Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną8°C debesuotumas 22 %
Naktį0°C debesuotumas 12 %
Apklausa

Ar esate patenkinti Savivaldybės valdžios rinkimų rezultatais?ū

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Palangos kultūros ir jaunimo centro (iš kairės) vadybininkė Rūta Jonaitytė, direktorė Vita Petrauskienė, „Grubiojo“ teatro režisierius Virginijus Milinis ir pastatymų vadovė Rita Milinienė papasakojo apie festivalį vaikams ,,Kurhauzo nykštukas“ ir spektaklį ,,Laikykis, Vydūne!“.

Palangos „Grubiajam“ teatrui šie metai – neeiliniai: kolektyvas pasitinka savo sidabrinį jubiliejų.Tačiau tai, kad ši 25-erių metų sukaktis sutampa su Lietuvos valstybės 100-mečiu, o dar ir su Mažosios Lietuvos filosofo rašytojo Vydūno 150-osiomis gimimo metinėmis, anot teatro įkūrėjo ir vadovo Virginijaus Milinio, – trigubai įspūdingiau.

Minės Vydūną

Savo naujausią kūrinį – publicistinio žanro spektaklį „Laikykis, Vydūne!“, skirtą šiai asmenybei, Palangos kurhauzo salėje kovo 24 d. 18 val. teatras pirmąkart parodys kurorto visuomenei ir svečiams, o vasarą jį pristatys Lietuvos 100-mečiui skirtos Dainų šventės Teatro dienoje „Sau, Tautai, Žmonijai“. Scenarijų spektakliui parašęs V. Milinis atviravo, jog tai bus ritmo, šokio, dainos stiliumi interpretuojamas ne tik jam pačiam patinkantis Vydūno gyvenimo ir kūrybos moto „Gyvename, kad žmogiškėtume“, bet remiamasi ir semiotiko Algirdo Juliaus Greimo bei Vytauto Landsbergio mintimis apie žmogaus bei tautos situaciją šiuolaikiniame pasaulyje. Anot režisieriaus, šiandien kur kas aktualiau žmogiškosios savybės, o tautiškumas yra pakopa į žmogiškumą. Paklaustas, kodėl spektaklio pavadinimas būtent toks, režisierius pajuokavo – esą šie metai paskelbti Vydūno metais. Kadangi 100 teatrų Dainų šventėje interpretuos Vydūno kūrybą, tai garsiajam rašytojui tikrai teksią „atsilaikyti“. Režisierius pasidžiaugė, kad Vilniaus Katedros aikštėje įvyksiančiame Teatro dienos finale iš 100 Lietuvos teatrų pasirodys 7, ir Palangos „Grubusis“ teatras bus tarp jų.

Spektaklyje „Laikykis, Vydūne!“ vaidina 9 aktoriai, iš kurių jauniausia – vienuoliktokė moksleivė, o vyriausia – 75-erių senjora.

Kaip pavyksta suburti gabius vietinius artistus? Anot vadovo, vyresnieji vaidinti mėgstantys žmonės teatre, galima sakyti, apsigyvena, o jaunimą reikia vis „prisiauginti“. Nors mėgėjų teatras neturi tikslo ugdyti profesionalus, tačiau Virginijui vis tiek malonu, kad dalis moksleivių ne tik savo gyvenimą susieja su scena, bet nepamiršta ir gimtojo teatro, kaskart seka jo kūrybą, o pakviesti mielai dalyvauja programose. Tarp tokių kūrėjų – Jonas Šarkus, vaidinantis Vilniaus „Keistuolių“ teatre ir teatre „Atviras ratas“.

Balandžio 29 dieną Kurhauzo palėpėje jis vaidins spektaklyje vaikams „Apie meilę, karą ir kiškio kopūstus“. Gegužės 25-ąją buvusi „Grubiojo“, dabar taip pat „Atviro rato“ teatro aktorė Justina Smieliauskaitė atvyks su savo improvizacijų spektakliu „Lietaus žemė“. O rudenį pasirodymais žiūrovus nustebins modernaus šokio atlikėja Marija Baranauskaitė, mokslus tęsianti netoli Paryžiaus esančioje Philippe´o Gaulier mokykloje, kurioje ypatingas dėmesys skiriamas naujam reiškiniui – klounadai ir bufonadai.

Turi ir „Aukso paukštę“

V. Milinis tuometinės valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetuose yra baigęs lietuvių kalbos ir režisūros studijas. Kurį laiką jam teko ragauti lietuvių kalbos mokytojo duonos – iš pradžių Vydmantų mokykloje, paskui Kretingos Jurgio Pabrėžos gimnazijoje, taip pat Palangos „Baltijos“ vidurinėje. O įkurti teatrą paskatino tuomet Palangos kultūros centro vadovės pareigas trumpai ėjusi žinoma žemaičių tarmės puoselėtoja Danutė Mukienė.

„Vaidinti prisiviliojau ir mokytojų, ir mokinių. Pirmosios repeticijos vykdavo tuometinės „Baltijos“ vidurinės mokyklos salėje, o žiūrovams visada vaidinome dabartinėje Senojoje gimnazijoje“, – prisiminimais pasidalijo Virginijus. Jo žodžiais, pirmasis teatro spektaklis „Vienoje šeimoje“ pagal Mišelio Fermo komediją „Durys pyška“ pranoko visus lūkesčius – truko 2,5 valandos! Šiame spektaklyje vaidino ir tuomet dar moksleivė dabar garsi „Duokim garo“ laidų vedėja Loreta Mukaitė-Sungailienė.

„Grubiajame“ teatre vaidina ir V. Milinio žmona Rita, taip pat baigusi Klaipėdos fakultetus, tą pačią specialybę, kaip ir vyras. Tik iš pradžių vienerius metus ji dirbo Marijampolės teatre, kuriame vaidino, o vėliau atsiskyrė „Keistuolių teatro“ aktoriai. Kad Ritai talento netrūksta, įrodo garbingi apdovanojimai už moterų vaidmenis „Grubiojo“ teatro spektakliuose „Paskutinis kavalierius“, „Good bye, my love“, „Moterų laimė“ , „Moteris be kūno“ ir kt. Pats „Grubusis“ teatras 2001-aisiais buvo pripažintas geriausiu ir už spektaklį „Vaidiname Valančių“ pelnė „Aukso paukštę“.

Naujiena – „Kurhauzo nykštukas“

„Žaviuosi, kad į mūsų teatro spektaklius būna žiūrovų anšlagas. Net žiemos metu, gruodį, vasaros rezidencija vadinamoje „Kupetoje“ vyko 8 spektakliai, ir žmonių – pilna kaip vasarą“ – pagyrė beveik prieš metus Palangos kultūros ir jaunimo centro direktore tapusi klaipėdietė Vita Petrauskienė. V. Milinis gerų žodžių negailėjo ir naujajai direktorei. „Dabar tikrai jaučiamės tarsi komforto zonoje. Kartais nespėjame pagalvoti, o jau norai išpildyti“, – kalbėjo jis. „Antai tik pasvarstėm, kad spektaklio scenografijai reikėtų medinių suolelių, o ūkvedys ir sako „Suoleliai jau ruošiami!“ – pavyzdį pateikė Rita.

Tačiau, direktorės žodžiais, klaidinga būtų manyti, kad ji temyli vien tik teatrą ir Milinius. „Dėmesį padaliju visiems 7 Centre veikiantiems šauniems saviveiklos kolektyvams. Iki žemės galiu nusilenkti „Bočių“ vadovei Janinai Serapinienei, kai matau į repeticijas susirinkusius 60 įvairaus amžiaus šokėjų. Arba aukščiausios klasės etnografei „Mėguvos“ folklorinio ansamblio vadovei Zitai Baniulaitytei... Tik tiek, kad maždaug prieš trejus metus „Anapilyje“ repetavusiam teatrui jau pavyko įsikurti jaukiose kurhauzo patalpose, turėti kompaktišką 50 vietų žiūrovų salę. O kiti kolektyvai geresnių sąlygų dar vis laukia “, – atviravo ji. Palangos kultūros ir jaunimo centras šiemet skelbia ir naujieną: organizuoja pirmąjį teatro festivalį vaikams „Kurhauzo nykštukas“. Centro kultūrinės veiklos vadybininkė Rūta Jonaitytė įsitikinusi, kad mažiesiems žiūrovams ir visai šeimai parinkti 4 spalvingi, vaizduotę žadinantys spektakliai abejingų nepaliks. Be to, visų vaikų laukia staigmenos ir smagūs prizai.

---

Kovo 21 d. 10. 30 val. Vilniaus „Stalo teatras“ 1,5–5 m. vaikams parodys „Pasaką apie karalius“, o 13 ir 14. 30 val. –„Eglę žalčių karalienę“. Kovo 22 d. 10. 30 val. Klaipėdos lėlių teatras kviečia kūdikius nuo 3 mėnesių ir vaikus iki 3 metų – vaidins spektaklį „Labas, mažyli“, o trejų metų vaikams 13 ir 14.30 valandomis – „Raudonkepuraitę“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas