Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną13°C debesuotumas 1 %
Naktį6°C debesuotumas 7 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Įamžino garsaus generolo atminimą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių
  • 2017-12-01

Prieš keletą dienų Imbarės kaime, palei kelią Salantai-Skaudaliai-Nasrėnai, netoli sodybos, kurioje gimė Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius ir divizijos generolas Pranas Tamašauskas, įamžintas šio garsaus kraštiečio atminimas – pastatytas paminklas iš natūralaus lauko akmens ir prie jo pritvirtinta atminimo lenta.

Paminklinis akmuo su atminimo lenta nuo šiol primena iš Imbarės krašto kilus Lietuvos valstybės didžiavyrį generolą Praną Tamašauską.

Granitinėje atminimo lentoje iškaltas Lietuvos žemėlapis, kuriame pavaizduotos 3 vietovės: P. Tamašausko gimtinė Imbarė, Pajuostis Panevėžio rajone, kur jis gyveno išėjęs į atsargą, ir Kaunas, kur buvo perlaidoti iš JAV pargabenti generolo palaikai. Taip pat pavaizduotas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis ir greta užrašyta: „Čia, Imbarės kaime, 1877 m. balandžio 13 d. Juozapo ir Onos Tamašauskų šeimoje gimė Pranas Tamašauskas, Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, divizijos generolas“.

Paminklas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, lėšų jam pastatyti skyrė Kretingos rajono savivaldybė, o atminimo lentą iškalė Salantų krašto akmenkalys Juozas Žilinskis.

Iškilmingai paminklą atidengti ketinama kitąmet, minint Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo iškilmes, liepos 6-ąją.

Idėjos įamžinti iš mūsų krašto kilusio garsaus Lietuvos didžiavyrio atminimą, kaip ir iškeliant generolo P. Tamašausko asmenybės nuopelnus į dienos šviesą, iniciatorius yra Salantų istorijos tyrinėtojas Paulius Vaniuchinas.

Jis sakė, jog po publikacijų, kuriose nušvietė P. Tamašausko gyvenimą ir veiklą bei atsekė paslaptingus jo šeimos išgyvenimo pėdsakus Salantuose, Kretingos rajono savivaldybės taryba ėmėsi žygių įamžinti kraštiečio atminimą – šiemet balandį viena Salantų gatvių buvo pavadinta generolo Prano Tamašausko vardu.

„Siekiau, kad generolo vardas būtų įtrauktas ir į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo Kretingos rajone programą ir tinkamai įamžintas kraštiečio atminimas. Pamaniau, kad vertėtų prisiminti jo gimtinę, o bevaikštinėdamas po ją, pakelėje pamačiau iš žvyrduobės ištrauktą riedulį. Tada galutinai išsikristalizavo idėja, juolab kad panašus lauko akmuo stovi ir Pajuostyje, kur išėjęs į atsargą, kol karo pabaigoje buvo priverstas emigruoti, su šeima ir gyveno generolas. Paminklas Pajuostyje, skirtas Lietuvos karaliaus Mindaugo 4-ojo pėstininkų pulko vadui P. Tamašauskui atminti, buvo pastatytas 1994 metais“, – „Pajūrio naujienoms“ pasakojo P. Vaniuchinas.

Jis tikino paminklo idėją aptaręs su Kretingos muziejaus istoriku Juliumi Kanarsku bei Imbarės seniūnu Antanu Turauskiu, kurie, pasvarstę, jog galbūt paminklinį akmenį reiktų pastatyti prie buvusios generolo gimtinės sodybos, kurioje šiuo metu gyvena imbariškių Ados ir Jurgio Venckų šeima, visgi pritarė galutiniam sumanymui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas