Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau 8-ą kartą parengė ir paskelbė Lietuvos savivaldybių indeksą: du – 6 didžiųjų savivaldybių (pagal gyventojų tankį) ir 54 mažųjų – reitingai sudaryti remiantis 2017 m. duomenimis.

Prieš dvi savaites paskelbtame Vilniaus politikos instituto sudarytame savivaldybių indekse tarp visų 60 šalies savivaldybių Kretinga užėmė IX v. Laisvosios rinkos institutas Kretingos rajono savivaldybei kartu su Rietavo, Birštono ir Plungės rajono savivaldybėms – visos jos surinko po 58 balus iš 100 galimų – skyrė XIV–XVII v., kai I v. tarp mažųjų savivaldybių užėmė Klaipėdos rajonas, arba Gargždai, o Palangos miesto savivaldybė kartu su Druskininkų kurortu dalinasi III–IV v. Antroje vietoje šiame sąraše – Kauno rajono savivaldybė.

Sudarytas mažųjų savivaldybių reitingo pirmasis dešimtukas, į kurį savivaldybės pateko vertinant atskirų grupių – gyventojų, investuotojų gerovę, savivaldybės valdymą – ir atskiras sritis – švietimą, sveikatą ir socialinę rūpybą bei kt.

Į geriausių savivaldybių gyventojui 10-uką Kretingos rajono savivaldybė nepapuolė, taip kaip į 10-uką nepapuolė ir pagal transporto, komunalinio ūkio rodiklius. Tačiau mūsų rajono savivaldybė neblogai pasirodė švietimo srityje – IV v., sveikatos ir socialinės rūpybos – III v., Kretingos rajonas tarp kaimyninių savivaldybių išlaiko mažiausią nedarbo lygį, kuris siekia 4,1 proc., kai Palangos mieste nedarbas sudaro 7,6 proc., Klaipėdos rajone – 5,4 proc., Skuodo rajone – 6 proc., Plungės rajone – 6,5 proc. Geriausių savivaldybių gyventojui sąraše Kretingos rajonas pralenkė 32 savivaldybes.

Pagal rodiklius investuotojui Kretingos rajono savivaldybė užima X v. ir yra pralenkusi 44 savivaldybes: nors pagal investicijas ir plėtrą į 10-uką ir nepapuola, tačiau pagal „Mokesčių“ rodiklį mūsų rajonas užima VIII v. ir tarp kaimyninių Palangos miesto, Skuodo, Plungės, Klaipėdos rajonų savivaldybių išsiskiria pagal žemiausią nenaudojamų, apleistų žemių mokesčio tarifą.

Pagal valdymo rodiklį Kretingos rajono savivaldybė į 10-uką nepapuolė, pralenkė tik 31 savivaldybę, tačiau gerai įvertintas „Administracijos“ rodiklis – pagal jį esame IX v. Rajono Savivaldybė palyginus su kaimynėmis yra vienintelė, neturinti nenaudojamų nuosavų pastatų ir patalpų (kv. m/1 tūkst. gyventojų), kai Palangos mieste tas plotas sudaro 76,6 kv. m, Skuodo rajone – 605,4 kv. m, Plungėje – 60,2 kv. m, o Klaipėdos rajone – 3,4 kv. m.

Laisvosios rinkos instituto komentaruose apie Kretingos rajono savivaldybę akcentuojama, jog mūsų rajonas prasčiausiai įvertintas transporto srityje, nes praėjusiais metais Savivaldybėje viešieji konkursai skelbti tik mažai daliai – 4 iš 55 – viešojo transporto maršrutų aptarnauti. Taip pat tik 4 iš 55 maršrutų aptarnavo privatūs vežėjai. „Komunalinio ūkio“ srityje mažiau balų skirta todėl, kad savivaldybėje neveikė privatūs šilumos gamintojai ir atliekų surinkėjai. Vis dėlto palankiai įvertinta tai, kad Savivaldybė neturi jai priklausančios daugiabučius administruojančios įmonės.

Tyrimo autoriai konstatavo, kad Kretingos rajono savivaldybėje sumažėjo tiek tiesioginių užsienio investicijų, tiek investicijų į materialųjį turtą kiekis, tenkantis vienam gyventojui. Taip pat sumažėjo tūkstančiui gyventojų tenkantis išduotų statybos leidimų ir verslo liudijimų skaičius. Tačiau praėjusiais metais mūsų rajono Savivaldybė išsiskyrė palyginti žema verslo liudijimų kaina (kaip ir 2016 m., 2017 m. ji siekė 69 Eur, kai vidurkis buvo 115 Eur) ir mažesniu nei vidutinis žemės mokesčio tarifu. Tai ir leido surinkti daugiau balų pagal „Mokesčių“ rodiklį. „Administracijos“ srityje gerų rezultatų padėjo pasiekti palyginti nedidelis pareigybių skaičius ir spartus gyventojų prašymų nagrinėjimas Savivaldybėje: 1 tūkst. gyventojų teko 5,5 užimtos pareigybės, kai vidutiniškai užimama 7,6 pareigybės.

Didžiųjų savivaldybių reitingas išsidėstė tokia tvarka: I v. – Klaipėdos miestas; II v. – Vilniaus miestas; III v. – Šiaulių miestas; IV v. – Kauno miestas; V v. – Panevėžio miestas; VI v. – Alytaus miestas.

Tarp mažųjų savivaldybių prasčiausiai situacija susiklostė Ignalinos rajono savivaldybėje (54 v.), Molėtų (53 v.), Zarasų (52 v.), Jurbarko ir Anykščių (50–51 vietos) rajonų savivaldybėse.

---

2014 m. Lietuvos laisvosios rinkos instituto rengiamas savivaldybių indeksas laimėjo prestižinį „Templeton Freedom Award“ (JAV) apdovanojimą. Šis tarptautinis apdovanojimas kasmet teikiamas organizacijoms už jų indėlį skatinant konkurenciją ir žmogaus veiklumą. Pagal Lietuvos laisvosios rinkos instituto parengtą metodologiją savivaldybės reitinguojamos Vengrijoje, Gruzijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kenijoje, rengiamasi Latvijoje.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas