Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Tarp 60 šalies savivaldybių Kretinga užima IX poziciją

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2018-11-16

Vilniaus politikos analizės institutas visuomenei pristatė 2018 m. Savivaldybių gerovės indeksą, kuris pagrįstas 2017 m. oficialiosios statistikos duomenimis ir rodo naujausias savivaldybių gerovės raidos tendencijas. Tarp 60 šalies miestų ir rajonų savivaldybių Kretingos rajonas užėmė IX v.

Kretinga į priekį užleido tokias savivaldybes, kaip Vilniaus miesto (I v.), Kauno miesto (II v.), Neringos (III v.), Klaipėdos miesto (IV v.), Klaipėdos rajono (Gargždų, V v.), Šiaulių miesto (VI v.), Kauno rajono (VII v.) ir Palangos miesto (VIII v.).

Savivaldybių gerovės indeksą sudaro 5 komponentai, arba subindeksai: socialinio saugumo, kurio sudėtinės dalys yra socialinės paramos gavėjų, socialinės rizikos šeimų, nemokamą maitinimą gaunančių vaikų, ilgalaikių bedarbių skaičiai ir moterų/vyrų užimtumo santykis; fizinio saugumo komponentas, kurio sudėtinės dalys – saugumas keliuose, nusikalstamumas, medicinos pagalbos prieinamumas, mirštamumas nuo užkrečiamų ligų, aplinkos tarša; gyvybingos ekonomikos komponentas, aprėpiantis vidutinį (netto) atlyginimą, smulkių ir vidutinių įmonių, bendrą veikiančių įmonių skaičių, tiesiogines investicijas ir užimtumo lygį (16–65 m.); švietimo subindeksas, į kurio sudėtį patenka mokyklos nelankymas, 4–6 metų vaikų ugdymo aprėptis, dalyvavimas neformaliojo vaikų švietimo programose arba būrelių lankymas, brandos egzamino (lietuvių kalbos) egzamino balai, įstojusiųjų į universitetus ir kolegijas procentas. Penktasis – demografijos – komponentas atspindi demografinės senatvės koeficientą metų pradžioje ir netto migraciją – balansą tarp atvykusiųjų ir išvykusiųjų asmenų 2017 m.

Kaip Kretingos rajono savivaldybė tarp 60 šalies savivaldybių atrodo pagal šių penkių komponentų įvertinimą?

Pagal socialinį saugumą Kretingos rajonas užima VI v., palyginti – Palangos miestas užima II v., Gargždai – IV.

Pagal fizinio saugumo komponentą Kretingos rajono savivaldybė yra XVII v., kai Palangos miesto – 45-oje, o Klaipėdos rajono (Gargždai) – 51-oje v.

Pagal gyvybingos ekonomikos rodiklį Kretingos rajonas užima XX v., Palangos miestas – VI v., Klaipėdos rajonas – XII v.

Pagal švietimo komponentą Kretingos rajonas, užėmęs VI v., pralenkė ir Palangos miestą (XII v.) ir Klaipėdos rajono savivaldybę (XX v.).

Sveikos demografijos rodiklis yra toks: Kretingos rajonas – XIV v., Palangos miestas – XVII v., Klaipėdos rajonas – II v.

Savivaldybių gerovės indekso paskutinį dešimtuką sudaro tokios savivaldybės: Joniškio rajono (51-a v.), Biržų rajono (52-a v.), Anykščių rajono (53-a v.), Alytaus rajono (54-a v.), Kupiškio rajono (55-a v.), Kelmės rajono (56-a v.), Kalvarijos(57-a v.), Ignalinos rajono (58-a v.), Lazdijų rajono (59 v.), Zarasų rajono (60 v.).

Vilniaus politikos analizės instituto konsultantų, parengusių Savivaldybių gerovės indeksą, pastebėjimu, šis indeksas yra sudėtinis, paremtas plačios teminės apimties rodikliais ir yra tęstinis. Europos Sąjungos šalyse tokie indeksai plačiai naudojami regionų raidai stebėti ir analizuoti. Todėl Vilniaus politikos analizės institutas, siekdamas išanalizuoti ir įvertinti gyvenimo gerovės pokyčius savivaldybėse, skelbs šį indeksą kasmet, pridėdamas aktualių komponentų.

„Šio indekso tikslas – ne reitinguoti, bet vykdyti ilgalaikį stebėjimą, siekiant nuomonių formuotojams bei sprendimų priėmėjams suteikti objektyvios kontekstinės informacijos, didinti visuomenės informuotumą apie padėtį skirtinguose Lietuvos regionuose ir skatinti gyventojų pilietinį įsitraukimą į gerovės kūrimą savo gyvenamoje aplinkoje“, – rašoma Vilniaus politikos analizės instituto Savivaldybių gerovės indekso ataskaitoje.

---

Savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus DOMARKO komentaras:

– Visų pirma, norėčiau pasidžiaugti ir rezultatu, ir tyrimu: iki šiol rengiamiems tyrimams informaciją turėdavo siųsti pačios savivaldybės. Galbūt vieni mokėdavo geriau save pateikti, kiti – gal ir prasčiau. Kadangi šis tyrimas rėmėsi oficialiais ir viešai prieinamais statistiniais duomenimis, manau, kad šis Savivaldybių gerovės indekso tyrimas yra pakankamai objektyvus. Antra, – skelbiami rezultatai yra mums kaip gairės pamąstyti, kur galime pasitempti, o ką darome gerai. Tarkim, jeigu pagal socialinį saugumą esame gana aukštoje VI vietoje, vadinasi, mūsų rajone teikiamos socialinės paslaugos yra kokybiškos ir gero lygio. Turime, ką veikti dėl gyvybingos ekonomikos – tai didelis mūsų galvosūkis, kaip pritraukti investicijų, kurti naujas darbo vietas. Lapkričio 23 d. Kretingoje viešės ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius – jų vizitas į Kretingą rengiamas bendru Savivaldybės ir Seimo nario Antano Vinkaus rūpesčiu. Bendrai kalbėsimės, ką galime nuveikti, kad Kretingos rajone ekonomika augtų ir stiprėtų.

Šiek tiek nustebino fizinio saugumo rodiklis – esame XVII v. Vadinasi, yra, kur pasitempti, yra, ką pagalvoti ir susirūpinti mūsų teisėsaugai. Vertindami Savivaldybių gerovės indekso tyrimo rezultatą, turėtume įvertinti ne tik žmogiškąjį faktorių ir rajono Savivaldybės administracijos darbą, – negalime nuneigti, kad įtakos galutiniam indeksui turėjo ir gera Kretingos rajono geografinė padėtis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas