Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 9 %
Naktį4°C debesuotumas 14 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Užmigo Kretingoje, atsibudo Venecijoje

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-11-21
Nuvalius augalų sąnašas, ugniagesiams-gelbėtojams teko atsilaikyti prieš galingą vandens srovę, kuri juos bloškė į Padvarių užtvankos šachtą.

Šitaip vakar juokavo kretingiškiai, dalindamiesi nuotraukomis ir įspūdžiais apie tai, kaip potvynis užliejo arčiau upės įsikūrusias sodybas. Viena jų – Paupio g., kurios gyventojai naktį iš sekmadienio į pirmadienį neturėjo, kada miegoti. Pajutę, kad vanduo jau semia kiemus, jie apie 3 val. nakties skubėjo susirinkti vertingesnius daiktus iš ūkinių pastatų ir gelbėti kitas vertybes.

Paupio gatvės gyventojai vakar stebėdami, kaip Akmenos upė užlieja jų rūsius, kiemus, net gatvę, buvo įsitikinę, kad vanduo vis dar kyla todėl, kad jo daugiau praleista per Padvarių užtvanką.

„Reikėjo reguliuoti užtvanką anksčiau – vis po truputį nuleidinėti vandenį, juk matė, kad vis lyja“, – sakė Paupio g. seniūnaitijos seniūnaitis Algirdas Rumšas, kuriam pritarė ir kiti gatvės gyventojai – Alfredas Bendikas, Aleksas Salys.

Susirinkę ties vieta, kur Akmena užliejo gatvę ir ši tapo neišvažiuojama, vyrai pasakojo, kad apsemti beveik visų namų rūsiai, o žemiausioje vietoje esančiame name vanduo pasiekė rūsio lubas.

Naktį nešė daiktus

Paupio g. gyventojai Kazys Srėbalius ir Andrius Mačiukas pasakojo, kad naktį abu darbavosi, iš ūkinių pastatų, kiemų nešdami daiktus į saugesnę vietą. „Pirmiausiai ėmėme elektrinius prietaisus, kuriems vanduo labiausiai būtų pakenkęs. Gal ir ne viską spėjome pagriebti“, – svarstė A. Mačiukas, kuris į naujus namus įsikėlė gegužės mėnesį.

Išsiliejusi upė užsėmė visą A. Mačiuko kiemą iki pat laiptų į namus, tad stovėdamas ant jų šeimininkas stebėjo, kiek vanduo dar kyla – tam jis naktį spėjo pasidėti plytų, kurios tapo savotišku matuokliu. „Nuo 3 val. pakilo apie 30 cm ir dar neslūgsta“, – vakar apie 9.40 val. sakė A. Mačiukas.

Šalia jo gyvenantis K. Srėbalius pasakojo, kad upės krantas ties jo sodyba yra 2,80 m aukščio, vadinasi, upei išsiliejus, vanduo yra pakilęs apie 3 metrus. Šeimininkas pasakojo, kad į sodybą įlipusi upė su savo tėkme nusinešė apie 6 kub. metrų kapotų malkų.

„Klaipėdoje kažkas sukūrens“, – liūdnai pajuokavo K.Srėbalius, pastebėjęs, kad jo sodybos link parplaukia iš kažkur atneštas vandens dviratis.

K. Srėbalius pasakojo Paupio g. gyvenantis 58 metus ir tokio potvynio nebuvę nuo 2005 metų, kuomet gatvės buvo apsemtos iki žmogaus kelių. „Tuomet turėjau traktorių ir juo vežiojau žmones, nes kitaip išvažiuoti gatvėmis jau buvo neįmanoma“, – prisiminė K. Srėbalius.

Žilvičių g. viduryje vandens pragriaužtą vagą vakar „Kretingos komunalininko“ darbuotojai užpylė stambia skalda.

Vanduo atkirto sodybą

Potvynis visiškai atkirto vieną Malūno tako gatvėje esančią sodybą – vanduo apsėmė kiemą ir įėjimą į namą. „Šįryt 5 val. tiek vandens čia nebuvo, – sakė Loreta Petravičienė, atvykusi aplankyti savo motinos. – Kalbėjau su ja telefonu, sakė, kad kambariuose vandens dar nėra.“

Paryčiais L. Petravičienė su sutuoktiniu jau buvo atvykę pas mamą, kad aukščiau sukeltų buitinę techniką ir kitus vertingus daiktus, taip saugant juos nuo galimo potvynio. „Mama naktį šunį įsinešė iš lauko į vidų, o dabar jo būda jau visiškai apsemta“, – sakė L. Petravičienė.

Vanduo užliejo ir dalį Nidos g. esančio stadiono. „Dar spėjau konteinerius pagauti – vos vos nenuplukdė jų“, – linksmai pasakojo po stadioną vaikštinėjęs tautodailininkas ir rajono tarybos narys Raimundas Puškorius, įsitikinęs, kad šįkart potvynis nuostolių nepridarys.

„Kretingos komunalininko“ darbininkai plušėjo Žilvičių g., kurios viduriu tekantis vanduo buvo pragraužęs gana gilią vagą. „Užpilsime 10 tonų labai stambios skaldos, kad pro ją galėtų tekėti vanduo, o ant viršaus – smulkios frakcijos, dėl kurios bus patogiau važiuoti automobiliams“, – sakė „Kretingos komunalininko“ Aplinkos, gatvių ir apšvietimo skyriaus vyriausiasis vadybininkas Stasys Perkauskas.

Akmena užliejo Paupio g. – ši tapo neišvažiuojama.

Vanduo plūstelėjo, išvalius užtvankos sąnašas

Paupio g. gyventojai buvo įsitikinę: pirmadienio rytą upės vanduo vis tiek kilo, nors jau kelias valandas ir nebelijo, tik todėl, kad buvo taip sureguliuota užtvanka – ja paleidžiant daugiau vandens.

„Užtvanka nebuvo reguliuota – tai galiu užtikrinti, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas. – Tai daryti būtų buvę nelogiška, nes „Vienkiemis“ jau ir taip tvinsta. Jeigu būtų galima pareguliuoti užtvanką, tai būtų buvę padaryta dar tik turint prognozę apie laukiamus gausius kritulius. Tačiau tokių techninių galimybių nėra – palaipsniui nuleidinėjant vandenį, kiltų pavojus, kad sąnašomis būtų užkimštos šachtos. Tad vienintelis dalykas, kurio tikimės – kad „Vienkiemio“ savininkas įgyvendins savo tikslą pastatyti hidroelektrinę.“

V. Domarkas įsitikinęs, kad į Kurmaičių tvenkinį daugiau vandens plūstelėjo tik todėl, kad nuo lapų, šakų ir kitų sąnašų buvo nuvalyta užtvanka, esanti prie Padvarių globos namų. Šį darbą pirmadienio rytą pirmiausiai griebėsi daryti pats „Vienkiemio“ savininkas Algis Šoblinskas, kurį vėliau pakeitė į vietą atvykę ugniagesiai-gelbėtojai.

„Tarnyba yra aprūpinta hidrokostiumais, todėl mūsų ugniagesiai gali atlikti tokius darbus. Tai nėra labai paprasta, nes kuo mažiau lieka sąnašų, tuo labiau vandens srovė spaudžia žmogų prie šachtos“, – teigė Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Bertašius.

„Vienkiemio“ savininkas Algis Šoblinskas teigė, kad skaičiuoti nuostolius dar anksti, tačiau akivaizdu, kad jie bus dideli, nes upė nunešė valtį, vandens dviratį, baldus – vienas stalas atsidūrė prie tilto, esančio šalia Akmenės g.

Vanduo pakilo staiga

Užtvankos, esančios prie Padvarių globos namų, valymo darbus stebėjo ir Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, savivaldybės administracijos direktorius V. Domarkas bei jo pavaduotojas Povilas Černeckis.

„Ilgai šįryt neposėdžiavome – trumpai apsitarę, išvykome ten, iš kur gavome signalų apie potvynio grėsmę. Tačiau vien atvažiuoti ir pasižiūrėti neužtenka, kiekvienoje vietoje galvojame, kaip išspręsti problemą, – teigė J. Mažeika. – Nuo gausaus ir ilgo lietaus tvinsta visur, ir šiandien nieko ypatinga neįvyko – tiesiog visur vanduo persipildė, nebėra, kur jam nutekėti.“

Rajono vadovai apsilankė ir kaimo turizmo sodyboje „Vienkiemis“, kurio savininkas Algis Šoblinskas „Pajūrio naujienoms“ pasakojo, kad vanduo upėje pradėjo kilti staiga. „Dar išvakarėse apėjau ir apžiūrėjau teritoriją, tikrai nesitikėjau, kad per naktį šitiek jos apsems. Kažkas aiškino, kad dideli potvyniai kyla vieną kartą per 50 metų, o mums nė 15 metų nereikėjo , – kalbėjo A. Šoblinskas.

Jis teigė, kad nuostolius skaičiuoti dar anksti, bet akivaizdu, kad jie bus dideli, juolab kad draudimo kompanijos neapsiima drausti upės slėnyje esančio sodybos turto. Šįsyk vanduo apsėmė namelius, upė nuplukdė staliukus, skulptūras, vandens dviratį, valtį, tad A. Šoblinskas būtų labai dėkingas, jei žmonės, kurie rado iš „Vienkiemio“ atklydusius daiktus, apie tai jam praneštų.

Prie „Vienkiemio“ esančioje užtvankoje vandens lygį atvykęs pamatuoti „Bebrūnės“ darbų vadovas Steponas Zubernius teigė tikrinantis 16 užtvankų Kretingos rajone. „Šioje užtvankoje vanduo pasiekė maksimalų lygį, tačiau kritinės situacijos dar nėra“, – teigė S. Zubernius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas