Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną8°C debesuotumas 22 %
Naktį0°C debesuotumas 12 %
Apklausa

Ar esate patenkinti Savivaldybės valdžios rinkimų rezultatais?ū

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kokį žaliąjį rūbą apsivilks Kretinga

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2018-03-20

Kas pavasarį Kretingos mieste genimi ir kertami seni ar ligų pažeisti medžiai, – į šį procesą kretingiškiai reaguoja gana jautriai, apgailestaudami, kad medžius šalina, bet planingai jų nebeatsodina. Tačiau kitąmet Kretinga jau turės parengtą miesto kraštovaizdžio formavimo projektą, pagal kurį bus aišku, kokį naują žaliąjį rūbą apsivilks miestas.

Medžius Kretingos mieste patikėta genėti komunalininkams, o nupjauti seniūnija kviečiasi aukštalipių komandą..

Išguldys liepas prie stadiono

Kretingiškiai išsyk reagavo į žinią, kad palei stadioną, įrengiant prieigas bei automobilių stovėjimo aikšteles prie statomo Sporto komplekso, ketinama iškirsti senąsias liepas.

Apie būsimus kirtimus paklaustas Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis sakė, jog atsakyti, kiek ir konkrečiai kuriose vietose bus pašalinti medžiai, šiandieną dar negalįs: „Praėjusiame posėdyje taryba priėmė sprendimą, kad reikia įrengti aikšteles, – akivaizdu, jog teks pašalinti ir trukdančius medžius Savanorių ir bevardėje, Savanorių ir Žemaitės alėją jungiančioje gatvelėje palei stadioną. Jų skaičius paaiškės, kai bus rengiamas aplinkos sutvarkymo projektas, – dabar vyksta viešieji pirkimai projektuotojui parinkti.“

Kretingos miesto seniūno pavaduotoja Alma Patamsienė taip pat negalėjo pasakyti, kokių medžių prie stadiono bus atsisakyta. „Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija apžiūrėjo ir vizualiai įvertino, bet nežinome, ką nuspręs projektuotojai“, – sakė ji.

Įvertina komisija

Kretingos mieste komunalininkai jau pradėjo genėti, formuoti bei šalinti medžius pagal seniūnijos išduotus leidimus. A. Patamsienės žodžiais, komisija, reaguodama į gyventojų prašymus, pirmiausia įvertina, ar išduoti leidimą pašalinti trukdančius medžius: „Leidimus duodame pagal tam tikrus kriterijus: jei medis papuvęs, trapus ir kelia pavojų, jei prie daugiabučių augantis užtamsina žmonių langus. Mieste ypač nepageidautini topoliai: jie greit išstypsta, nepakelia vėtrų – lūžinėja šakos, o pūkai šiukšlina ir teršia aplinką“.

Nors nuo senų peraugusių ir galingomis šaknimis paminklus kilnojančių medžių jau apvalytos abejos senosios Kretingos miesto kapinėse, tačiau, tvirtino seniūno pavaduotoja, dar numatyta nupjauti 3 išpuvusius medžius kapinėse prie Jurgio Pabrėžos koplyčios.

Trukdo renovuojant gatves

Šį pavasarį 12 augalotų medžių jau iškirsta Palangos gatvėje, – šie trukdė gatvės renovacijos darbams. Pasak P. Černeckio, Palangos gatvė yra tvarkoma iš ES lėšų: joje klojamas šaligatvis, įrengiamas apšvietimas, o problemą dėl gatvėje neveikiančios lietaus kanalizacijos imsis spręsti bendrovė „Kretingos vandenys“.

Iš ES lėšų šiemet taip pat dar bus tvarkoma ir J. Pabrėžos gatvė – dešinėje pusėje nuo Kultūros centro bus klojamas šaligatvis, atnaujintas apšvietimas.

„J. Pabrėžos gatvėje taip pat gali tekti nupjauti vieną kitą trukdantį medį. Žmonės neturėtų baimintis, pamatę pjaunat pasenusius medžius, – šie dar gal ir stovėtų keletą metų, tačiau jų šaknys pradėtų kilnoti plyteles, ardyti asfalto dangą. Į nupjautųjų vietą visame Kretingos mieste yra numatyta atsodinti naujus medžius“, – tvirtino P. Černeckis.

Aplinką formuos sistemingai

Kretingos rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėja Reda Kasnauskė sakė, jog kitąmet jau ketinama orientuotis pagal Kretingos miesto kraštovaizdžio projektą, kuriame būtų numatytas visas žaliasis Kretingos miesto rūbas – kur ir kokie želdiniai labiausiai tiktų mūsų mieste.

Šiemet iš Savivaldybės biudžete teritorijų planavimui skirtų lėšų šio projekto parengimui yra numatyta tikslinių lėšų, netrukus bus skelbiamas viešas konkursas. R. Kasnauskės žodžiais, parengti rekomendacinio pobūdžio kraštovaizdžio projektą įprastai kainuoja 10–13 tūkst. Eur.

„Žinotume konkrečiai, kokių želdinių mieste atsisakyti, kokius naudingiau sodinti, kur ir kokias galėtume formuoti alėjas, erdves. Miesto medis, be abejo, išliktų liepa, nes ją nesunku genėti ir formuoti. Miestuose taip pat tinka ir klevai, ąžuolai, tačiau jiems reikia daugiau erdvės. Dabar Lietuvoje labai madingi klevai, ypač – raudonieji, bet jie yra atvežtiniai ir mūsų krašte sunkiai prigyja“, – kalbėjo R. Kasnauskė.

Ji mano, jog senų ir menkaverčių medžių reikėtų nesigailint atsisakyti, į jų vietą vienu metu pasodinant naujus. „Liepos aplink stadioną kažkada buvo nemokšiškai drastiškai išgenėtos, styro stagarai. Jų vietoje tikrai norėtųsi matyti šiuolaikiškai suformuotus želdinius“, – tvirtino vyriausioji rajono architektė.

Atsodins per 200 medžių

Daugiausiai vienu metu – 209 medžiai – Kretingos mieste buvo iškirsti pernai, kelininkams renovuojant kelio Palanga–Šiauliai Žemaitės alėjos atkarpą palei senąjį parką.

„Vos atlėgs šalčiai, vėl grįšime prie kelio darbų. Klojant pėsčiųjų ir dviračių taką, dar teks pašalinti keletą trukdančių medžių prie ligoninės. Pjaudami medžius, mūsų žmonės nuo projekto nenukrypsta“, – tvirtino kelio renovacijos darbus atliekančios Telšių bendrovės „Žemaitijos keliai“ projekto vadovė Angelija Rupeikaitė.

Ji sakė, jog nukirsdintus medžius pasiėmė įmonė „Klaipėdos regiono keliai“, nes jie esą šio kelio savininkai, o kaip su jais susitarė Kretingos rajono savivaldybė, ji nežino.

Šį rudenį baigiant darbus, statybininkai sutvarkys aplinką pale visą 1,4 km ilgio renovuotą atkarpą: numatyta atsodinti per 200 medžių – mažaūgių liepaičių, klevų, tujų ir dekoratyvinių krūmų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas