Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Autistų daugėja, Kretinga – ne išimtis

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas
  • 2017-11-14

Kretingos Marijos Tiškevičiūtės mokykloje rajono specialiesiems pedagogams, logopedams, psichologams bei autistus vaikus auginantiems tėvams paskaitą skaitė Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja Laima Mikulėnaitė ir Montesori pedagogė Rasa Kazlauskienė.

Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėjos Laimos Mikulėnaitės (dešinėje) ir pedagogės Rasos Kazlauskienės teigimu, pagrindinis pedagogų tikslas yra autistus vaikus išmokyti savarankiškai prisitaikyti visuomenėje ir gyventi joje.

Ugdyti nuo mažens

Autizmas – tai smegenų vystymosi sutrikimas, sukeliantis nepakankamą mažamečio vaiko socialinių įgūdžių, bendravimo ir elgesio išsivystymą. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, autistų daugėja. Švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus vedėjos Vaidotos Vaišienės teigimu, ir Kretingos rajono darželiuose jų yra po 1-2, todėl ši paskaita, kurioje viešnios iš Vilniaus pasidalijo patirtimi, kaip tokiems vaikams padėti, – naudinga.

Apie struktūrizuotą ugdymą, mažinantį mažųjų stresą, nerimą ir nusivylimą, kalbėjo R. Kazlauskienė. Anot jos, pedagogai ir tėvai, naudojant paveikslėlius bei kitas vaizdo priemones, gali išmokyti įvairių socialinių elgesio modelių, kurių vaikai nesugeba perprasti patys. Kuo anksčiau bus mokoma, tuo geriau, tuo lengviau vėliau bus integruotis į visuomenę. Anot L. Mikulėnaitės, kai kurie suaugę autistai tarp mūsų gyvena, kaip visi, yra sukūrę šeimas, dirba, bet tuo pačiu yra kitokie. „Ne viename kolektyve tikriausiai pasitaiko žmonių, apie kuriuos sakoma: jis labai geras specialistas, bet kažkoks keistuolis...“, – kalbėjo medikė.

Anot jos, autisto vaiko problema yra ne tai, kad jis atsilieka, o tai, kad nesupranta mūsų gyvenimo socialinių taisyklių. Svarbiausia tas taisykles įdiegti.

„Esame mokykla, ugdanti ir sunkius vaikus, tad visos žinios ir patirtys labai praverčia“ , – pristatydama viešnias, kalbėjo Marijos Tiškevičiūtės mokyklos direktorė Ieva Rukšienė.

Kaip atpažinti

„Juk jeigu ir mus apgyvendintų kokioje nors Afrikos gentyje, nepadėtų nei medicinos, nei pedagoginis, nei joks kitas išsilavinimas – jaustumėmės visiškai atsilikę, nesusigaudytume, kas vyksta aplink, kol kas nors nepaaiškintų“, – sakė L. Mikulėnaitė.

Kaip atpažinti autizmo požymių turintį vaiką? Žmogus iš prigimties yra bendraujanti būtybė. Sveikas naujagimis tai parodo jau nuo pirmųjų savo gyvenimo sekundžių. Pirmasis kardinalus požymis, pagal kurį galima atpažinti autistą, pasak medikės, – jo nenoras bendrauti. Tėvai tai pastebi labai anksti – mažylis nejaučia malonumo imamas ant rankų, stumia nuo savęs, šnekinamas nežiūri į akis, gyvena tarsi atskirame savo pasaulyje.

Iki šiol niekas negali atsakyti į klausimą, dėl kokios priežasties išsivysto ši liga. L. Mikulėnaitės teigimu, mokslu įrodyta, jog skiepai tam įtakos nedaro, nors tuo įsitikinusios prieš vaikų skiepijimą nusistačiusios mamos. Diskutuojama, kad gali lemti ir ekologinė situacija, ir maistas, ir genai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas