Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos ligoninės Vidaus ligų skyriuje jau penkerius metus veikia Geriatrijos poskyris. Gydytojas geriatras Vaidas Černiauskas, jame dirbantis nuo pat pirmosios įsikūrimo dienos, įsitikinęs: visuomenei vis labiau senstant toks specializuotas poskyris yra būtinas, kai kalbame apie galimybes vyresnio amžiaus žmones sugrąžinti į kasdienį jo gyvenimą.

Dirbti į Kretingos ligoninę gydytojas V. Černiauskas atvyko baigęs Lietuvos sveikatos mokslų universitetą ir rezidentūros studijas Kauno klinikinėje ligoninėje – būtent šioje gydymo įstaigoje ir buvo atidarytas pirmasis Lietuvoje Geriatrijos skyrius.

Kretingos ligoninė irgi yra viena pirmųjų, atkreipusi dėmesį į geriatrinius visuomenės poreikius. Ligoninėje geriatriniams pacientams yra skiriamos 8 lovos, pacientų gerovei, be gydytojo geriatro, sutelkiamos ir kitų gydytojų specialistų – reabilitologo, kineziterapeuto, vidaus ligų, socialinių darbuotojų, slaugytojų žinios ir pastangos.

„Klaidinga manyti, kad geriatrija – tai slauga. Geriatrijos poskyryje gydomi 60 metų ir vyresni pacientai, kuriems ūmi arba paūmėjusi lėtinė liga sukėlė funkcinės būklės pablogėjimą, o kai senėjimo proceso nulemtus sveikatos pakitimus lydi kelios ligos, kurios turi įtakos paciento savarankiškumui, tai gydytojo geriatro, jam talkinančių medikų užduotis – grąžinti žmogų į jam įprastą gyvenimą“, – paaiškino V. Černiauskas.

Jis pateikė pavyzdį: tarkim, vyresnio amžiaus žmogus susirgo pneumonija. Kaip taisyklė, susirgimą lydi širdies nepakankamumas, pirminė arterinė hipertenzija, suintensyvėja judėjimo-atraminės ligos. Ir būtent su tokia „puokšte“ ligų pacientas ir patenka į Geriatrijos poskyrį, kuriame jis sulauks integruotos priežiūros.

Į Geriatrijos poskyrį pacientai patenka, siunčiami šeimos gydytojo, arba jie, patyrę tam tikrų negalavimų, hospitalizuojami patekę į Skubios pagalbos-priėmimo skyrių.

„Pirmenybė teikiama vyresnio amžiaus pacientams, pastebėjus, kad jie turi pusiausvyros, judrumo, eisenos ar mitybos būklės sutrikimų arba sergantiems demencija, tai yra senatvine silpnaprotyste, – vienu žodžiu, tiems, kuriems labai sutriko funkcinė būklė – sumažėjo jų savarankiškumas“, – kalbėjo gydytojas geriatras, akcentuodamas, kad Geriatrijos poskyryje dažniausiai gydomos šalia senėjimo nulemtų organizmo pokyčių esančios negydytos ar netinkamai gydytos įsisenėjusios ligos, sunkios infekcijos, pavyzdžiui, dėl širdies, kvėpavimo, inkstų ir kitų organų veiklos nepakankamumo, galvos kraujotakos sutrikimo, dėl stiprių raumenų ar sąnarių skausmų ir panašiai.

Prieš hospitalizuojant ar jau paguldžius pacientą į ligoninę, kiekvienam jų atliekamos apklausos dėl geriatrinės depresijos, Bartelio indeksas padeda įvertinti asmenų kasdienį funkcionavimą, atliekama trumpas protinės būklės tyrimas. Įvertinus pacientą vėliau jau jo būklę, kaip ji keičiasi galima sekti ir ambulatoriškai. Nustačius pacientui galimą depresiją, atminties ir kasdienės veiklos sutrikimus, funkcines priklausomybes, taikomas medikamentinis gydymas, o bendromis medikų specialistų pastangomis, gerinamas paciento judrumas, pažinimo funkcijos, savirūpa. Didelis dėmesys skiriamas ir paciento mitybai, nes dėl netinkamos mitybos silpnėja imunitetas, sutrinka judrumas, atsiranda ne tik judėjimo, bet ir kardiopulmoninio nepakankamumo progresavimas.

„Pagrindinis tikslas, gydant pacientą Geriatrijos poskyryje, – ir pagydyti, ir atstatyti žmogaus savarankiškumą, – akcentavo V. Černiauskas, atkreipęs dėmesį į tai, kad pacientų artimieji geriatriją dažnai supranta kaip senyvo žmogaus slaugą. – Slaugai nereikalingas aktyvus gydymas, netaikoma, tarkim, antibiotikų terapija. Kad medicinos įstaiga užtikrintų slaugą, pakanka malšinti skausmus, taikyti pragulų profilaktiką. Bet, jeigu slaugomas ligonis suserga, vadinasi, jam taikomi geriatrijos metodai.“

---

FAKTAI

1999 m. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komisija rekomendavo nenaudoti termino seni žmonės, o jį keisti į senyvi žmonės.

Senyvas žmogus pagal Pasaulinę sveikatos organizaciją yra 65 m., pagal Tarptautinę darbo organizaciją – pensininkas, pagal JT statistikos biurą – 60 m.

Visuomenės senėjimą lemia: gimstamumas, mirtingumas, migracija.

Iki 2025 m. Azijoje ir Lotynų Amerikoje senyvo amžiaus žmonių daugės nuo 8 iki 15 proc., Afrikoje – nuo 5 iki 6 proc., Europoje – nuo 20 iki 28 proc., Šiaurės Amerikoje – nuo 16 iki 26 proc.

Demencijos sindromo paplitimas: kasmet nustatoma 4,3 mln. naujų atvejų, o 2040 m. pasaulyje bus 81,1 mln. demencijos atvejų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas