Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kūrėjui tiko sėdėti grafo krėsle

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2017-09-19
E. Giedrimo drobėse užfiksuota Kretingos praeitis.

Didis žemaitis, nukeliavęs nemenką gyvenimo kelionę. Savo darbais įprasminęs Kretingos miesto ir dvaro praeitį. Jam šiandieną tinka sėdėti grafo Tiškevičiaus krėsle, nes jo senelis ir tėvas draugavo su grafu Aleksandru, vaikščiojo po rūmus. Taip Kretingos muziejaus Baltojoje salėje, aktorei Virginijai Kochanskytei pasodinus į istorinį krėslą garbų kretingiškį Edmundą Giedrimą, buvo atidaryta 75-mečio jubiliejui skirta jo tapybos darbų paroda. Menininką paviliojo dvaras Ilgamečio Kretingos miesto architekto, dailininko E. Giedrimo drobėse tiksliai, lyg per fotoobjektyvą, užfiksuoti senieji Kretingos dvaro sodybos pastatai, miesto statinių fragmentai, piliakalniai bei išgalvotų pilių vaizdai. Menininkui buvo svarbu statinius perteikti tiksliai, pasitelkus architekto įgūdžius apskaičiuoti mastelius. Ir tik po to jis imasi spalvų, potėpiais įkvėpdamas savo paveikslams gyvybę. „Vieną kūrybinio atokvėpio minutę man pavyko išvilioti Edmundą iš jo dirbtuvių, įkalbėti, kad padėtų į šoną teptukus ir drobes, ir pasikviesti čia. Per gyvenimą dirbdamas įvairius darbus, ir net keliolika metų – vyriausiuoju Kretingos rajono ir Palangos miesto architektu, nesusikrovė didelių turtų, neįsigijo daug žemių, bet puoselėjo meilę savajam miestui, grožio pajautą, išsaugojo bendrystę su žmonėmis. Jo šaknys – ant Akmenos kranto, tarp dvaro akmenų. Dvaras ir paviliojo Edmundą: jis žino kiekvieną kampą, posūkį, akmenį. Ir atstatant dvaro sodybos kompleksą, jis konsultavo, patarė, kartais net įkyrėdavo savo atkaklumu – anot jo, čia reikia pakelti palanges, o čia ištiesinti liniją“, – protarpiais pajuokaudama, E. Giedrimo kūrybą pristatė Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė.

Už nuopelnus Kretingos krašto istorijai, dvaro paveldo išsaugojimui dailininkas ir architektas Edmundas Giedrimas jo jubiliejinės parodos metu aktorės Virginijos Kochanskytės buvo garbingai pasodintas į grafo Tiškevičiaus krėslą.

Dovanos savajai Kretingai

Net 19 paveikslų, kuriuose įamžino senosios Kretingos fragmentus bei dvaro istoriją, kūrėjas padovanojo Kretingos muziejui.

Neskubriu žingsniu, visuomet išdidus, tiesus ir mąslus dvaro parko alėjomis iš tolo ateinantis E. Giedrimas muziejaus direktorei priminė patį grafą Tiškevičių, kuris ūkišku žvilgsniu apžvelgdavęs, ką pakeisti į gera, kad Kretingoje būtų kuo gražiau.

„Ir šiandieną E. Giedrimas kretingiškiams dovanoja savo darbų parodą „Kretingos krašto ženklai“. Tai – jo dvasinis klodas, susiformavęs čia, nuolat jaučiant žmonos Vidos bei dukterų Aurinos ir Editos palaikymą“, – kalbėjo V. Kanapkienė, pasigrožėti paveiksluose atgimusia miesto praeitimi praėjusio penktadienio popietę pakvietusi gausų būrį svečių.

Pasveikinti kūrėją ir padėkoti jam tądien atvyko klubo „Kretingos krašto ainiai“ atstovai ir jų pirmininkas Antanas Vinkus, Kretingos rajono meras Juozas Mažeika ir vicemerė Danutė Skruibienė, administracijos direktorius Virginijus Domarkas, gausus būrys jubiliato bičiulių, pažįstamų.

Dvi kūrybos mūzos

V. Kanapkienės žodžiais, per E. Giedrimo gyvenimą nuolat viena šalia kitos ėjo tapyba ir architektūra.

Būdamas dvaro klestėjimo liudytoju, E. Giedrimas daug pastangų įdėjo ir pats įamžindamas krašto istorinius paminklus: jis parengė Jokūbavo bažnyčios ir Aleksandro Stulginskio paminklo, Špitolės ir Šv. Jurgio koplyčios senosiose miesto kapinėse, o taip pat – Lazdininkų koplyčios projektus.

Jis skyrė didelį dėmesį Kartenos, Grūšlaukės, Rūdaičių, Jokūbavo gyvenviečių sutvarkymui. O už Rūdaičių gyvenvietės įkūrimą 1982 m. Visasąjunginėje liaudies ūkio pasiekimų parodoje Maskvoje buvo apdovanotas sidabro medaliu ir pelnė Vilniaus valstybinio dailės instituto, kuriame tuo metu dirbo, docento vardą. Kretingoje E. Giedrimas taip pat suprojektavo telekomą, paštą, laidojimo namus, gyvenamuosius namus, jis – ir dviejų Kretingos generalinių planų bendraautorius.

E. Giedrimas turi netgi UNESCO apdovanojimą: 1972 m. Bulgarijoje pasaulio architektų mokyklų kongrese, kuriame dalyvavo tik 2 atstovai iš Lietuvos, kretingiškis pelnė UNESCO diplomą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas