Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Ne paslaptis, kad dar labiau sugriežtinus reikalavimus maistui, tiekiamam švietimo įstaigų valgyklose, mokiniai pietums renkasi „greitą“ maistą, kuriuo prekiaujama už mokyklos ribų. Darželinukai tokio pasirinkimo neturi, tad neretai namo grįžta tiesiog nevalgę.

Jau mėnuo darželinukai ir mokiniai švietimo įstaigose maitinami pagal naująjį vaikų maitinimo aprašą, kurį patvirtino sveikatos apsaugos ministras. Tačiau toks valgiaraštis, kuris sudarytas pagal sveikos mitybos principus, patinka ne visiems – dalis mamų pastebi, kad jų vaikai namo sugrįžta alkani ir, vos peržengę slenkstį, lekia prie šaldytuvo.

Draudžiami džiūvėsėliais volioti ar barstyti kepti mėsos ir žuvies gaminiai, darželiuose bulvės gali būti patiekiamos garnyrui ne dažniau kaip tris kartus per savaitę, vaikams siūloma valgyti kuo įvairesnes kruopas ar dribsnius: avižas, grikius, ryžius, kviečius, miežius, kukurūzus, soras ir kt.

Darželių ir mokyklų meniu nebegali sudaryti vien manai, rafinuoti ryžiai, rafinuotų miltų makaronai, aukščiausios rūšies kvietinių miltų gaminiai. Dabar pirmenybė teikiama viso grūdo arba iš dalies viso grūdo produktams.

Darželiuose net 80 proc. visų per tris savaites patiekiamų patiekalų turi būti tausojantys (troškiniai, kepta su garais konvekcinėje, virta vandenyje, virta garuose, kepta orkaitėje folijoje ar kepimo popieriuje), kad būtų išsaugoma maistinė vertė ir neužteršiama kancerogeninėmis medžiagomis.

Kiekvieną dieną darželiuose ir mokyklose vienas patiekalas turi būti iš augalinės kilmės maisto produktų. Skatinant daržovių vartojimą, nustatytas reikalavimas, kad patiekalo daržovių garnyras turi būti ne mažesnis negu trečdalis.

Ir tai – tik dalis reikalavimų, kuriuos privalo įgyvendinti maistą darželiams ir mokykloms ruošiančios organizacijos.

Permainos – ne kardinalios

Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Viktorija Balsytė pripažįsta, kad darželių ir mokyklų valgiaraščių pasikeitimai yra labai sugriežtinti, tačiau tikimasi, kad tai padės vaikams išsiugdyti sveikesnius mitybos įpročius.

„Domiuosi, kaip darželiuose pasikeitė situacija nuo šių mokslo metų – tikrai nėra taip, kad vaikai lieka alkani ir nieko nevalgo. Dažniausiai jie atsisako vieno ar kito produkto, pavyzdžiui, vienam nepatinka brokolis, kitam – paprika. Sunkiausia tiems vaikams, kurių namuose nesistengiama maitintis pagal sveikos mitybos principus“, – įsitikinusi V. Balsytė.

Pasak jos, svarbu ne tik tai, kaip vaikai iki šiol buvo įpratę maitintis, bet ir tėvų, darželio personalo nuostatos – ar vaikai skatinami paragauti naujų patiekalų, kaip apie juos atsiliepia patys darbuotojai.

Kita vertus, anot V. Balsytės, šių mokslo metų permainos nebuvo kardinalios – ji patiekalų technologines korteles, kuriose aprašytas kiekvieno patiekalo receptas, jau nuo 2018 metų sausio 1 dienos buvo sudariusi, atsižvelgdama į naujojo vaikų maitinimo aprašo projektą. „Šis projektas nedaug skyrėsi nuo šiuo metu jau galiojančio galutinio teisės akto varianto. Taigi jau pusę metų vaikai valgė labai panašiai, kaip ir dabar“, – patikino V. Balsytė.

Šios specialistės parengtomis patiekalų technologinėmis kortelėmis vadovaujasi tos Kretingos rajono švietimo įstaigos, kurios turi savo valgyklas ir pačios rūpinasi produktų įsigijimu. Vadinasi, tas pats patiekalas turėtų būti taip pat pagamintas visose šiose įstaigose. Kitaip yra tose švietimo įstaigose, kur maitinimo paslaugas teikia privačios įmonės – jos turi savus valgiaraščius, tačiau jie taip pat privalo atitikti Sveikatos apsaugos ministerijos parengto vaikų maitinimo aprašo reikalavimus.

Situaciją stebi

Kretingos lopšelio–darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Zita Domarkienė teigė šiuo metu stebinti situaciją, kaip vaikai priima pagal naująjį valgiaraštį paruoštus patiekalus, jų ragauja ir pati.

„Esame nutarę: jei vaikai nevalgys, sudarysime tėvų grupę ir kartu spręsime, ką daryti, – sakė Z. Domarkienė. – Pati valgau darželyje gamintą maistą kiekvieną dieną ir negaliu pasakyti, kad jis neskanus. Tačiau prisipažinsiu: man bulvių trūksta. O vaikai reaguoja skirtingai: vieni – valgo, kiti – tik pakrapšto ar visai atsisako.“

Į „Ąžuoliuką“ 3 metų dukrą vedanti kretingiškė Inesa Grigaitienė teigė palaikanti iniciatyvą diegti sveikos mitybos įpročius darželiuose ir mokyklose, tačiau abejoja, ar tai bus veiksminga. „Mano 9 metų dukra sako, kad mokyklos maisto skonis pasikeitė – ji ten nebevalgo pietų, o mažoji mėgsta košes, kurių dabar darželyje duoda daugiau, tad ji patenkinta, – kalbėjo I. Grigaitienė. – Apskritai nematau tragedijos dėl naujojo valgiaraščio, tik ar ši sistema bus efektyvi, jei vaikas sugrįžta iš darželio ir mama jam iškepa blynų su uogiene, paduoda bandelę ir pan.? Manau, kad pasikeitimai yra pernelyg drastiški.“

Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Viktorija Balsytė tikisi, kad pagal naują valgiaraštį paruošti patiekalai darželių ir mokyklų valgyklose padės vaikams išugdyti sveikesnius mitybos įpročius.

Moka už maistą, kurio nevalgo

Dėl naujojo valgiaraščio ypač nepatenkinti tie tėvai, kurių vaikai iš darželio sugrįžta alkani. „Neatsitraukia nuo šaldytuvo – vaikas net nebeprašo ko nors valgyti, o pats eina kažką pasiimti. Sveikatinimas tampa toks, kad per dieną nieko nevalgęs, vaikas prisikemša vakare ir eina miegoti. Rytą atsikėlęs vėl prašo valgyti, nes žino, kad dieną bus nevalgęs“, – pasakojo kretingiškė Rima Puškorienė, kuri 4 metų sūnų veda į Kurmaičių pradinę mokyklą.

R. Puškorienės pastebėjimu, problemos dėl vaiko valgymo darželyje prasidėjo nuo šių mokslo metų ir ji atmeta galimybę, kad vaikas tiesiog nepratęs prie sveiko maisto. „Namuose valgome normalų naminį maistą, kurį patys gaminame. Bet kam gali patikti kleckai iš vandens ir miltų?“ – darželyje patiektu patiekalu stebėjosi R. Puškorienė.

Labai panašių nuomonių ir pastebėjimų ji išgirdo ir iš kitų to paties darželio tėvų, pasipiktinusių, kad moka už maitinimą, o jų vaikai lieka alkani. Kai kurios mamos įstaigos valgykloje apsilankė vakarienės metu, kad savo akimis pamatytų, ką valgo jų atžalos.

„Mums „pliusas“ bent jau tas, kad galime įdėti savo užkandžių, jei tądien maistas yra neskanus“, – sakė priešmokyklinukės mama Gileta Gedvilienė, svarsčiusi idėją tėvams rinkti parašus, kad būtų pakeisti maitinimui taikomi reikalavimai.

Prie cepelinų – morkų salotos

Kurmaičių pradinės mokyklos direktorė Loreta Jurgutienė patvirtino, kad iš tiesų vaikai šį rudenį maistą valgo ne taip noriai, kaip anksčiau.

„Yra tam tikrų produktų ir patiekalų, kurių vaikai tiesiog nevalgo. Vaikai nepripratę prie kruopų, nes namuose valgo daugiau bulvių, keistoki ir deriniai: prie bulvių plokštainio – burokėlių salotos arba prie virtų bulvių cepelinų – morkų salotos. Įdomi ir pati maisto paruošimo technologija, pavyzdžiui, virta vištiena sumalama, paskui iš jos sulipdytas kukulis troškinamas garuose. Reta šeimininkė taip daro namuose, – kalbėjo L. Jurgutienė. – Kalbuosi su tėvais – jie įsitikinę, kad prie naujos mitybos, tarkim, ir to mažesnio cukraus, druskos kiekio, buvo galima pereiti palaipsniui, o ne taip drastiškai. Maistas atrodo patraukliai, estetiškai paserviruotas, virėja stengiasi, tačiau, kad ir kokia kūrybiška ji būtų, savų produktų juk nepridės.“

Dar vienas naujas mitybos įprotis – prie pietų stalo pasiūloma ne kokio nors gėrimo, o vandens stiklinė. „Suprantu, kad vandens turi būti padėta grupėje, kad vaikai visada galėtų jo gurkšnoti, bet ar kokioje kavinėje prie dienos pietų pasiūloma tik vandens? Seniau vaikams buvo patiekama kompotų, pavyzdžiui, džiovintų vaisių, ir jie nebūdavo saldūs. Manyčiau, kokios nors alternatyvos galėtų būti,“ – svarstė L. Jurgutienė.

Mokyklinio amžiaus vaikai gali rinktis, ar pirkti maisto mokykloje, o darželinukams tokios galimybės nėra – higienos normos numato, kad jiems pietums turi būti patiekiamas šiltas maistas.

Linkę reaguoti į pastabas

Kurmaičių pradinėje mokykloje vaikų maitinimu rūpinasi įmonė „Bruneros“ – jos Marketingo skyriaus vadovė Silva Petrikauskienė teigė, kad šiuo metu situacija yra stebima. „Vaikams pagal naujus reikalavimus paruoštas maistas atrodo neįprastas, tačiau galbūt vieną savaitę jo nevalgę, kitą savaitę susigundys paragauti?“ – sakė S. Petrikauskienė.

Paklausta, ar gali būti, kad už pigiausią kainą viešuosius konkursus laimėjusi įmonė „Bruneros“ įsigyja prastenės kokybės produktus ir būtent dėl šios priežasties maistas gali būti ne toks skanus vaikams, S. Petrikauskienė tokią galimybę kategoriškai atmetė. „Mes privalome laikytis reikalavimų ir įsigyti tik aukščiausios kokybės produktus, o mažesnę jų kainą lemia tai, kad esame didelė maitinimo paslaugas teikianti įmonė ir perkame dideliais kiekiais“, – paaiškino S. Petrikauskienė.

„Bruneros“ Mitybos skyriaus vadovė Aldona Blyžienė „Pajūrio naujienas“ patikino, kad švietimo įstaigų vadovai gali išsakyti savo pastebėjimus, jei kuris nors patiekalas vaikų valgomas nenoriai. „Galime tartis ir vieną kitą patiekalą pakoreguoti, kiek tai įmanoma, laikantis teisės aktuose numatytų reikalavimų“, – kad geranoriškai reaguojama į pastabas, patikino A. Blyžienė.

Be to, tėvų ir švietimo įstaigų atstovus „Bruneros“ kviečia savo nuomones išsakyti paskambinus nemokama kokybės telefono linija 8 800 51010 arba parašius el. paštu info@bruneros.lt .


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas