Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

S. Gricius parasparnių sportu užsiima nuo 2013 metų.

Kartenos aerodrome pirmą kartą įvyko parasparnių varžybos –Jaunųjų pilotų lyga, kurioje varžėsi ir karteniškis Stasys Gricius. Kraštiečiui parasparnių varžybos buvo gan sėkmingos – dviejose rungtyse jis iškovojo III v.

Priklausomi nuo oro

Varžybose dalyviai turėjo įveikti dvi rungtis: du maršrutinius skrydžius su parasparniu iki Plungės ir tikslaus nusileidimo rungtį.

„Maršrutinis skrydis – tai maždaug 19 km skrydis, kuris trunka apie 1–1,5 val. Kitoje rungtyje su parasparniu dalyviai turėjo nusileisti kuo arčiau taikinyje esančio raudono apskritimo ir kuo arčiau jo pastatyti kojos kulną“, – paaiškino varžybų iniciatorius visuomeninės organizacijos „Vakario klubas“ valdybos pirmininkas Bronislovas Bružas.

Parasparnių varžybose dalyvavo 11 pilotų iš visos Lietuvos. Maršrutiniai skrydžiai geriausiai sekėsi I v. laimėjusiam Karoliui Rūkui iš Vilniaus. Pirmą dieną tik šis sportininkas pasiekė galutinį tikslą – Plungę.

„Man pritrūko labai nedaug, gal kokių 300 m, – tikino trečioje vietoje bendroje maršrutinių skrydžių rungties įskaitoje likęs karteniškis Stasys Gricius, įvardindamas ir to priežastį. – Pritrūkau truputėlį aukščio. Tai yra lyg žaidimas: jeigu tai buvo blogas ėjimas, tu „bankrutuoji“ ir nusileidi.“

Antras toje rungtyje liko jauniausias dalyvis šešiolikmetis Robertas Jasiūnas iš Pasvalio, kuris antrą dieną maršrutinio skrydžio rungtyje vienintelis pasiekė tikslą – vieną iš dviejų taškų.

„Džiaugiamės Robertu ir manome, kad jis ateityje bus perspektyvus sportininkas, – sužavėtas jaunuolio parodytais rezultatais kalbėjo B. Bružas, pridurdamas, kad varžybomis norima paskatinti jaunuolius įsitraukti į šį sportą. – Norime pritraukti į veiklą jaunus pilotus, kad apie parasparnius būtų žinoma kuo daugiau.“

S. Gricius pirmą dieną nuskrido 17 km ir nusileido Prūsaliuose, atstumą įveikė maždaug per 28 minutes, o antrą dieną leidosi kiek arčiau – už Aleksandrave esančios degalinės.

„Tikėjomės, kad antrą dieną oro sąlygos bus geresnės, bet labai klydome“, – sakė sportininkas. Varžybų metu parasparniai kilo į 800–1000 m aukštį.

„Esame labai priklausomi nuo oro, todėl, kad įvyktų varžybos, turime laukti tinkamo“, – patvirtino B. Bružas.

Karteniškis S. Gricius trečią vietą užėmė ir tikslaus nusileidimo rungtyje, I v. atiteko jauniausiam varžybų dalyviui R. Jasiūnui, o II v. – Pavelui Zablockiui (Pavel Zablockyj) iš Vilniaus.

Antroje užduotyje S. Gricius neketino dalyvauti, tačiau, paskatintas kitų dalyvių, sutiko išbandyti savo jėgas: „Nesu anksčiau to daręs, tačiau netikėtai nusprendžiau pirmą kartą tai išbandyti ir visai neblogai sekėsi. Pats save nustebinau.“

Vyras yra dalyvavęs dar vienose varžybose Kartenoje, tačiau jos buvo mažesnės ir uždaros.

Pirmasis parasparnių varžybose startavo karteniškis Stasys Gricius. Tądien į orą kilo 11 sportininkų iš visos Lietuvos.

Susižavėjo dar vaikystėje

Karteniškis 33 metų S. Gricius aviacija susižavėjo dar vaikystėje, tačiau pačiu sportu užsiimti pradėjo 2013 m. „Vaikystėje kopijuodavau sklandytuvus, lėktuvus, darydavau mažus modelius, maketus, tokius, kad būtų į juos labai panašūs“, – pradžią prisiminė sportininkas.

Iš vyro artimųjų anksčiau niekas tuo neužsiėmė. „Netoli manęs buvo aerodromas, todėl aš atbėgdavau pasižiūrėti, kas ten vyksta. Vieną kartą davė pabandyti skristi su parasparniu, tai ir užsikabinau, – kalbėjo S. Gricius, tikindamas, kad tai vienas įdomiausių sportų. – Tai toks būdas, kuris nereikalauja aerodromo, įranga telpa į kuprinę, todėl nesudėtinga tuo užsiimti.“

Ilgiausiai su parasparniu vyras ore yra išbuvęs apie 4,5 val. Ilgiausias atstumas, kurį jis yra įveikęs – 96 km, nuo Kartenos iki Tauragės.

„Įgūdžiai atsiranda pakankamai greitai. Pradžioje mokaisi sparną valdyti ant žemės, kad jis išliktų virš galvos, nenukristų, suprastum, kaip jis veikia, jo aerodinamiką. Kai instruktorius pamato, kad gerai valdai sparną ant žemės, jis jau gali tave kabinti ant išvilktuvo ir kelti į orą“, – sakė sportininkas. Jis taip pat atskleidė, kad šio sporto įrangą žmogus įvaldo maždaug per dvi savaites.

Lietuvoje, pasak B. Bružo, parasparnių sportas yra pakankamai populiarus: „Turime dvi moteris, kurios varžosi net ne šalies, bet ir Europos bei pasaulio lygiu, demonstruoja aukštus rezultatus.“

Šis sportas turi nemažai taisyklių. „Pilotai privalo žinoti judėjimo oro erdvėje taisykles, išmanyti meteorologiją ir panašiai“, – tikino B. Bružas.

Žmonės užsiimti parasparnių sportu pradeda dėl įvairių priežasčių – vienus paskatina draugai, artimieji, kiti vieną kartą pabando ir nusprendžia toliau tęsti veiklą. „Kad galėtų tuo užsiimti, sportininkas turi išklausyti instruktažą, gauti licenciją“, – paaiškino B. Bružas.

Su tėvų sutikimu pradėti skraidyti parasparniais jau gali 14 m. jaunuoliai, o be sutikimo – 16 m.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas