Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Restauruoja Grūšlaukės koplyčias

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Seniūnijose
  • 2018-09-25
Grūšlaukės koplyčia – vienas seniausių medinės architektūros statinių ne tik Kretingos rajone, bet ir Lietuvoje. Koplyčia įdomi dar ir tuo, kad yra aštuonbriaunė.

Praėjusią savaitę Grūšlaukės kaimo kapinėse Plungės bendrovės „Skiedra ir Ko“ darbininkai pradėjo tvarkyti istorinę 1749 m. statytą medinę koplyčią, kurioje išliko seniausia Kretingos rajone ir viena seniausių Lietuvoje monumentalioji sieninė tapyba, – bus pakeistos stogo konstrukcijos ir skiedromis užklotas stogas, sutvirtintos sienos, atkurtos autentiškų durų detalės, įrengtas žaibolaidis.

Darbėnų seniūno Alvydo Poškio žodžiais, Kretingos rajono savivaldybė koplyčiai tvarkyti iš Kultūros paveldo programos skyrė kone 12 tūkst. eurų. „Koplyčia griuvo – sienos supuvę, per stogą bėgo vanduo į vidų ir gadino autentiškus altorius bei sienų tapybą, todėl verkiant reikėjo ją tvarkyti. Dar 2015-aisiais buvo parengtas koplyčios techninis projektas, tačiau vis neatsirasdavo lėšų“, – tvirtino seniūnas.

Jo žodžiais, koplyčią tikimasi sutvarkyti per rugsėjį–spalį, nes darbai patikėti bendrovei, kuri specializuojasi tvarkant senosios liaudies buities objektus, paskelbtus kultūros paveldu, ypač tuos, kuriuos tenka kloti skiedromis. Seniūnas neslėpė, jog iš anksto jau yra aptarta su Salantų ir Grūšlaukės parapijų klebonu Audriumi Keršiu, kad Vėlinių dieną koplyčioje bus aukojamos šv. Mišios už mirusiuosius ir taip pat pašventinta koplyčia.

Grūšlaukiškio meistro Antano Klaniaus-Klanevičiaus išdrožtos koplyčios durys.

Aštuonbriaunė Grūšlaukės kapinių koplyčia yra itin įdomaus architektūrinio sprendimo statinys. Joje ligi mūsų dienų išliko monumentalūs piešiniai, kuriais išpuoštos sienos. Sieninėje tapyboje dominuoja pilka, balta, žydra ir auksinė spalvos. Tapyba primena baroko stilių, kuris būdingas XVIII amžiaus bažnyčioms bei koplyčioms.

Grūšlaukiškiai taip pat sutvarkė ir įžymaus šio krašto liaudies meistro dievdirbio Antano Klaniaus-Klanevičiaus, palaidoto kone prieš 100 metų, antkapinę koplyčią: pakeitė sienas, stogą užklojo cinkuota skarda, perdažė, parinkę spalvas pagal autentiškas nuotraukas. Darbus atliko vietinis meistras Aleksas Tarvydas. Kretingos rajono savivaldybė darbams skyrė 300 eurų.

Grūšlaukėje gyvenęs A. Klanius-Klanevičius savo darbais įmynė ryškų pėdsaką savo krašte, kuriame praleido kone visą gyvenimą. Jis nemėgo žemdirbystės, užtat prasigyveno iš meistrystės bei kalvystės: išgarsėjęs kaip dievukų meistras, jis darydavo kaimo žmonėms koplytėles, kryžius, o bažnyčioms – altorius. Jis sukūrė medžio kūrinių dvarams ir sinagogoms. Dievdirbiui ir buvo patikėta padaryti ornamentuotas Grūšlaukės kapinių koplyčios duris, kurias dabar restauruoja plungiškiai meistrai, ir sukurti ornamentuotą altorių su medinėmis skulptūromis.

Išlikusi sieninė koplyčios tapyba.

Grūšlaukės bažnyčiai dievdirbys sukūrė Velykinio prisikėlimo altorių su dviem romėnų kareiviais, išdrožė Mergelės Marijos skulptūrą Didžiajame altoriuje, kryžių, stacijų paveikslų rėmus. Jis dar nukalė geležinius vartus šventoriaus mūrinei tvorai.

„Garbaus dievdirbio antkapinę koplyčią Grūšlaukės pagrindinės mokyklos mokiniai savo jėgomis buvo sutvarkę gerokai prieš 10-metį, tačiau per tą laiką ji sudūlėjo“, – teigė A. Poškys.

---

Grūšlaukės kapinėse palaidoti dievdirbiai Antanas Klanius-Klanevičius (1830–1920) ir Juozapas Paulauskas (1860–1945), skulptorius Antanas Mončys (1921–1993), Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio dalyvis Adolfas Kontrimas (1917–2006).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas