Pajūrio naujienos
Help
2018 Rugsėjis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną17°C debesuotumas 18 %
Naktį9°C debesuotumas 3 %
Apklausa

Ar kultūra labiausiai skriaudžiama valdžios?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Augino moliūgus – sulaukė dovanų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-10-03
Šventės vedančiajam Dovydui Bajorui (iš dešinės) paskelbus, moliūgo-dičkio pjaustynes pradėjo tautodailininkas Raimundas Puškorius.

Į „Pajūrio naujienų“ jau devynioliktus metus rengiamą Moliūgo šventę buvo atvežta 30 moliūgų, kuriuos iš redakcijos dovanotų sėklų skaitytojai užaugino šią šiluma nelepinusią vasarą. Šiemet nė vienas dalyvis iš šventės negrįžo tuščiomis. O tradicinį prizą – kalakutą iš Vilijos ir Vlado Baltuonių ūkio ir bendrovės „Vara“ priekabą malkų jam išsikepti – laimėjo aktyvus moliūgų augintojas Nikodemas Litvinas iš Lazdininkų. Jis atvežė 2 moliūgus, ir abu jie buvo sunkiausi – svėrė 87,6 kg ir 64, 9 kg.

Storulio apimtis – kone 2 m

Bobų vasara praėjusį savaitgalį nepašykštėjo saulės spindulių, kurie skaisčiai nušvietė Rotušės aikštės dauboje įkurdintą oranžinę kompoziciją iš suvežtųjų moliūgų. Žiūrovai smalsiai apžiūrinėjo ir aptarinėjo jų svorius bei formas.

Vieniems nuostabą kėlė tai, kad, atrodė, dydžiu N. Litvino moliūgui-dičkiui nenusileidžiantys dar bent keli moliūgai svėrė po 20-30 kg mažiau. Kiti džiaugėsi geltona-oranžine-žalia spalvų palete ar gamtos išdaigomis: šalia didžiausio moliūgo susirangęs žaltys – praėjusių metų Moliūgo šventės nugalėtojos Birutės Drungilienės užauginta cukinija.

Kadangi moliūgų derlius nebuvo gausus – pernai į šventę buvo atvežti net 72 moliūgai, – tad šiemet prizų užteko visiems dalyviams.

Antroji vieta taip pat už atvežtus du moliūgus, svėrusius 55,6 kg ir 53,3 kg, atiteko 12-metei Guodai Mėčiūtei iš Kūlupėnų seniūnijos. Šie moliūgai buvo patys storiausi: vieno apimtis – 193 cm, o kito –180 cm. Jaunajai kūlupėniškei bei jos tėvams buvo įteiktas solidus prizas – įmonės „Varkojis ir Ko“ natūralios medienos durys, kurias meistrai pagamins, patys atvykę į namus apžiūrėti ir išmatuoti.

Trečią vietą užėmė Andriaus Mišeikio iš Ankštakių į šventę atvežtas moliūgas, svėręs 53,8 kg, – jam atiteko prizas – žoliapjovė, kurią įsteigė Antano Litvino įmonė.

Sunkiausią moliūgą užaugino lazdininkietis Nikodemas Litvinas, – prizą jam įteikė „Pajūrio naujienų“ vadovė Vitalija Vitkauskienė.

Buvo įsteigta vaikų lyga

Šiemet kaip niekad gausiai šventėje dalyvavo mažamečių moliūgų augintojų, tad „Pajūrio naujienoms“ neliko nieko kita, kaip įsteigti specialią vaikų lygą.

Vaikų lygoje I vietą laimėjo 8-metis kretingiškis Ignas Stankevičius, užauginęs 32,75 kg svėrusį moliūgą – jam atiteko Seimo narės Levutės Staniuvienės prizas – žaidimų kompiuteris ir ausinukai, kurį ji pati ir įteikė.

Antra vieta skirta broliui ir sesei 5-metei Evitai ir 12-mečiui Grantui Bončkams iš Dupulčių kaimo, kasmet dalyvaujantiems Moliūgo šventėje: jų auksaspalviai svėrė 31,45 kg ir 17,5 kg. Jiems atiteko originali olimpietės Rūtos Meilutytės kuprinė ir šakotis. Šakotis už trečiąją vietą taip pat buvo įteiktas ir 8-mečiui Domantui Ronkiui iš Padvarių, – jo moliūgas svėrė 27,45 kg.

„Per Marytės plauką“

Nuolatinis šventės bičiulis rajono Garbės pilietis ir Seimo narys Antanas Vinkus taip pat buvo įsteigęs savo asmeninį prizą – 2 prabangios satino patalynės komplektus, kuriuos pats įteikė Petronėlei Martinkuvienei iš Joskaudų kaimo. Ji – taip pat ilgametė šventės dalyvė, o jos užaugintas moliūgas, svėręs 47,1 kg ir nedaug atsilikęs nuo prizininkų, pelnė nominaciją „Per Marytės plauką“.

„Ažūrinių moliūgų“ nominaciją pelnė du moliūgus – 40,6 kg ir 37,45 kg svorio – su tėvais užauginusi ir į šventę atvežusi 5-metė Rugilė Kaubrytė iš Kartenos seniūnijos. Jiems įteiktas prizas – elektrinės žirklės gyvatvorei pjauti. Nominacija „Randuotasis moliūgas“ skirta Onai Jūrai Balsienei iš Kūlupėnų, kurios moliūgas svėrė 45,9 kg, jai atiteko prizas – trimeris.

„Moliūgais-cepelinais“ buvo pavadinti du žemaitiškus cepelinus primenančios formos moliūgai, – juos užaugino Liudmila Juškevičiūtė iš Darbėnų, dovanų ji gavo „Fiskar“ žirkles. O tos pačios firmos sniego kastuvas įteiktas Eleonorai Viskontienei iš Kūlupėnų už citrinos spalvos 38,45 kg svorio moliūgą. Nominacija „Moliūgas-apelsinas“ skirta Pranui Vilimui iš Šukės – už 31,25 kg oranžinį gražuolį jam atiteko „Fiskar“ galąstuvas.

Nominaciją „Močiutės ir anūkėlės mažyliai“ atiteko Elenai Bražinskienei ir Urtei Šmitaitei iš Pryšmančių: jos atvežė 2 moliūgus, kurie svėrė 25 kg ir 17,7 kg bei visą krepšį mažų spalvotų moliūgų – šiais buvo papuošta šventės moliūgų kompozicija. Močiutei ir jos anūkei moliūgai „uždirbo“ bulvių tarkavimo mašiną.

„Apskritažandžius moliūgus“, svėrusius 27,1 kg ir 24,65 kg, atvežė taip pat senelis ir anūkė – Zenonas Budrevičius ir Liepa Budrevičiūtė iš Kretingsodžio, ir jiems atiteko 40 l degalų čekis iš „Apoil“ degalinės.

Seimo narė Levutė Staniuvienė (iš dešinės) ir Antanas Vinkus įsteigė asmeninius prizus: žaidimų kompiuteris atiteko 8-mečiui Ignui Stankevičiui.

Naujovė – skaitytojų loterija

Brangindama savo skaitytojus, šiemet redakciją sumanė atsigręžti ir į tuos, kurie neturi daržo, taigi – ir galimybės auginti moliūgus, tačiau ateina į šventę ir jau daugel metų nesiskiria su „Pajūrio naujienomis“.

Todėl šiemet vienas iš svarbiausių šventės prizų – kelionė 2 asmenims į Europarlamentą, aplankant senojo žemyno šalis, buvo atiduota prenumeratoriams, kurių eilės nuo pat ryto vingiavo prie tam skirtos palapinės. Sąlyga buvo tokia, kad paskelbus loteriją, laimingo bilieto savininkas pats ateitų į sceną atsiimti prizo. Tačiau tokiam pirmąkart neatsišaukus, laimingą bilietą teko traukti antrąkart: laimė tąkart nusišypsojo Birutei Kisielienei iš „Draugystės“ sodininkų bendrijos.

Kitas prizas – „Atostogų parko“ abonementas šeimai visus metus naudotis vandens pramogomis – išsyk atiteko skaitytojui Valerijonui Žiubriui.

Kretingiškių užauginti moliūgai švietė ir masino savo spalvomis, formomis, dydžiais.

Prenumeratos dovanų glėbys

„Pajūrio naujienos“ savo ištikimiausiems bičiuliams dosniai žarstė ir prenumeratos lapelius: šie prizai teko Birutei Drungilienei, Antanui Juškai, Ramutei Kristutytei, Justinai Stonkienei ir taip pat – jauniesiems moliūgų augintojams Vaivai Vainušytei, Tajai Gailiūnaitei ir Vestai Petreikytei, Jovydui Serepinui ir Lukui Valužiui.

Prenumeratomis taip pat buvo apdovanotos ir visos kompozicijas kūrusios bendruomenės – jų šiemet buvo 11, o kai kurios ypač išsiskyrė idėjų originalumu. Tarp tokių – ir trečią vietą laimėjusi Kurmaičių kaimo bendruomenė.

Pirmų dviejų vietų laimėtojoms, be metinės prenumeratos, dar teko ir šventės rėmėjų prizai: 100 Eur vertės HBH alaus daryklos čekis už kompoziciją „Gyvos skulptūros“ įteiktas I vietą laimėjusios Raguviškių kaimo bendruomenės atstovėms Laimai Austienei, Daivai Dirmeitienei ir Daivai Gliožerienei, kurios iš rudens lapų pasisiuvo barokinio stiliaus rūbus.

Už itin įdomų sumanymą – juodais katinais virtusių moliūgų kompoziciją „Katinų draugija“, kuri simbolizavo pačios bendruomenės valdybos struktūrą, apdovanota Rūdaičių kaimo bendruomenė: jos pirmininkei Gražinai Katkuvienei už II vietą įteiktas kavinės „Pas grafą“ 50 Eur dovanų čekis.

O už geležinkelio įsikūrusios vienos iš miesto mokyklų – Simono Daukanto progimnazijos – kompozicija, vaizdavusi traukinį, turėjo ir savo istoriją: dvi klasės augino daigus iš sėklų ir šiuos Motinos dienos proga padovanojo savo mamoms. Per vasarą juos augino šeimos, o, prinokus moliūgams, juos išrideno iš daržų ir sukūrė kompoziciją. Šios kompozicijos sumanytojoms – pedagogėms Jolantai Vanušienei ir Tomai Jenkienei – įteiktos metinės prenumeratos, o vaikams – didelis šakotis.

Seni laikraščiai taip pat pravertė varžantis dėl prizų.

Padangėje – balandžių pulkai

Moliūgo šventėje buvo gausu visokių renginių: ilgamečiai bičiuliai baikeriai ant plieninių žirgų nuo pat ryto žadino Kretingą ir, ratu sustoję aplink kompoziciją, paskelbė apie šventės pradžią. Greta išsirikiavo senovinių automobilių klubo „Seni kibirai“ kolona, o jos paradu rūpinosi šio klubo narys bendrovės „Medis“ savininkas Petras Kurmis.

Šiemet tikrą šventę šventėje sukūrė dekoratyvinių balandžių iš Palangos ir Klaipėdos augintojų klubai bei jų vadovai Reinoldas Liaudanskas, Valerijonas Bernotas ir Gediminas Rapalis. Jie ne tik surengė parodą, į kurią atvežė keliasdešimt balandžių, bet ir ragino lankytojus išrinkti labiausiai patikusius balandžius. Pirmą vietą laimėjo Valerijono Bernoto karakulinis, antrą – Gedimino Rapalio Lietuvos figūrinis, o trečią – Jurgio Pauliko balandžiai.

Palangos bei Klaipėdos dekoratyvinių paukščių augintojų klubai taip pat pasirūpino, kad šventę nuspalvintų dukart į dangų paleistų balandžių pulkai.

Nuo pat ankstyvo ryto į šventę išsirengę ir spėję praalkti dalyviai kasmet tradiciškai pavaišinami ir redakcijos darbuotojų bei ilgamečio bičiulio Lietuvos šaulių sąjungos šaulio Donato Petrausko verdama moliūgų-žirnių koše bei kmynų arbata. Šiemet prie kareiviškos virtuvės triūsę šeimininkai kaitė dar ir antrą puodą – iš viso išdalijo per 500 porcijų.

O po vaišių ir prizų dalybų žmonės tradiciškai būriavosi prie šventės pabaigtuvių – didžiausio moliūgo pjaustynių. Šio darbo – šimtais gabalų supjaustyti ir sėklomis apdalinti visus norinčius – jau daugel metų noriai imasi medžio skulptorius tautodailininkas Raimundas Puškorius, linkėdamas iš tų sėklų kitąmet užauginti ne ką mažesnius dručkius ir suvežti juos į šventę.

---

Moliūgo šventę atidarė kretingiškių baikerių kolona.

Ačiū „Rudens derliaus – Moliūgo 2017“

šventę surengti padėjusiems „Pajūrio naujienų“ bičiuliams:

Bendrovei „Lotos Geonafta“, vykdomajam direktoriui Andriui Bartkevičiui

Bendrovei „Terekas“, generaliniam direktoriui Juozui Maksvyčiui

Bendrovei „Kretingos grūdai“, generaliniam direktoriui Ovidijui Bartkui, direktorei Jūratei Budrienei, vykdomajam direktoriui Steponui Baltuoniui Medžio apdirbimo įmonei „Vara“, vadovui Rimvydui Beniušiui

Poilsio ir sveikatingumo centrui „Atostogų parkas“, direktoriui Ričardui Jovaišai

Jūratės ir Prano Varkojų medžio apdirbimo įmonei

Firmai „Medis“, vadovui Petrui Kurmiui

Senovinių automobilių klubui „Seni kibirai“

Degalinių tinklui „Apoil“, vadovui Pauliui Zaveckui

Kalakutų fermos Kalniškiuose savininkams Vilijai ir Vladui Baltuoniams

Įmonei „Vieškelis“, savininkui Edmundui Bružiui

Europarlamentarui Viktorui Uspaskichui

LR Seimo nariui Antanui Vinkui

LR Seimo narei Levutei Staniuvienei

Kretingos miškų urėdijai, urėdui Arūnui Samoškai

Bendrovės „Akmena“ direktoriui Dangirui Samaliui

Ūkininkui Povilui Turauskiui

Ūkininkui Juozui Šiauliui

Jauniesiems šauliams, 305 Kretingos šaulių kuopos vadui Gintautui Pogoželskui

Palangos balandininkų klubo pirmininkui Reinoldui Liaudanskui

HBH pramogų kompleksui, vadovei Radai Matulevičienei

Žiemos sodo kavinei „Pas grafą“, vadovei Violetai Lazdauskienei

Antano Litvino įmonei

Kretingos baikerių organizatoriui Rimantui Zaleckiui

Parduotuvės „Smalyžiaus kertelė“ savininkei Jovitai Valužienei

Bendrovei „Kretingos komunalininkas“, direktorei Renatai Surblytei, vyriausiajam vadybininkui Stasiui Perkauskui

Kretingos turgaus direktoriui Nerijui Terteliui

Renginių organizavimo kompanijai ProDJ, vadovui Dovydui Bajorui

Tautodailininkui Raimundui Puškoriui

Šaulių sąjungos nariui Donatui Petrauskui

Bendrovei „Arkosta“, vadovams Mindaugui Paulauskui ir Algimantui Bružui

ir kitiems

„Pajūrio naujienų“ redakcija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas