Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paviliojo juvelyrika

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Smiltys
  • 2017-09-08

Žiedas ir sagė – du originalūs papuošalai, kuriuos Palangos gintaro muziejuje surengtoje parodoje „Akistata: auksakalys ir gintaras“ , tarp kitų 17-os autorių darbų, eksponuoja ir kretingiškis Linas Jakumas.

Palangos gintaro muziejuje iki 2018 m. balandžio 30 d. veiksiančioje parodoje „Akistata: auksakalys ir gintaras“ žiedą ir sagę eksponuojantis Linas Jakumas atviravo, kad ateityje norėtų sukurti visą papuošalų su gintaru kolekciją.

Pirmenybę atiduoda klasikai

„Esu daugiau amatininkas negu auksakalys“, – kuklinosi Linas, mat apie 70 proc. jo kasdienių darbų menais esą nelabai ir pavadinsi: kai ką klientai atneša sutaisyti, kai ką patobulinti ar perdirbti.

Tačiau L. Jakumas nėra savamokslis. Baigęs Kretingos meno mokyklą, tuometinėje Telšių aukštesniojoje dailės mokykloje jis studijavo meninį metalo apdirbimą, įgijo meistro-dailininko kvalifikaciją.

„Iš pradžių studijuojant labiausiai traukė kalvystė, maniau, kad tai bus mano pašaukimas. Diplominiam darbui pasišoviau sukurti architektūros detalę ant vieno Telšių miesto namų. O kaip atsitiko, kad gyvenimas pagaliau nukreipė juvelyrikos link, ir šiandien negaliu atsakyti“, – atviravo jis.

Mokantis Telšiuose, viena užduočių buvo sukurti žiedą. Anot Lino, studentams praktikuotis neduodavo nei aukso, nei sidabro, tekdavo pasitenkinti melchioru ir gintaru, kurį tuomet nelabai kas vertino. Kaip sakė Linas, žiedas dėstytojams įtiko, tačiau, kiek įdomus menine prasme, jis nežino, esą po tiek laiko reikėtų pamatyti. Studijas L. Jakumas baigė 1994-aisiais.

Paklaustas, kokius juvelyrinius dirbinius šiandien galėtų sukurti, menininkas atviravo: per drąsu būtų sakyti, kad viską, tačiau tikrai daug ką – nuo auskarų, pakabukų iki koljė ar grandinėlių. Mieliausi – netradiciniai sprendimai, papuošalų komplektai. Iš metalų labiausiai patinka auksas, bet, jei klientas pageidauja, galima naudoti ir sidabrą, varį ar žalvarį.

„Savo nuomonės niekam neperšu, smagu, kai užsakovas įsivaizduoja, kokį papuošalą norėtų nešioti, koks teiktų džiaugsmą. Kai kuriems, itin drąsiems žmonėms, gali patikti ir avangardinis stilius, mane labiausiai traukia klasikinis“, – sakė L. Jakumas. Ant jo rankos tviskėjo skoningas geltonojo, baltojo ir rausvojo aukso vestuvinis žiedas, kurį sau ir žmonai Vaidai nukaldino pats.

Gintarą atrado iš naujo

Paklaustas, kas sunkiausia auksakalio darbo procese, nedaugžodžiavo: reikia daug kantrybės dėl įvairių technologinių dalykų. „Kartais kas nors iš karto nepavyksta. Dirbi dvi tris dienas – žiūri, kad teks perdaryti“, – pasakojo jis.

Tarybiniais metais žmonės daugiausia mėgo papuošalus vien tik iš aukso, o dabar labiau vertina tuos, kuriuose inkrustuoti natūralūs akmenys, pastaraisiais metais – ir gintaras. L. Jakumas prisipažino anksčiau gintarui labai didelio prielankumo taip pat nejautęs. Galbūt dėl to, kad iš jo prigaminta daug pigiai atrodančių paveikslų ir kitokio kičo.

„Dabar patyriau, kokia gintaras šilta medžiaga. Kiekvienas gabaliukas – skirtingas, antro tokio nerasi. Renku gražiausius ir puoselėju mintį sukurti visą papuošalų su gintaru kolekciją“, – ateities planus atskleidė menininkas, nuo 2013-ųjų dalyvaujantis ir Klaipėdos auksakalių cecho veikloje.

Ar įperkami L. Jakumo papuošalai? Išgirdęs šį klausimą, tik nusišypsojo: „Būna, kad su užsakovu sutariu vieną kainą, tačiau fantazija gerokai išsiplėtoja, ir tada pinigų jau nebepaisau – dirbu dėl to, kad gražu ir kad pačiam tai patinka“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas