Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nubaustųjų skaičius išaugo kosminiu greičiu

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-04-10
Įdiegus funkciją, jog greičio matuokliai fiksuotų ne tik artėjančias, bet ir tolstančias transporto priemones, išaiškintų greičio mėgėjų skaičius padidėjo beveik 6 kartus.

Per pirmus tris šių metų mėnesius Kretingos policija išnagrinėjo 1 tūkst. 310 greičio viršijimo atvejų, ir tai yra beveik 6 kartus daugiau negu per tą patį laikotarpį pernai, kuomet buvo išrašytas 221 protokolas. Viena pagrindinių to priežasčių, jog stacionarūs greičio matuokliai fiksuoja pažeidėjus ne tik iš priekio, bet ir iš galo, nuvažiuojančius tolyn.

Penktadienį visoje Lietuvoje buvo minima Saugaus eismo diena. Šia proga Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai surengė akciją Kretingos mieste, Rotušės a. – jos metu kalbino praeivius, teiraudamiesi, kokia Kelių eismo taisyklė, jų manymu, yra svarbiausia, diskutavo eismo saugumo klausimais, nudžiugino padovanodami suvenyrų.

Ir nors akcijos metu pareigūnams teko pabendrauti su žmonėmis, labai atsakingai žiūrinčiais į Kelių eismo taisyklių reikalavimus, tačiau kasdienybėje jie regi, kad daliai vairuotojų jos nė motais.

„Kaip gali vertinti, jei tas pats asmuo toje pačioje vietoje greitį viršija 5-6 kartus per mėnesį ar du? Akivaizdu, toks vairuotojas turi susiformavusį įprotį – manydamas, kad greičio matuoklis fiksuoja tik atvažiuojant iš priekio, ta kryptimi ir laikosi greičio ribojimo, o grįždamas atgal paspaudžia akseleratoriaus pedalą. Vadinasi, paisoma greičio matuoklio, o ne Kelių eismo taisyklių“, – kalbėjo Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Aušra Baločkienė.

Plečia greičio matuoklių tinklą

Šiuo metu Kretingos rajono policijos pareigūnai patruliuodami nebenaudoja nešiojamų greičio matuoklių, tačiau dėl to greičio mėgėjų nėra fiksuojama mažiau. Per visus 2017 metus Kretingos rajono policijos komisariate išaiškinti 4 tūkst. 142 Kelių eismo taisyklių pažeidimai (2016 m. – 3 tūkst. 657), iš kurių 1 tūkst. 524 atvejais buvo viršytas leistinas greitis (2016 m. – 942).

Greičio mėgėjus fiksuoja Kelių policijos tarnyba, kuri automobiliais, pažymėtais ir nepažymėtais policijos ženklais, patruliuoja visoje Klaipėdos apskrityje.

Be to, vis labiau plečiamas ir stacionarių greičio matuoklių tinklas – mūsų rajone vienas naujas matuoklis buvo įrengtas kelio Šiauliai-Palanga 126 kilometre, prie Rubulių k.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) prie Susisiekimo ministerijos ryšių su žiniasklaida specialistas Evaldas Tamariūnas, paklaustas apie stacionarių greičio matuoklių plėtrą Kretingos rajone bei Klaipėdos regione, teigė: „Jau artimiausiu metu bus pradėtos viešojo pirkimo procedūros, kurios siekiamas rezultatas – pasirašyti sutartį dėl naujų stacionarių greičio matavimo priemonių įrengimo valstybinės reikšmės keliuose.

Klaipėdos apskrityje planuojama įrengti 7 naujus stacionarius greičio matuoklius, iš jų 3 – Kretingos rajone.“

Per akciją, skirtą Saugaus eismo dienai paminėti, policijos pareigūnai su praeiviais diskutavo, kokios Kelių eismo taisyklės jiems atrodo pačios svarbiausios.

Pajautė efektyvumą Vis dėlto pastebima, kad labiausiai pažeidėjų skaičius šoktelėjo tuomet, kai dalyje stacionarių greičio matuoklių buvo įdiegta funkcija, jog transporto priemonės fotografuojamos ne tik iš priekio, bet ir iš galo. Apie tokią naujovę nežinoję ir pirmieji iš už nugaros nufotografuoti vairuotojai neslėpė nuostabos – ar greičio matuokliai fiksuoja nuvažiuojančias transporto priemones, iki šiol yra viena populiariausių temų tarp vairuotojų socialiniuose tinklapiuose.

LAKD atstovas E. Tamariūnas teigė, kad pirmųjų stacionarių greičio matavimo priemonių funkcionalumas, kai fiksuojamos ir artėjančios, ir tolstančios transporto priemonės, buvo aktyvuotas nuo 2017 m. vasaros pabaigos. Šiai dienai visi stacionarūs greičio matavimo prietaisai, esantys valstybinės reikšmės keliuose, šį funkcionalumą jau turi aktyvuotą.

„Tai tikrai davė apčiuopiamų rezultatų: preliminariais duomenimis, dar žiemos metu, užfiksuotų pažeidimų skaičius padidėjo 20 proc., tikėtina, kad šiltuoju metu laiku šis skaičius dar padidės dėl motociklininkų“, – sakė E. Tamariūnas.

Bendrovės FIMA Infrastruktūros sprendimų departamento direktorius Rokas Šlekys teigė, kad stacionarūs momentinio greičio matuokliai transporto priemones skirtingose vietose fiksuoja skirtingu atstumu. Tai priklauso nuo konkrečios vietovės ypatumų: kelio juostų skaičiaus, kuria juosta važiuoja konkretus automobilis, kokiu kampu į kelią nukreiptas greičio matuoklis ir pan.

Fiksuoja ne tik greičio viršijimą

LR Susisiekimo ministerija, pristatydama Lietuvos saugaus eismo strategiją iki 2030 m., yra paskelbusi, kad 2020 m. šalies magistraliniuose ir valstybinės reikšmės keliuose bus įrengti 37 daugiafunkciniai pažeidimų fiksavimo prietaisai, 400 stacionarių greičio matuoklių, 100 sektorinių greičio matuoklių, kurie apskaičiuoja vidutinį transporto priemonės važiavimo greitį. Planuojama, kad 2022 m. šalies keliuose iš viso veiks 200 sektorinių greičio matuoklių, bus įrengta 20 neleistino priešpriešinio lenkimo fiksavimo prietaisų.

Bendrovė FIMA neseniai baigė diegti vidutinio greičio matavimo sistemą, kuri kontroliuos vidutinį transporto priemonių greitį 25-iuose Lietuvos regioninės reikšmės kelių ruožuose – ši sistema pradės veikti šių metų antrojo ketvirčio pabaigoje. Internete yra skelbiamas ir žemėlapis su vidutinio greičio matuoklių vietomis – arčiausiai Kretingos miesto tokie matuokliai atsiras kelio Klaipėda–Liepoja 33,309 km bei 36,184 km.

FIMA Infrastruktūros sprendimų departamento direktorius Rokas Šlekys užsiminė ir apie tai, kad naujausios technologijos keliuose šiuo metu leidžia kontroliuoti ne tik greitį, bet ir atveria galimybes efektyviau vykdyti kelių eismo pažeidimų kontrolę miestuose. „Pavyzdžiui, Vilniuje mūsų bendrovė neseniai įdiegė ir šiuo metu derina pirmą Lietuvoje tokį eismo pažeidimų kontrolės įrenginį, kuris fiksuos trijų tipų pažeidimus: greičio viršijimą, važiavimą degant raudonam šviesoforo signalui ir važiavimą A transporto juosta“, – teigė R. Šlekys.

Dėmesys – pėstiesiems

Nors visuomenėje sklando įsitikinimas, jog tie pažeidėjai, kurie greitį viršija ne daugiau kaip 10 km per val., matuoklių nėra fiksuojami, tačiau policija organizuoja akcijas, kai nustatoma net nulinė tolerancijos riba.

„Per tokios akcijos savaitę nustatome apie 150 pažeidėjų daugiau. Tiems, kurie leistiną greitį viršija ne daugiau kaip 10 km per val., skiriama žodinė pastaba arba įspėjimas“, – teigė A. Baločkienė.

A. Baločkienės teigimu, didelis greitis yra viena dažniausių eismo įvykių priežasčių, ypač – jei ir oro sąlygos yra prastos. Per tris šių metų mėnesius Kretingos rajone įvyko 11 eismo įvykių, kuriuose nukentėjo žmonės ir tai yra 3 daugiau negu tuo pačiu laikotarpiu pernai; sužeista 12 žmonių, prieš metus – 8.

Šiuo metu policijos pareigūnai itin didelį dėmesį skiria pėsčiųjų daromiems pažeidimams išaiškinti – taip reaguojama į tai, jog Kretingos rajone šiemet pėsčiųjų perėjose 3 asmenys buvo sužeisti, o vienas žuvo. „Pareigūnai patruliuodami stebi, ar pėstieji leistinose vietose kerta važiuojamąją kelio dalį, ar tamsiu paros metu nešioja atšvaitus, žibintuvėlius, ar eidami kelkraščiu, pasirenka tinkamą pusę“, – teigė A. Baločkienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas