmę negrąžintas į pataisos įstaigą. O Klaipėdos regione už vengimą atlikti bausmę į pataisos įstaigas grąžinti 6 asmenys, 4 asmenims buvo pradėti nauji ikiteisminiai tyrimai už nusikalstamas veikas, padarytas priežiūros metu.

Laisvės atėmimo bausmę pataisos įstaigose atliekantys nuteistieji gali būti lygtinai paleisti, jei jų nusikalstamo elgesio rizika yra žema ir tikėtina, kad jie laikysis įstatymų ir nenusikals. Be to, jie turi vykdyti individualiame plane numatytas socialinės reabilitacijos priemones, atsižvelgiama ir į jų padaryto nusikaltimo sunkumą bei kitas įstatymo numatytas sąlygas. „Lygtinai paleisti asmenys turi nurodyti, į kokią gyvenamąją vietą jie sugrįžta, o policijos pareigūnai nuvyksta patikrinti, ar taip yra“, – sakė R. Kačinas.

Lygtinai paleistiems iš pataisos įstaigų asmenims yra paskiriami įvairūs įpareigojimai ir draudimai, pavyzdžiui, būti namuose nustatytu laiku, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje, jų vykdymą kontroliuoja probacijos tarnybos pareigūnai. „Jei asmuo nesilaiko lygtinio paleidimo sąlygų, teismo sprendimu lygtinis paleidimas gali būti panaikintas ir asmuo gali būti pasiųstas atlikti likusios laisvės atėmimo bausmės dalies į pataisos įstaigą“, – atkreipė dėmesį Ž. Budginienė.

Suteikiama pagalba

Probacijos tarnyba nuteistajam suteikia pagalbą, skatindama integruotis į visuomenę. Viena tokių sąlygų – lygtinai paleistas asmuo privalo užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje arba pradėti dirbti. „Darbo paieškos paslaugas teikia Užimtumo tarnyba. Nuteistiesiems yra sudaroma galimybė dalyvauti įvairiose užimtumo skatinimo programose. Ar ras darbą, labai priklauso nuo paties nuteistojo motyvacijos“, – paaiškino Ž. Budginienė, pastebėjusi, kad visuomenėje mažėja neigiamo požiūrio į tai, jog žmogus praeityje buvo teistas.

Dažnai lygtinai paleistam asmeniui taip pat yra skiriamas įpareigojimas – dalyvauti elgesio pataisos programose. „Kretingoje rengiamos elgesį keičiančios programos: intervencinė programa smurtaujantiems šeimoje, programa „Tik tu ir aš“ ir „Elgesys-pokalbis-pasikeitimas“. Jas vykdo probacijos tarnybos pareigūnai ir Kretingos psichikos sveikatos centras“, – įvardijo Ž. Budginienė.

Esant poreikiui, nuteistiesiems yra teikiama ir psichologinė pagalba. Psichologines konsultacijas organizuoja Kretingos psichikos sveikatos centras. Savivaldybėje taip pat vykdomas projektas „Kompleksinių paslaugų Kretingos rajono šeimoms teikimas“. Be to, Probacijos tarnyba Klaipėdos regione irgi turi psichologą, kuris, esant poreikiui, teikia psichologinę pagalbą.

„Priklausomai nuo to, su kokiomis problemomis paleistieji lygtinai susiduria, jas sprendžiame iš karto, bendradarbiaujame su įvairiomis institucijomis, išsiaiškiname, nukreipiame, kur galima gauti vienokią ar kitokią pagalbą. Svarbu, kad pats nuteistasis būtų motyvuotas keisti savo gyvenimo būdą, nebekartoti klaidų ir gyventi nebenusikalstant“, – tikino Ž. Budginienė.

Dažniausiai nuteistieji turi ir priklausomybę nuo alkoholio. „Kartu ieškome būdų, kaip ją spręsti, motyvuojame, esant poreikiui, tarpininkaujame dėl siuntimo gydytis, nukreipiame į Kretingoje vykstančius anoniminių alkoholikų grupės susitikimus“, – teigė Ž. Budginienė.

---

Iš viso per 2019 m. 6 mėn. priežiūra Probacijos tarnybose Klaipėdos regione buvo vykdoma 147 lygtinai paleistiems asmenims, 17 jų – moterims. Naujai įtrauktas į registrą per šiuos metus buvo 51 lygtinai paleistas asmuo. Intensyvi priežiūra vykdoma 7 asmenims.

Per 2018 m. Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriuje iš viso priežiūra buvo vykdoma 219 lygtinai paleistiems asmenims, 27 moterims. Į Duomenų registrą per šį laikotarpį buvo įtrauktas 81 lygtinai paleistas iš pataisos namų asmuo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas