Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną0°C debesuotumas 100 %
Naktį4°C debesuotumas 17 %
Apklausa

Ar reikėtų mokyklose mokiniams uždrausti mobiliuosius telefonus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kaimo bendruomenės siekia gyventi patogiau ir gražiau

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2018-02-02

Aštuonios Kretingos rajono bendruomenės Kaimo plėtros asociacijai užvakar pateikė peržiūrėti projektų paraiškas pagal veiklos sritį „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“. Praėjusiame posėdyje projektų įgyvendinimui pritarė rajono taryba, Savivaldybės administraciją įpareigojusi būti jų partneriu ir prisidėti piniginiu įnašu.

Rūpestis – šiltos patalpos ir jauki aplinka

Dvidešimt proc. sumos, bet ne daugiau, kaip 4 tūkst. 162 Eur, iš Savivaldybės gaus maždaug 21 tūkst. Eur vertės projektą „Erdvių sutvarkymas Rūdaičių gyvenvietėje“ įgyvendinanti asociacija „Pajūrio bendruomenė“.

Pasak asociacijos pirmininkės Gražinos Katkuvienės, dar 2015 metais taip pat iš projektinių lėšų gyvenvietėje buvo įrengta poilsiavietė – pavėsinė su suoleliais, stalais, šiukšliadėžėmis, o dabartinis tikslas bus vaikų žaidimo aikštelė su nesudėtinga įranga, kuria saugiai galėtų naudotis ir mažieji rūdaitiškiai. Be to, trinkelėmis planuojama išgrįsti teritoriją nuo Lankų tako iki Sodų gatvės. Darbai turėtų prasidėti apie birželį.

Į paramą pretenduoja Baublių kaimo bendruomenės centras, išsikėlęs tikslą bendruomenės namuose įrengti šildymo sistemą. Pasak pirmininkės Gražinos Rimkuvienės, patalpos užima 320 kv. m plotą. Jose veikia kaimo muziejus, kuriame rengiamos Baublių mokyklos-daugiafunkcio centro mokinių neformaliojo ugdymo pamokos. Bendruomenės namuose taip pat įrengtas kambarys, skirtas laikinai apgyvendinti vietinius žmones, nukentėjusius nuo gaisro ar kitų nelaimių.

„Mes irgi gyvenam šaltai ir nejaukiai“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Erlėnų bendruomenės centro „Erlėnai“ pirmininkas Vytautas Vaičiulis. Jo teigimu, prieš dvejus metus atnaujinus buvusį Erlėnų vaikų darželio pastatą, apšiltinta buvo tik toji dalis, į kurią įkelta biblioteka. „Lig šiol jaučiamės palikti kaip našlaičiai. Norime sutvarkyti likusią pastato dalį, kad nereikėtų drebėti atėjus į susirinkimus ar vakarones“, – sakė V. Vaičiulis. Pirmininkas už ištvermę pagyrė erlėniškes moteris, kurios dukart per savaitę ir šaltyje susirenka sportuoti, užsiima gimnastika.

Prie gerovės prisideda ir verslininkai

Kapitališkai atnaujinti patalpas, pritaikyti jas bendruomenės poreikiams žada ir Kurmaičių kaimo bendruomenės centras „Kurmaičiai“. Pirmininkės Ingridos Rinkevičienės žodžiais, didelė salė neplanuojama, tačiau reikia turėti vietos kad ir mažiems bendruomenės užsiėmimams, dokumentacijai laikyti. „Suskaičiavome, kad projekto vertė galėtų būti 26 tūkstančiai eurų. Savivaldybė prisidėtų 20 procentų, ne daugiau, kaip 5 tūkstančius 240 eurų“, – sakė I. Rinkevičienė.

Kūlupėnų bendruomenės centras „Kūlupėnai“ įgyvendins svajonę – turėti savo lauko sceną. Kaip sakė pirmininkė Jūratė Mačernienė, nuoma kainuoja per skaudžiai – 1 tūkst. 200 Eur. Lauko scena ypač reikalinga, kai rengiamos kaimo vasaros šventės, seniūnijų sporto žaidynės. Be to, kūlupėniškiai didžiuojasi savo rankų lenkikų komanda – praėjusiais metais Kūlupėnuose vyko jaunimo čempionatas. Rankų lenkikai vasarą galėtų varžytis scenoje.

Lauko scena pagal sąmatą kainuos beveik 11 tūkst. Eur, 1 tūkst. Eur kompensuos Savivaldybė, 1 tūkst. Eur prisidės pati bendruomenė ir kiti partneriai.

„Norime plėtoti poilsio zoną, skirtą padvariškių laisvalaikiui“, – sakė Padvarių kaimo bendruomenės „Trys tvenkiniai“ pirmininkė Ieva Latakienė.

Krepšinio aikštelė jau įrengta, šalia jos norisi ir 3–12 m. amžiaus vaikams skirtos žaidimų aikštelės. Didesnė teritorija bus aptverta, apsodinta tujomis, atsiras suoliukų, ant kurių galės pasėdėti mamos ir tėčiai, su vaikais leidžiantys laisvalaikį. Pasak I. Latakienės, projektui įgyvendinti iš iš Žemės ūkio ministerijos per VVG prašoma suma sudaro per 10 tūkst. Eur, 1 tūkst. Eur parems Savivaldybė, pačios bendruomenės indėlis bus 1 tūkst. 200 Eur, savo darbu prisidės partneris vaikų lopšelis-darželis „Eglutė“, o 500 Eur dovanos vietos verslininkas. „Mums labai pasisekė, kad mūsų bendruomenėje gyvena žmonių, kurie rūpinasi ir kitų gerove“, – pasidžiaugė I. Latakienė.

Daugiau „už“ negu „prieš“

Į diskusijas viešojoje erdvėje įsivėlė Imbarės krašto žmonės po to, kai sužinojo, jog Salantų miesto kultūros centras teikia projektą, kurį įgyvendinus būtų suremontuotas Žvainių skyriaus tualetas ir įrengti valymo įrenginiai. Anot projekto partnerės asociacijos „Imbariečių draugija“ pirmininkės Daivos Stonkuvienės, tualetas yra apgailėtinos būklės, žiemą šąla vamzdynas, nuotekos bėga į vietinį rezervuarą. Tokios sąlygos ne tik neatitinka Europos Sąjungos reikalavimų, bet nepatogumų kelia ir gyventojams, atėjusiems į renginius. Tačiau nuomonės nebuvo vieningos. Vieni už iniciatyvas gyrė pirmininkę ir Žvainių skyriaus vedėją Vitaliją Valančiutę, o kai kurie teigė, jog kaimo bendruomenė – ne vien tik Žvainiai, esą buvo galima sugalvoti ir kitokių, galbūt reikalingesnių, projektų.

Dėl Žvainių skyriaus tualeto remonto buvo balsuojama internetu. Paaiškėjo, kad vis dėlto už teikiamą projektą pasisakė 92 proc. Imbarės krašto gyventojų ir tik 8 proc. buvo prieš.

Dvejus metus Kartenos bendruomenės centrui „Kartena“ vadovaujanti Irma Žąsytienė teigė, jog ir anksčiau su jaunomis, gyventi į Karteną grįžtančiomis, besikuriančiomis šeimomis diskutuodavusi apie tai, kad miestelio centre norėtųsi turėti erdvę, kur laiką galėtų praleisi mamos su vaikais.

Kretingos kultūros centro Kartenos skyrius įsikūręs šalia kultūros paveldo objekto taip vadinamos Senosios smuklės. Netoli jos – trys tautodailininko Arvydo Klovo sukurti stogastulpiai. Už jų bendruomenė ir planuoja poilsio erdvę, kurioje būtų kuo daugiau autentiškų žemaitiškos kultūros elementų. Paklausta, kiek pinigų pareikalaus projekto įgyvendinimas, pirmininkė neatskleidė – esą projektams pasiekus Nacionalinę mokėjimo agentūrą, sumos gali gerokai pasikeisti.

Tai akcentavo ir Kretingos kaimo plėtros asociacijos administravimo vadovė Lina Stanienė.

„Bendruomenės gali prašyti lėšų, kiek nori, tačiau, kiek jų iš tikrųjų bus skirta, paaiškės po to, kai paraiškas apsvarstys ir įvertins Nacionalinė mokėjimo agentūra“, – sakė ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas