Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Medžio raštas – lyg piršo antspaudas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2018-04-13
Savo darbuose tautodailininkas Saulius Baublys išryškina natūralųjį medžio grožį.

Medžio šerdies piešinys 47-erių kretingiškiui tautodailininkui Sauliui Baubliui primena žmogaus piršto antspaudą: „Kiekvienas medis yra vienintelis ir neatkartojamas, todėl prieš pradedant kažką drožti, gerai jį ištyrinėju. Dirbinio formą galima atkartoti, bet ne medžio raštą“, – savitą požiūrį į medį kaip unikalų gamtos kūrinį dėstė kretingiškis.

Todėl ir jo drožiniai – tarsi piešiniai, išaugę iš paties medžio. Medžio rievės buičiai papuošti skirtų darbų – vazų, lėkščių vaisiams ar dubenų – plokštumose išsilieję lyg akvarelės ar įsispaudę kaip aliejiniai potėpiai.

„Man labai svarbu yra pamatyti ir kitiems parodyti natūralųjį medžio grožį. Medis man pats pasako, kas iš jo gims. Gal kažkam atrodo juokinga – sėdžiu medžio gabalą pasiėmęs, kol ateina į galvą išganinga mintis.

Pamačiau Kretingos muziejaus teritorijoje nuvirtusį kaštoną, dievuliau, koks įdomus, pagalvojau ir paprašiau, kad man jį duotų. Įsivaizduojat, šis medis – iš grafų Tiškevičių laikų, o gal ir dar ankstesnių“, – rodydamas iš jo sukurtą vazą, kalbėjo meistras.

Jis sakė besistengiantis medžio grožį įžvelgti ne vien kamieno viduje, bet ir išorėje – apčiupinėja ir išryškina kiekvieną gumbą, suteikdamas dirbiniui įsivaizduojamą formą. Vienas iš originalesnių darbų, sukurtų gamtos ir S. Baublio rankų tandemo, yra vėžlio formos vaza-vaisinė.

Vyras sakė, jog sąmoningai nemėgstąs tiesių linijų, todėl ir jo suvenyrai, tarkim, raktas naujakuriams ar šukos – kirpyklos simbolis yra išlakių bei perpintų formų. „Kiti žmonės mugėse prieina ir sako – jau esam panašių darbų matę. Bet aš užtikrinu, kad kitų meistrų nekopijuoju, nors internete pavyzdžių – nors vežimu vežk. Man svarbu būti savimi“, – pabrėžė tautodailininkas.

S. Baublys neslėpė, jog pirmąkart kaltus į rankas paėmė prieš 5-erius metus, kai, po avarijos tapo neįgalus ir pateko į Palangos profesinės reabilitacijos centrą: „Man pasiūlė mokytis medžio dizaino. Puikų mokytoją turėjau – kretingiškis Tadas Rubavičius išmokė elementarios technikos, o požiūrį į medį, matyt, atsinešiau iš prigimties“, – sakė vyras, pajuokaudamas, jog ir jo pavardė Baublys reiškia paukštį arba seno ąžuolo drevę, – tokioje šviesuolis Dionyzas Poška rašė ir įkurdino muziejų.

Tačiau vien iš savo meniškų darbų, atviravo tautodailininkas, šiandieną duonos nepelnąs, todėl imasi meistrystės – kala inkilus, būdas šunims, triušiams narvus, pagamino ir namelį ežiui.

„Turiu daug minčių, tačiau negaliu jų realizuoti, nes mano dirbtuvės – ankštame garaže. Norėtųsi sukurti monumentalios skulptūros darbų ar kibti į baldus. Bet turiu viltį kada nors įsigyti atokią sodybą kaime, – iš prigimties esu vienišius, norėčiau gyventi ir kurti gamtos apsuptyje“, – nuoširdžiai kalbėjo tautodailininkas.

---

Penki S. Baublio kūriniai išvien su kitais Klaipėdos krašto kūrėjų darbais eksponuojami Kretingos muziejaus parodoje „Kelionė iš praeities į dabartį“, skirtoje respublikiniam Nacionalinio kultūros centro rengiamam konkursui „Aukso vainikas“ bei respublikinei Dainų šventei. Paroda Kretingos muziejuje atidaroma šiandien, balandžio 13-ąją, 14 val.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas