Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Salantus papuošė dar vienas simbolinis gaidys

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2018-06-12
Salantų miestas dažniausiai puošiamas privačių asmenų iniciatyva, ne išimtis – ir užeiti į parką kviečiantis metalinis gaidys.

Salantų dvaro parko prieigose ant didžiulio akmens nutūpė žmogaus ūgį viršijanti, iš skirtingo dydžio vamzdžių sukonstruota spalvinga gaidžio skulptūra, – tai klaipėdiečių bendrovės „Vakarų vamzdynų sistemos“ dovana Salantų miestui. Kaip žinia, gaidys nuo seno yra Salantų miesto simbolis.

Bendrovės „Vakarų vamzdynų sistemos“ vadovas Viačeslavas Čumakovas papasakojo Salantuose įkurdintos skulptūros atsiradimo istoriją.

„Mūsų įmonėje dirba per 100 kvalifikuotų darbininkų, dauguma jų – jauni iniciatyvūs žmonės, tarp kurių yra ir salantiškių. Sugalvojome, kad mums reikėtų turėti savo sėkmės simbolį – taip gimė idėja prieš kiekvienas Kalėdas iš savo produkcijos – įvairios apimties bei formų vamzdžių – pasigaminti šmaikštų ir nuotaikingą gyvūną pagal tų metų rytietišką horoskopą. Tuos simbolius kuriame jau penkerius metus: pirmoji buvo gyvatė, dar pasigaminome beždžionę, šunį, gaidį ir tigrą. Ceche turime vietą, kur tas skulptūras laikome“, – pasakojo vadovas.

V. Čumakovo žodžiais, jo įmonės darbuotojams salantiškiams ir kilo mintis, kad pernai švęstų Gaidžio metų simbolis galėtų papuošti jų miestą. „Paskambinome Salantų seniūnui, pasiūlėme skulptūrą, ir jis sutiko pastatyti“, – kalbėjo V. Čumakovas. Jų įmonės žmonės pakeliui patys ir atvežė gaidį į Salantus.

Salantų miesto seniūnas Kazimieras Galdikas prisiminė, kad dar viduržiemį sulaukęs klaipėdiečių pasiūlymo: „Iš pradžių skulptūrą laikėme sandėly, laukėme, kol atšils orai, kad su bendruomene nuspręstume, kur ji labiausiai tiktų. Visgi ši skulptūra – gana pretenzinga, pagaminta ne iš mums įprastų medžiagų – medžio ar akmens, o – metalo vamzdžių, todėl reikėjo surasti jai pritinkančią vietą. Miesto centre ar pačiame dvaro parke greta kitokio stiliaus skulptūrų ji akivaizdžiai nederėjo“, – tikino jis.

Susitikę su bendruomene, seniūnaičiais nusprendė įkurdinti metalinį gaidį prie įėjimo į renovuotą dvaro parką, juolab kad jame pastatyti treniruokliai, o neužilgo bus įrengta spalvinga vaikų žaidimo aikštelė, tad Salantų miesto simbolis gaidys tarsi kvies vaikus užeiti pramogauti. Tam pritarė ir Salantų regioninio parko vadovas Modestas Šečkus.

Akmenį, ant kurio salantiškiai patupdė modernų gaidį, padovanojo Antanas Sakalauskas, – skulptūra buvo įtvirtinta gręžiant į akmenį.

Seniūno žodžiais, Salantuose jau daugelis vietų papuoštos gaidžio skulptūromis – prie seniūnijos iškeltas medinis šio krašto tautodailininko Liudo Ruginio išdrožtas gaidys. Masyvų „Gaidį“ prieš kelerius metus Salantams padovanojo akmentašys Juozas Karčiauskas, jį įkurdinęs miesto centre, priešais savo sukurtąją „Mešką“ – Žemaitijos bei jos sostinės Telšių simbolį.

Stilizuotas gaidys puikuojasi ir Salantų miesto herbe. Gaidžio svarba ir jo simbolikos atsiradimas yra siejamas su neogotikine Gaidžio koplyčia, pastatyta ant Gaidžio kalvos, Salanto slėnyje, 1927 m. Ši vieta – sakrali, apipinta liaudies legendomis.

Prie Gaidžio kalvos XVI a. pradėjo kurtis Salantų miestas. Pasakojama, kad seniau praeivius vakarais joje baidydavęs šaižiai užgiedantis gaidys, dėl to kalva ir imta vadinti Gaidžio kalnu. O legenda pasakoja, kad tuomet, kai velnias nešęs akmenį sudaužyti Salantų bažnyčią, užgiedojęs tas gaidys, ir velnias išmetęs plokščią akmenį, kuris ir dabar tebeguli, o istorikų yra laikomas mitologiniu akmeniu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas