Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje įvyko knygos „Gulago partizanai“ pristatymas. Jos autoriai Paulius Saudargas ir Goda (Karazijaitė) Krukauskienė pristatė knygoje nugulusias 24 politinių kalinių, kalėjusių Norilske, Vorkutoje ir Kengyre, pasipriešinimo Gulago sistemai istorijas ir susirinkusiems kretingiškiams parodė trumpametražį dokumentinį filmą.

Knygos autoriai Paulius Saudargas ir Goda (Karazijaitė) Krukauskienė teigė, kad rašyti knygą apie politinių kalinių pasipriešinimą paskatino moksleiviai

Pasak knygos autorių, sukurti filmą apie politinių kalinių sukilimus Gulage ir parašyti knygą paskatino moksleiviai. „Per keliones po mokyklas mokiniai dažnai klausdavo, kodėl tremties istorija, pasakojimai apie kalinimus ar šiandieninės ekspedicijos į tremtinių kapines ir kryžių atstatymas jose pateikiami taip liūdnai. Šis klausimas iš pradžių mane šokiravo. Mokiniams reikia pozityvo ir išvadų, ką suteikė tas kalinių pasipriešinimas lageriuose“, – tikino P. Saudargas.

Mažai kam žinoma, kad kova dėl Lietuvos laisvės nesibaigė didžiąją dalį partizanų nužudžius miškuose, o „liaudies priešus“ – išvežus į lagerius ar ištrėmus. 1953 m. vasarą Norilske ir Vorkutoje, vėliau 1954 m. Kengyre ir vėl Vorkutoje 1955 m. kilo didžiausi lagerių sukilimai, sudrebinę visą SSRS Gulago sistemą.

„Kaliniai sugebėjo organizuotai priešintis režimui. Tai buvo vienas veiksnių, sugriovusių visą lagerių sistemą“, – teigė P. Saudargas. Pasipriešinimas suintensyvėjo po 1953 m. įvykusios Stalino mirties. Sukilimų dalyviai reikalavo ne sąlygų sušvelninimo, o laisvės arba mirties. Kiekviname lageryje įvykiai rutuliojosi skirtingai, viename jų panaudoti ir tankai.

Pasak knygos autorių, po politinių kalinių derybų su Gulago valdžia, sukilimai buvo paskandinti kraujyje. Žuvo šimtai žmonių, prasidėjo Gulago griūtis. 1956 m. dauguma politinių kalinių išleidžiami į laisvę. „Knyga ir dokumentinis filmas „Gulago partizanai“ – apie niekada nepasibaigusią Laisvės kovą, apie sukilimus Gulage, kur pirmose gretose stovėjo lietuviai ir ukrainiečiai“, – tvirtino P. Saudargas ir G. Krukauskienė.

Knyga: Knygoje Gulago partizanai užfiksuotos 24 politinių kalinių, kalėjusių Norilske, Vorkutoje ir Kengyre pasipriešinimo Gulago sistemai istorijos

Anot jų, tarp trijų lagerių sistemų – Norilsko, Vorkutos ir Kengyro – vyko komunikacija, kaliniai įvairiais būdais sugebėjo perduoti informaciją, kad vyksta sukilimai, žmonės streikuoja ir nedirba. Gulago kaliniai būrėsi į slaptas organizacijas, atsirado „Penketukų“ grupės. Šias grupes sudarė 5 asmenys, kurie žinojo tik vienas apie kitą, tokios grupės vienijo apie keliasdešimt tūkstančių kalinių.

Goda Krukauskienė pasidalino knygos ištrauka, kurioje užfiksuoti Norilsko sukilimo dalyvės, ryšininkės ir politinės kalinės Joanos Ulinauskaitės-Mureikienės prisiminimai. Juose – kalinimas, suėmimai, kankinimai ir nežinomybė dėl ateities, tikėjimas – vienas iš kalinių ramsčių sudėtingose situacijose. Knygoje užfiksuoti 24 lietuvių, ukrainiečių ir baltarusio liudijimai.

Knygos ir trumpametražio dokumentinio filmo autorių teigimu, literatūros, kurioje būtų užfiksuota tremtinių sukilimo istorija, nėra daug. Patys politiniai kaliniai susibūrę kartais išleisdavo savo atsiminimus, tačiau šie leidiniai yra mažų tiražų ir įprastam skaitytojui sunkiai pasiekiami.

„Sukilimų dalyviai yra žmonės, sujungę partizaninį pasipriešinimą ir dabartinę laisvą Lietuvą. Imdami interviu knygai parašyti ir filmui sukurti stengėmės sukurti ryšį tarp politinių kalinių ir jaunų žmonių. Jaunimui svarbu žinoti, kaip jų seneliai ar proseneliai kovojo“, – teigė knygos autoriai.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas