Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Ringlingų meno ir cirko muziejuje Sarasotoje, Floridos valstijoje.

Amerika yra ne tik tokia, kokią galima ją pamatyti per televiziją, – tuo įsitikino Pranciškonų gimnazijos mokinė Kotryna Vaineikytė, kuri pernai rugpjūtį išvyko mokytis į JAV. Mergina jau spėjo pakeliauti po šalį ir pasigrožėti jos kraštovaizdžiu, o kasdien lankant mokyklą su vietiniais mokiniais jai atsiskleidė ir vietinė kultūra, amerikiečių gyvenimo būdas. Savo įspūdžiais Kotryna pasidalijo su „Kuprinės“ skaitytojais.

Griežtai laisva amerikietiška mokykla

JAV mokymosi sistema skiriasi nuo Lietuvos kaip diena ir naktis.

„Viskas yra visiškai kitaip, ir man buvo labai sunku prie to priprasti, – prisipažino lietuvaitė. – Amerikoje viskas labai tvarkingai: visi pradeda ir baigia pamokas vienu metu, nes visi turi vienodą pamokų skaičių – 4 pamokas po 85 minutes. Mokinius iš pamokų išleisti draudžiama ir laisvų pamokų niekada nėra, jeigu mokytojas serga, jį pakeičia mokytojas iš specialios pavaduojančių mokytojų grupės. Jeigu mokinio nėra pamokose ir mokyklai niekas apie jo nebuvimo priežastis nepranešė, yra skambinama tėvams ir aiškinamasi, kur jis yra. Taigi taip paprastai iš pamokų „nepabėgsi“.

Pasak Kotrynos, didžiausias skirtumas yra tas, kad mokiniai jau nuo mažens renkasi, kokių pamokų nori, ir nevaikšto su viena klase pagal automatiškai mokyklos sudarytą tvarkaraštį. Mokslo metai suskirstyti į keturias dalis – ketvirčius. Taigi visą ketvirtį kiekvieną dieną eini į tų pačių keturių dalykų pamokas, o prasidėjus naujam ketvirčiui, gauni jau kitus mokymosi dalykus.

„Iš Amerikos galima pasimokyti organizuotumo ir pagalvoti apie idėją, kuri leistų mokiniams rinktis dalykus patiems, ypač, jeigu tai padeda mokiniui lengviau apsispręsti, kokiu gyvenimo keliu eiti“, – Kotryna detaliai paaiškino mokymosi sistemą.

Kotrynos (kairėje) geriausi draugai – jie taip pat mainų programos studentai: Yada iš Tailando ir Ernesto iš Brazilijos.

Kultūrinis šokas su stikline pieno

Paklausta apie kultūrinį šoką, Kotryna prisipažino, kad jį tikrai patyrė. „Valgymo įpročiai šokiravo labiausiai: pusryčiams – blynai su saldžiu klevų sirupu ir taip vadinamu „bacon‘u“ (rūkyta kiauliena), kurį irgi pamirko sirupe. Arba: absoliučiai visi geria pieną prie visko, nesvarbu, valgo mėsainį ar lazaniją, net prie sriubos žmonės šalia pasideda stiklinę pieno. Mokykloje neturime net pasirinkimo, ką gerti – automatiškai duodą pieno. Trumpiau, amerikiečiai labai mėgsta maišyti skonius – sūrų ar aštrų su saldžiu. Čia galima rasti tokių derinių, apie kuriuos net nepagalvotum“, – įspūdžiais dalinosi moksleivė.

Tačiau ne tik maistas ją nustebino. Vienas dažniausių klausimų „How are you?“, pasirodo, turi visai kitą reikšmę JAV – žmonės čia šypsosi nepažįstamiesiems ir mėgsta sakyti „Kaip sekasi?“ vietoje „Labas“.

„Iš pradžių, kol nesupratau, kad tai – jų pasisveikinimas, pradėdavau pasakoti, kaip man iš tikrųjų sekasi, ir žmonės pasijusdavo nejaukiai užlieti nuoširdaus atsakymo, kurio visai nenorėjo išgirsti“, – prisiminė Kotryna.

Nykios dienos svetimame mieste

Kotryna Kretingoje turėjo daugybę veiklos, todėl nustebo, kad JAV atsirado tiek daug laisvo laiko. „Amerikos moksleivių kasdieninis gyvenimas apsiriboja mokykla, sportu ir draugais. Prieš išvažiuodama stengiausi nesitikėti nieko, bet niekada nė nebūčiau pagalvojusi, kad čia nebus, ko veikti. Nesu tikra, ar čia tik tokia vieta, bet vargiai būna kokių renginių: keli mokyklos choro koncertai, vienas miuziklas ir šokiai. Nėra nei teatro, nei talentų šou ar ko kito, kur dar galėčiau sutelkti mintis – ir dėl to dažnai jaučiuosi nykiai“, – pasakojo Kotryna.

Kotryna teigė, kad jai neteko susidurti su stereotipais, kuriais būtų apibūdinti lietuviai ar europiečiai, nes amerikiečiai tiesiog visiškai nesidomi geografija.

„Jiems nė nerūpi kitos valstijos ar net gretimi miestai, ką kalbėti apie kitas šalis. Dauguma nežino, kad tokia Lietuva egzistuoja. Keli mokiniai mano mokykloje galvoja, kad Anglija yra Pietų Amerikoje“, – pasakojo pašnekovė.

Jai, atvykusiai iš svetur, draugų susirasti nebuvo sunku, nes naujokais visi domisi ir nori su jais susipažinti. „Kol taip yra, turi naudotis proga ir bendrauti kuo daugiau, bandyti pritapti prie kokios nors draugų grupės. Tada gerokai lengviau „įsipatoginti“ ir mokykloje, ir miestelyje, ir visoje sistemoje. Jau po mėnesio turi savo nuolatinę vietą prie pietų stalo mokykloje, matai pažįstamus veidus mieste, kai išeini kavos, ir pagaliau susitaikai su tuo, kad mokytojas anksčiau iš pamokų neišleis. Jauti, kad jau kažkur turi savo vietą ir nebesiblaškai aplinkui“, – kalbėjo Kotryna.

Ringlingų meno ir cirko muziejuje. Ringlingai – šeima, rinkusi įvairius meno kūrinius iš viso pasaulio ir turinti daug įtakos miestelio istorijoje.

Kelionės po valstijas ir miestelius

Kotryna yra apsistojusi Viskonsino valstijoje, mažame miestelyje Chippewa Falls, kuris yra šalia didesnio miesto Eau Claire – šį mergina pamėgo vadinti amerikietiška Klaipėda, nes ten dažnai važiuoja apsipirkti ir pramogauti, visai kaip gyvendama Lietuvoje.

Kotryna jau spėjo apsilankyti daugybėje miestų. „Dažnai važiuoju į Minesotos valstiją: į Mineapolį ar Blūmingtoną, kur yra didžiausias prekybos centras visoje Amerikoje „Mall of America“. Buvau trumpam apsistojusi Two Rivers mieste, prie pat Mičigano ežero, kur teko galimybė dviračiu minti aplink nuostabaus vaizdo pakrantę. Taip pat teko nemažai laiko praleisti Apltone, prie Vinebeigų ežero. Įspūdingiausia vieta, kurioje buvau – Florida, joje leidau savo pavasario atostogas. Ten gyvenau Sarasotoje, viešbutyje ant Meksikos įlankos kranto,“ – prisiminimais dalinosi Kotryna, kuriai keliaujant į Floridą ir atgal, teko pabūti ir kitose valstijose, aplankyti kelias įspūdingas vietas – Atlanto miesto centrą, Džordžijos, Tenesio, Kentukio ir Indianos valstijas.

Gabrielė MALŪKAITĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas