Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną13°C debesuotumas 1 %
Naktį6°C debesuotumas 7 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atšvaitas kišenėje nešviečia

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-11-28
Kretingos rajono policijos komisariato vyriausiasis tyrėjas Tomas Mikelkevičius teigė, kad yra platus pasirinkimas atšvaitų ir žibintuvėlių, todėl kiekvienas gali atrasti sau priimtiniausią variantą.

Penktadienio vakaras buvo tragiškas – Lietuvos keliuose žuvo penki žmonės: keturi pėstieji ir viena dviratininkė. Visi automobilių partrenkti žmonės neturėjo atšvaitų. Reaguodami į šią situaciją, policijos pareigūnai ragina žmones į savo elgesį kelyje nežiūrėti lengvabūdiškai ir į gatvę išeiti tik turint atšvaitą bei teisingai jį nešiojant.

„Jei turi atšvaitą kišenėje arba rankinėje, vadinasi, tu jo neturi. Juk ten jis nešviečia“, – teigė Kretingos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Tomas Mikelkevičius, papasakojęs, kad policijos pareigūnams tenka nuolat susidurti su žmonėmis, kurie vis dar nenešioja atšvaito arba daro tai neteisingai.

Su atšvaitais – net šalikai

T. Mikelkevičius įsitikinęs, kad dabar yra kaip niekad platus pasirikinimas priemonių, kaip save saugoti kelyje: įvairių formų atšvaitai, kurie kabinami ant virvelės prie drabužių, elastingos juostelės, kurios dedamos ant dilbio arba blauzdos, liemenės su šviesą atspindinčiais elementais.

„Kartais moterys atšvaitą-juostelę užvynioja ant rankinės rankenos, bet ten jo nesimato, būtinai jį reikia dėti ant rankos arba kojos. O jei nesinori – labai patogu pirkinių krepšys su šviesą atspindinčiais elementais, – sakė T. Mikelkevičius, pademonstravęs įvairius atšvaitus. – Vaikai labai mėgsta pakabinamus atšvaitus, o taip pat pakabinamus žaisliukus, kurie yra pasiūti iš šviesą atspindinčios medžiagos. Yra net šalikų su šviesą atspindinčiomis juostomis, o jeigu ir jie nepatinka – galima naudoti žibintuvėlius, kurie prisikabina kaip raktų pakabukas – šviečia ryškia šviesa tolygiai arba mirksi. Taigi tai yra tik fantazijos reikalas, kokį atšvaitą ar žibintuvėlį nešioti.“

Atšvaitas turi būti pritvirtintas tokiame aukštyje, kurį apšviečia automobilio žibintų šviesos, jis turi būti matomas iš visų pusių kitiems eismo dalyviams. „Dažniausios klaidos: atšvaitą užstoja drabužiai, nešuliai, o kartais atšvaitas būna jau nusidėvėjęs, nusitrynęs, tad jis nebeatspindi šviesos ir neatlieka savo funkcijos“, – atkreipė dėmesį T. Mikelkevičius.

Ypač pavojinga situacija pėstiesiems susidaro, kuomet prasilenkia du automobiliai, įjungę trumpąsias šviesas. Tuomet vairuotojas pėsčiąjį gali pastebėti vos prieš keliasdešimt metrų.

Auklėja baudomis

Anot T. Mikelkevičiaus, bene didžiausia problema, su kuria susiduriama – žmonių nenoras keisti savo nuostatas, įprastą gyvenimo stilių.

„Tenka išgirsti tokių pėsčiųjų pasakymų: „O kam mon rek?“. Arba: „Aš ir taip matau automobilį“. Bet norisi paaiškinti: jei tu matai automobilį, vairuotojas nebūtinai mato tave. Su tuo sutiks visi vairuotojai“, – neabejojo T. Mikelkevičius.

Jo teigimu, pravartu atšvaitą nešioti ne tik nepašviestuose užmiesčio keliuose, bet ir mieste, apšviestose gatvėse – juk tarp žibintų susidaro tamsos ruožai, kuriuose pėsčiasis gali pranykti.

Kad ne visi žmonės nešioja atšvaitus, patvirtina ir statistika: šiemet iki vakar dienos policijos pareigūnai Kretingos rajone nubaudė 50 pėsčiųjų ir 137 dviratininkus. Už tai, kad nenešiojamas atšvaitas gresia 20-40 Eur bauda, kuri, nusižengus pirmą kartą, yra mažinama iki 10 Eur.

„Patarčiau atidesniems būti ir vairuotojams. Dabar, kai toks tamsus ir lietingas metas, ypač, važiuojant per gyvenvietes, sumažinti greitį ir būti atidiems“, – sakė T. Mikelkevičius.

Iš mokomosios medžiagos „Aš – eismo dalyvis“

Nešiojančiųjų atšvaitus – vis daugiau

„Visi turi saugotis, jeigu nori gyventi“, – įsitikinęs Gintaras Urbonas, kuris jau 30 metų dirba Kretingos autobusų parko vairuotoju.

G. Urbonas pripažino: ko gero, kiekvienam vairuotojui yra tekę patekti į situaciją, kuomet tik per plauką išvengiama nelaimės – staiga iš tamsos išnyra pėsčiasis ar dviratininkas.

„Tačiau apskritai kalbant, vis daugiau žmonių nešioja atšvaitus arba prožektorius. Bent jau šiandien važiuojant, kiek mačiau, visi turėjo, – „Pajūrio naujienoms“ pasakojo G. Urbonas. – O tie, kurie autobuso laukia stotelėse, dažniausiai šviečia mobiliaisiais telefonais – iš tolo jie matyti, jau tikrai nepravažiuosi.“

G. Urbonas pasidžiaugė, kad Kretingos autobusų parko vairuotojams iki šiol neteko patirti skaudžių išgyvenimų. „Stengiamės pavyzdingai vairuoti ir neviršyti greičio. Jei Savanorių g. yra 30 km per val. – tokiu greičiu ir važiuojame“, – teigė G. Urbonas.

Jo pastebėjimu, šiuo metu kone pavojingiausia yra Žemaitės al. rekonstruojama atkarpa, kuri, nelikus gatvės žibintų, skendi tamsoje, o į medicinos įstaigas eina daug žmonių.

---

Atšvaitai gali būti įvairių rūšių:

• Kabantis atšvaitas. Tai atšvaitas, kuris tvirtinamas prie drabužių, pvz., kabinamas segtuku ir švytuoja ne žemiau kaip kelių aukštyje;

• Elastinga juosta („stretch band“). Tokį atšvaitą lengva pritaisyti prie ant rankovės virš riešo arba blauzdos srityje;

• Švytinti juostelė. Tokią juostelę gamintojai dažnai prisiuva prie vaikiškų drabužių, o taip pat prie suaugusiųjų sportinių drabužių, bei rūbų, dėvimų lyjant, kartais net prie avalynės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas