Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Problema dėl darželių mažėja, bet vis dar išlieka

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-08-25
Kretingos rajono savivaldybės Švietimo skyriaus duomenimis, laisvų vietų darželiuose pakanka visiems trimečiams, kuriuos tėvai buvo užregistravę, tačiau vis dar aštri problema išlieka dėl lopšelio grupių dvimečiams stokos.

Kretingos rajone šiemet eilės į savo pasirinktus darželius nesulaukė apie 50 vaikų nuo 1-5 m., tačiau rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila pabrėžė, kad šis skaičius būtų kur kas mažesnis, jei tėvai sutiktų savo mažylius vesti ne ten, kur užsiregistravo, o ten, kur šiuo metu yra laisvų vietų.

A. Sungaila pateikė duomenis, kad šiemet į švietimo įstaigas keliaus mažiau mokinių – 4 tūkst. 717 (pernai mokinių buvo 4 tūkst. 755), bet daugiau ikimokyklinukų (1-5 metų vaikų) – 1 tūkst.187 (pernai jų buvo 1 tūkst.152). Priešmokyklines grupes lankys 395 šešiamečiai, pernai jų buvo 422.

Vienur – eilės, kitur – laisvos vietos

Ir nors šiemet į darželius keliaus daugiau darželinukų, tačiau dalis vaikų savo eilės į pasirinktas švietimo įstaigas taip ir nesulaukė. Apibendrinant duomenis iš viso Kretingos rajono švietimo įstaigų, pageidautos vietos negavo 3 vienmečiai, 37 dvimečiai ir 13 trimečių. Tačiau šie skaičiai, artėjant Rugsėjo 1-ajai dar gali šiek tiek kisti.

A. Sungaila pabrėžė, kad šie skaičiai ne visiškai tiksliai atspindi realią situaciją – jei tėvai, užuot laukę eilės savo pasirinktoje įstaigoje, sutiktų savo vaikus pervesti į tas, kur laisvų vietų dar esama, tai nepatenkintų prašymų skaičius būtų gerokai mažesnis.

„Pavyzdžiui, Kretingos mieste eilės į pasirinktus darželius laukia 13 vaikų, kurių amžius – 3 metai ir daugiau. Tačiau tame pačiame Kretingos mieste turime ir 12 laisvų vietų kituose darželiuose. Taigi laukiantieji eilės į lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“ galėtų eiti į Marijos Tiškevičiūtės mokyklą ir pan., tačiau tėvai, kuriems buvo skambinta ir pasiūlyti panašūs variantai, su tuo nesutinka. Tai ar galima sakyti, kad trimečių poreikis lankyti darželius yra nepatenkintas?, – problemą išdėstė A. Sungaila. – Svarbu tai, kad jei vaikas pereitų į kitą darželį, kuriame yra laisva vieta, jis neprastų eilės ir į tą darželį, kur pirmiausiai buvo užregistruotas. Jei šiame atsilaisvintų vieta, vaikas galėtų į jį pereiti.“

Eilės ateityje neliks

A. Sungailos pastebėjimu, opiausia problema dėl vietos darželyje išlieka 2 metų amžiaus vaikų grupėje. Tam įtakos turi ir tai, kad pagal higienos normas, lopšelio grupes gali lankyti ne daugiau 16 dvimečių, kai ikimokyklinio ugdymo grupėse, skirtose 3-5 metų vaikams, gali būti daugiausiai 20 vietų.

„Daugiausiai – 19 – dvimečių nepateko į „Ąžuoliuką“, po 10 vaikų nepateko į „Eglutę“ ir „Pasaką“, – teigė A. Sungaila. – Ir šiais atvejais tėvams buvo siūloma pasirinkti kitas įstaigas, kur yra laisvų vietų, tačiau jie atsisakė. Tad logiška tai, jog ten, kur vaikų poreikis didžiausias – „Ąžuoliuke“ – bus statomas ir naujas priestatas, kuriame įsikurs 2 naujos grupės, o jas galės lankyti 26 vaikai. Vadinasi, eilės į „Ąžuoliuką“ nebeliks.

Pasak A. Sungailos, atsižvelgus į rajono politikų pastabą, kad trūksta grupių vaikams nuo 1 metų, pavasarį buvo apklausti tėvai, turintys tokio amžiaus vaikus, kuriuos jau yra užregistravę į darželius.

Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Zita Domarkienė parodė, kurioje vietoje bus statomas naujas priestatas – jame planuojama įkurti 2 naujas grupes.

„Apie 30 tėvų teigė, kad jie galbūt savo vaikus, kuriems yra 1 metai, nuo rudens vestų į darželį, tad atidarėme vieną tokią lopšelio grupę lopšelyje-darželyje „Žilvitis“. Tačiau į ją pageidavo vaikus leisti tik nedidelė tėvų dalis, tad nepatenkinti liko tik 3 vaikų tėvų prašymai“, – sakė A. Sungaila.

Be to, pasak A. Sungailos, šiuo metu nacionaliniu lygiu vyksta diskusijos, ar nereikėtų pakeisti higienos normų, kad į ikimokyklinio ugdymo grupes būtų galima priimti daugiau vaikų, negu leidžiama šiuo metu. „Tuomet galėtume patenkinti didesnį darželinukų poreikį. Kita vertus, ko gero, tuomet reiktų skirti ir daugiau pedagoginių darbuotojų, kurie dirbtų padidėjusioje grupėje“, – svarstė Švietimo skyriaus vedėjas.

Ieško galimybių

Švietimo skyriaus vedėjas A. Sungaila pabrėžė, kad ikimokyklinis ugdymas, kitaip negu priešmokyklinis bei mokyklinis, yra neprivalomas, todėl Savivaldybė neturi pareigos vietomis darželiuose aprūpinti absoliučiai visus to pageidaujančius gyventojus. Tačiau Kretingos rajono savivaldybės Švietimo skyrius pagal turimus resursus stengiasi patenkinti kuo didesnį poreikį.

„Svarstome įvairias galimybes. Pavyzdžiui, pamatėme, kad Socialinių paslaugų centre, kur įsikūrusios dvi „Voveraitės“ grupės, yra 8 laisvos vietos – trūksta trimečių vaikų. Tačiau ten eilės nesulaukia dvimečiai. Tad nusprendėme grupę performuoti į mišrią, kad ją lankyti galėtų ir dvimečiai, ir trimečiai – taip papildomai atsiras 6 vietos vaikams“, – teigė A. Sungaila.

Dar viena išeičių, kuria Kretingos mieste gyvenantys tėvai naudojasi – vežti vaikus į kaimo vietovėse esančias švietimo įstaigas, kur laisvų vietų pasitaiko dažniau. „Nemaža dalis vaikų važiuoja į Kurmaičius, Rūdaičius ar kur kitur. Pats domėjausi, kodėl kretingiškiai veža vaikus į Jokūbavą – pasirodo, tėvams, dirbantiems Klaipėdoje, jis yra pakeliui, todėl ir pasirenkamas kaip patogus variantas“, – sakė A. Sungaila, pridūręs, kad visos ikimokyklinės įstaigos stengiasi prie tėvų poreikių derinti ir darbo laiką – kuria budinčias grupes, kad tėvai suspėtų savo atžalas pasiimti po darbo.

A. Sungaila pasidžiaugė, kad suspėjus pabaigti patalpų remontą, dar viena mišri grupė nuo rugsėjo 1 dienos bus atidaryta Darbėnų gimnazijos Ikimokyklinio ugdymo skyriuje – ja galės lankyti 16 vaikų, turinčių 2-3 metus.

Eilė – lyg gyvas organizmas

Kretingos rajonas buvo vienas pirmųjų, kuriame vaikai į darželius priimami pagal vieningą elektroninę sistemą, užsiregistruojant internetu. Tačiau daliai tėvų vis dar nėra suprantama, kodėl vaikas registravimo pradžioje eilėje užima vienokią vietą, o po kurio laiko nukrinta žemyn.

„Registruojant vaiką yra nurodomas ir vienas iš devynių prioritetų, kuriuos patvirtino Kretingos rajono taryba. Gali būti, kad einant laikui vienas vaikas galbūt emigruoja, kitas – pasikeitus gyvenimiškoms aplinkybėms įgauna aukštesnį prioritetą ir jo vieta eilėje pakyla. Be to, gali būti ir taip, kad vaikas buvo užregistruotas anksčiau, tačiau tėvai buvo nurodę, kad jie pageidauja vaiką vesti po dvejų ar trejų metų – kai tas laikas ateina, jis ir aplenkia kitus, nes prašymo padavimo data buvo ankstesnė. Ta eilė į darželius yra nuolat judanti – kaip gyvas organizmas“, – paaiškino A. Sungaila ir Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Jedenkuvienė.

Tačiau tai neguodžia tų tėvų, kurių vaikai į darželius eilės taip ir nesulaukė. „Man atrodo, kad yra neteisinga, jog aš esu vieniša mama ir iš Savivaldybės nesulaukiu jokios pagalbos. Vaikui spalio mėnesį bus 2 metai, ir aš privalau eiti dirbti, nes neturiu vyro, kuris mus išlaikytų. Tačiau negavusi vietos valstybiniame darželyje, neturiu kur palikti vaiko, kad galėčiau dirbti. Nežinau, ką kitos vienišos mamos daro, tačiau aš kol kas išeities dar neradau,“ – „Pajūrio naujienoms“ teigė Renata, prašiusi neviešinti jos pavardės.

Ji pasakojo negalėjusi vaiko užregistruoti vos jam gimus, kaip daro dauguma tėvų, nes tuomet dar gyveno emigracijoje. „Vadinasi, emigrantai negali grįžti į Lietuvą? Jie čia nelaukiami?“, – svarstė Renata.

Idėja apie kompensaciją – nesvarstoma

Renata įsitikinusi, kad Kretingos rajono savivaldybė turėtų skirti kompensaciją tiems tėvams, kurių vaikai nepateko į valstybinį darželį, kad jie galėtų lankyti privatų – tokios praktikos esama kitose šalies savivaldybėse.

„Man pasiūlė laisvą vietą Rūdaičiuose, tačiau man ten vežioti vaiką būtų nepatogu, nes mano darbo vieta – Klaipėdoje. Taigi jei gaučiau 100 eurų kompensaciją, kaip yra kituose miestuose, vaiką vesčiau į privatų darželį Klaipėdoje“, – teigė pašnekovė, kurios žiniomis, privatus darželis Klaipėdoje kainuoja apie 280 Eur, o gaunant Savivaldybės kompensaciją – 180 Eur, neįskaitant maitinimo paslaugos.

Renata savo problemą išdėstė ir Švietimo ir mokslo ministerijai – sulaukė atsakymo, jog ikimokyklinis ugdymas yra savarankiškoji savivaldybių funkcija, tad pačios savivaldybės ir sprendžia, koks būtų optimalus švietimo įstaigų tinklo sudarymas, kokia jų darbo, priėmimo ar išbraukimo tvarka, mokestis už vaiko išlaikymą ir kt.

Kretingos rajono savivaldybės tarybos Švietimo komiteto pirmininkė Jūratė Laučiūtė, paklausta, ar rajono politikai nesvarsto galimybės skirti kompensaciją vietos darželyje negavusiems tėvams, sakė: „Šiuo metu daugumos darželinukų poreikis yra patenkinamas, ir ši problema nebėra tokia aštri – tėvų, kuriems būtų galima skirti kokią nors kompensaciją nėra tiek daug. Jei vietų neužtenka mieste, tėvai vaikus gali vežti į švietimo įstaigas kaimuose – ir čia jos yra suremontuotos, jaukios, dirba geri pedagogai. Ir tėvai sąlygomis būna labai patenkinti. Tad negalime sau leisti to, kad esant laisvų vietų rajone, mokėtume už vaikų išlaikymą privačiuose darželiuose Klaipėdoje.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas