Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Avių pienas teikia jėgų ir sveikatos

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-07-27
Ona ir Jonas Jurgučiai pirko veislinį „pieno“, kaip patys pavadino, aviną, kad naujai atsivestos avelės išsaugotų veislei būdingas savybes.

„Avių pienas nėra pienas – tai tikrų tikriausias vaistas“, – įsitikinusi Ėgliškiuose gyvenanti ir su vyru Jonu melžiamas ostfryzų veislės avis auginanti Ona Jurgutienė. Melžiamų avių banda nėra didelė – 5 avis melžia, 4 norėtų parduoti. Turi ir veislinį aviną – jį pirko, kad palikuonys atitiktų veislės savybes. „Pirkome „pieno“ aviną, – taip reproduktorių įvardino ūkio šeimininkė. – Anksčiau bandėme kergti su kitais avinais, tačiau nieko gero. Dabar savo bandos selekciją vykdau iš naujo.“

Šiuo metu iš savo 5 avių O. Jurgutienė primelžia iki 6 litrų pieno. Pastebėjo, jog per karščius pieno sumažėjo, o viena avelių trenkiant perkūnui dar ir streso gavo. To pasekmė – mažesnis primilžis. O ir apskritai, ostfryzų avys yra jautrios, nemėgsta svetimų žmonių ir didelio triukšmo. Dėl šios priežasties ir kad avis būtų lengviau prižiūrėti, O. ir J. Jurgučiai jas laiko aptvaruose – avys būna ramesnės.

Bandos plėsti jie nebenori – per 70 metų turinti O. Jurgutienė sakė ir taip vos spėjanti suktis savo ūkyje: daržai, šienas, kiti darbai. Vienas jų – žoliavimas. „Mane labiau visi žino kaip žolininkę. Atvažiuoja pas mane iš Anglijos, Airijos, Estijos, visos Lietuvos. Turiu savas receptūras, padedu žmonėms. Dėkoja jie man, ir be mano žolelių gyventi nebegali“, – prisipažino ji.

Žmonės, sakė O. Jurgutienė, dar nežino ir nėra patyrę, kaip sveika ir naudinga gerti avių pieną. Pati ji avių pieną geria jau kelerius metus – juo pakeitė iki tol vartotą ožkos pieną. „Daug metų auginau ir melžiau iki 15 ožkų. Ir pieną, ir sūrius vartojau, ir kitiems pasiūlydavau. Kai sušlubavo sveikata, Dievas man atsiuntė tarsi nušvitimą – supratau, jog man reikia avių pieno, – pasakojo O. Jurgutienė, kuriai avių pienas padėjo sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, nusilpus suteikė jėgų – galima sakyti, iš mirusių prikėlė. – Jeigu ne avių pienas, seniai būčiau po žeme.“

Anot moters, avių pienas – labai maistingas: net ir dirbdama sunkius ūkio darbus ji ne visada valgo – energijos jai suteikia avių pienas, kurio moteris geria tiek, kiek norisi. O štai jos vyras Jonas nei avių pieno, nei kokio kitokio – nė į burną. „Jau trisdešimt metų nevartoju cukraus, dvidešimt metų – mėsos, negeriu jokios kavos, arbatos, tik – šaltą vandenį. Ir pas gydytojus nesu buvęs“, – tvirtino 72-jų vyras, neturintis nė vieno žilo plauko.

Ona Jurgutienė įsitikinusi: jeigu žmonės per dieną išgertų bent pusę ar puodelį avies pieno, kelią pas gydytojus pamirštų visiems laikams. „Jeigu ne avies pienas, seniai būčiau po žeme“, – teigė moteris.

Augindama ostfryzus O. Jurgutienė nuėjo ilgą bandymų kelią, kol išmoko daryti avių sūrius. Kaip turėtų vykti gamybos procesas, ji susižinojo per draugės draugę, gyvenančią Ispanijoje. „Sūrio gamyba iš avių pieno yra visiškai kitokia negu, tarkim, iš karvės pieno. Jeigu avių sūrį gaminsi kaip mes esame įpratę, gausi plytą, o ne sūrį, – paaiškino šeimininkė. – Sūrį iš avių pieno gaminu visą parą, kad išgaučiau tokią struktūrą, kokios reikia. Ir būtinai gardinu peletrūnu.“

Moteris įsitikinusi: jeigu žmonės perdien išgertų nors pusę puodelio ar stiklinę avių pieno, jie pamirštų kelią pas gydytojus: „Pažiūrėkite, kiek šiandien jaunų žmonių, vos 30-imt sulaukusių, o jau – paliegę, nugeibę, be energijos, be apetito. Tokiems avių pienas būtų kaip vaistas. Ar tai labai brangu per dieną sau, savo sveikatai išleisti 1 Eur – tiek atsieitų stiklinė avių pieno. Vaistai tikrai brangesni.“

Avių pieną galima ir rauginti. Raugintas jis – tirštas, šaukštu kabinamas, primena varškę.

Ostfryzų veislės melžiamos avys nereikalauja labai didelės priežiūros: O. ir J. Jurgučiai jas šeria miško, pamiškių žole. Rauna visas iš eilės ir duoda ėsti: patys vitaminai iš gamtos. Dobilų iš ganyklos nelabai ir tenorinčios – mieliau juos ėda pavytintus, ne šviežius. Melžimo laikotarpiu galvijai palepinami traiškytais kviečiais, kuriuos jie labai mėgsta ir šeimininkams atsidėkoja didesniais primilžiais. Ėringoms avims įkrato šiek tiek ir kombinuoto pašaro, kadangi tuo metu avių nebemelžia ir pieno nevartoja. Jauniems ėriukams, kai jie ūgteli, įpila ožkos pieno – vieną specialiai tam ir laiko, kad jo turėtų pakankamai.

Ėgliškių kaime gyvenanti ir melžiamas ostfryzų veislės avis laikanti Ona Jurgutienė šiuo gyvūnus saugo nuo prašalaičių ir didelio triukšmo – pašaliniai trikdžiai avims nepatinka.

Ostfryzų avys melžti ramios, anot O. Jurgutienės, tokią avį pamelžti – gerokai lengviau negu ožką. „Minkštos melžti, – tvirtino šeimininkė. – Ir apskritai avių nėr ko lyginti su karvėmis ar ožkomis – avys kur kas protingesnės.“

Melžiamos avys auginamos ne tik pienui: O. Jurgutienė jau turi sukaupusi 10 maišų puikios švelnios vilnos, kurią ruošiasi išvežti karšti ir verpti. Be to, avims apsiėriavus ir atsivedus „vyrukų“, apsirūpinama puikia skania mėsa – avinukai pjaunami iki pusės metų, tada mėsa – ne tik minkšta, burnoje tirpstanti, bet ir neturi pašalinio kvapo.

Iš esmės ostfryzų avys auginamos kaip trigubo produktyvumo krypties galvijai – pienui, mėsai, vilnai. Ostfryzų avys yra stambios, su bevilne galva, kojomis ir uodega, plona ir ilga balta vilna. Tešmuo – plikas arba vos plaukuotas, didelis, su stipriais speniais. Šioms avims būdingos didelės, nulėpusios ausys, ilgas kaklas ir liemuo, siaura krūtinė, išgaubti šonkauliai.

J. Jurgutis sakė, jog jie Kretingos rajone, ko gero, yra vieninteliai, auginantys melžiamas avis.

„Atskiros statistikos, kokias – melžiamas ar ne avis laiko jų augintojai, nėra, tokia statistika neprivaloma“, – paaiškino Kretingos rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veterinarijos gydytojas-inspektorius Saulius Alonderis. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro liepos 1 d. duomenimis, Kretingos rajone 1–2 avis laiko 24 augintojai (iš viso 36 avys), 3–5 – 26 ūkiai (107 avys), 6–10 – 23 ūkiai (196 avys), 11–20 – 10 ūkių (135 avys), 21–30 – 5 ūkiai (125), 31–50 – 5 (189), 51–100 – 1 ūkis, kuriame auginamos 53 avys. Ūkių, kuriuose būtų auginama nuo 101 iki 150 ir daugiau kaip 151 avis, Kretingos rajone nėra. Iš laikomų avių avinų yra 178, avių – 384, ėriavedžių – 279.

---

Avių pienas yra labai maistingas, skanus ir yra didelės energetinės vertės, mat jis yra beveik dvigubai riebesnis nei karvių ir ožkų pienas. Be to, avių pieno riebalus žmogaus organizmas lengvai pasisavina. Avių pienas yra labiau koncentruotas ir baltesnis už karvės pieną, nes avių pieno riebaluose nėra karotino pigmento, bet baltymų sudėtyje yra visos nepakeičiamos aminorūgštys.

Palyginimui (pieno riebumas, baltymingumas % ir kaloringumas):

Avies pienas 7,4; 5,8; 1260 kcal

Karvės pienas 3,8; 3,3; 698 kcal

Ožkos pienas 4,1; 3,5; 761 kcal

/Šaltinis: pienoukis.lt/


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas