Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Medinis langas – kokybė ir ekologija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Verslas
  • 2018-09-11
Meistras Pranas Zastartas demonstravo, kaip užprogramuotos staklės-robotas medienos gabalą paverčia detalėmis bei jų konstrukcijomis.

Kretingos rajone, Kurmaičiuose, įsikūrusi medienos gaminių įmonė „P. Varkojis ir Ko“ neužilgo švęs savo veiklos 25-metį. Jubiliejų įmonė pasitiks praplėsdama savo gamybos bazę ir atnaujindama įrangą, taip pat į gamybą įdiegdama naują produktą – šilumą itin tausojantį 82 mm storio skandinavišką langą.

Dirba staklės-robotas

„Neseniai sukūrėme naują langą – nuo 68 mm storio jo matmenys peršoko ligi 82 mm. Jį kol kas gaminsime su esamomis staklėmis SCM-robotu, pritaikydami naują kompiuterinę programą“, – kalbėjo kartu įkūrę ir jau ketvirtį amžiaus įmonei vadovaujantys Jūratė ir Pranas Varkojai.

Įmonė „P. Varkojis ir Ko“ orientuojasi į medinių langų, lauko bei vidaus durų ir baldų, sodo namelių gamybą.

Verslininkai sakė jau turintys leidimus statyti naują priestatą, į kurį iš Italijos – visa įranga ir ligi šiol buvusi itališka – parsigabens naujas stakles. „Prieš 5-erius metus buvome pirmieji Baltijos šalyse, įsigiję kompiuterines stakles SCM. Tuomet jos kainavo 1 mln. litų – apie 300 tūkst. eurų, dabar tiek mokėsime už naująjį cechą ir įrangą“, – neslėpė J. Varkojienė, aprodžiusi keliuose įmonės pastatuose įkurdintas gamybines patalpas bei pagrindinį įrenginį – stakles-robotą, kuris atlieka daugybę funkcijų: kompiuteriu nustačius specialius matmenis, išgręžia medyje skyles, išpjauna įmantriais linijas, uždeda ir sujungia detales ir taip pagamina atskirų konstrukcijų dalis.

Saulė, vėjas ir medis

J. Varkojienė neslėpė, jog 70 proc. jų produkcijos šiandieną iškeliauja į Skandinavijos šalis. Naujųjų šilumą tausojančių langų gamyba, jos žodžiais, ir prasidėjo nuo norvegiško lango, kai Norvegijos vyriausybė išleido įsakymą, kad naujai statomuose jų namuose šilumos laidumo koeficientas būtų ne mažesnis kaip 0,7–0,8 W/kv.m K. Kurmaitiškių gaminamų langų šilumos laidumo koeficientas ligi tol buvo 1 W/kv.m K, tad teko gerokai pasitempti.

„Skandinavams labai svarbu taupyti šilumą, o tuo pačiu – ir tausoti gamtą. Šiandieną ir mes to jau pasiekėme – dirbame taip, kad gamybos procesas ir gaminiai būtų ekologiški. Mūsų langai – tik iš natūralios medžiagos – medžio, dažus bei klijus skiedžiame tik vandeniu, naudojame iš saulės bei vėjo išgaunamą šilumos energiją“, – verslininkė tvirtino, jog pagaminti medinį langą nėra lengva – turi būti kokybiška mediena, atitinkama drėkinimo sistema, o dažymo technologijos – aukšto lygio. Įmonė „P. Varkojis ir Ko“, savininkų žodžiais, šiandieną nėra užsimojusi pagaminti itin daug produkcijos, nes Lietuvoje yra gerokai stambesnių medienos įmonių, – jie siekia kokybės ir stengiasi išlaikyti dabartinį asortimentą.

Nuotaikingas įmonės „P. Varkojis ir Ko“ logotipas atspindi ir jos savininkų būdą.

Karaliauja pušis

„Kartais žmonės lygina plastikinio ir medinio lango kainas. Tačiau jų net negalima lyginti, nes medžiagos – visiškai skirtingos, tai – tas pats, kas lyginti lino ir sintetinio pluošto suknelę“, – tikino verslininkė.

Įmonė daugiausiai naudoja pušies medienos, nes ši labiausiai tinka langų gamybai dėl to, kad yra sakinga. Taip pat naudoja ąžuolo bei meranti – aukštos kokybės klijuotos medienos. Lietuvoje iš miškų urėdijos ar privatininkų perkamos medienos nebeužtenka, – apie pusę gamybai sunaudojamų medienos žaliavų kurmaitiškiai atsiveža iš Rusijos.

Žaliavos brangsta: per pastaruosius metus medienos kainos šoktelėjo 7–10 proc., o kokybiškesnės pjautinės – net 15 proc. Tačiau sutuoktiniai tikino, jog savo gaminių kainos nekelia, nes šiandieną – labai didelė konkurencija: „Kai pradėjome verslą, Lietuvoje buvo gal tik 10 stambesnių įmonių, o dabar jų skaičius perkopė per 30.“

Nuolatos – judėjime

Šiandieną įmonėje „P. Varkojis ir Ko“ dirba 120 darbuotojų. „Per 25-erius metus kiek valdžių, kiek įstatymų pasikeitė. Bet mes nestovėjome vietoj – drąsiai ėjome į priekį. Pasenom ir patys: kai įkūrėme įmonę, Pranui buvo 35-eri, o man 31-eri. Tuomet jis sakė – nepriimsiu į darbą vyresnių už save, dabar sako lygiai tą patį“, – juokėsi pašnekovė, pabrėždama darnaus, per daugel metų susigyvenusio kolektyvo svarbą. Ji taip pat iškėlė ir įmonės vadybinio darbo reikšmę: „Vadybininkai mato ir jaučia pulsą, stebėdami užsienio naujienas, statybų pokyčius, pirkėjų poreikius.“

Pranas pagal specialybę ir pomėgius – menininkas, mėgstąs fotografuoti, Jūratė – inžinierė. Abu motociklu keliauja po pasaulį, vadovaujasi rytiečių išmintimi grįsta sava filosofija, o naujausius potyrius stengiasi pritaikyti įmonės gamyboje bei kolektyvo veikloje.

„Gražį galima išvysti smulkmenose. Štai ir mūsų įmonės reklamoje – spalvinga gėlytė, smagu, išsyk pakelia nuotaiką, o susidomėję klientai pasako, kad tai atitinka ir įmonės savininkų vidinį pasaulį“, – pabrėžė P. Varkojis.

Šeimos verslą ilgainiui sustiprino ir sūnaus Vaido žinios, įgijus elementų gamybos ir interjero dizaino specialybę. „Sūnui dabar 31-eri, įmonėje jis oficialiai dirba 10 metų, bet iš tikrųjų čia užaugo: jau 14-metis dažydavo palanges, nemačiom ir prie staklių prilindęs sau kažką pasigamindavo“, – džiaugėsi J. Varkojienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas