Pajūrio naujienos
Help
2018 Liepa
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną27°C debesuotumas 65 %
Naktį17°C debesuotumas 7 %
Apklausa

Ar jums buvo įdomu, kas vyko per V. Putino ir D. Trumpo susitikimą Helsinkyje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Patekti į ligoninę – nebent skrendant oru

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-08-11
Šiomis dienomis Žemaitės al., kurioje vyksta rekonstrukcijos darbai, taip užkimšta spūstimis, kad kartais transporto eilės nutįsta ir į aplinkines gatves.

„Šiuo momentu ant įvažiavimo stovi sunkvežimis su ilga priekaba. Greitosios medicinos pagalbos automobilis niekaip neįvažiuotų į Priėmimo skyrių“, – trečiadienį apie 13.30 val. sakė kretingiškė Vanda Drungilienė, kuri paskambino telefonu redakcijai, kai su šeima įstrigo spūstyje renovuojamoje Žemaitės al., ir iš vietos nei pirmyn, nei atgal negalėjo pajudėti daugiau kaip pusvalandį. Dar iki šio skambučio redakcija atsakingų institucijų teiravosi, ar dėl gatvės rekonstrukcijos darbų nekils problemų išvažiuoti ir įvažiuoti greitosios medicinos pagalbos automobiliams, ir buvo sulaukusi patikinimo, kad tokios grėsmės nėra.

V. Drungilienė pasakojo, kad išsisukusi automobiliu iš ligoninės, kur lankė savo artimąjį, kiemo, pateko į spūstį. „Nors šviesoforo signalas iš raudono į žalią pasikeitė keletą kartų, tačiau mes likome stovėti toje pačioje vietoje. Nežinome, kada iš čia pajudėsime. Mašinose alpsta vaikai, tragedija“, – pasakojo moteris, vėliau pranešusi, kad iš spūsčių jos šeimai pavyko ištrūkti tik po 40 min.

V. Drungilienė patikino, kad eismas Žemaitės al. buvo taip paralyžiuotas, kad greitosios medicinos pagalbos automobilis į ligoninę įvažiuoti neturėtų jokių galimybių. „Nebent jis važiuotų šaligatviais ar pievelėmis“, – liūdnai juokavo pašnekovė.

Trečiadienio popietę transporto eilės susidarė ne tik Žemaitės al., bet ir aplinkinėse gatvėse – jos nutįso netgi J. Basanavičiaus, Birutės gatvėmis, rangėsi Rotušės a. Kretingos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininko Nerijaus Japerto pasiteiravus, gal atsitiko koks įvykis, šitaip paralyžiavęs eismą, jis patikino, kad vienintelis įvykis – Žemaitės al. rekonstrukcija, o transporto padaugėjo dėl to, kad žmonės plūsta į Palangą, kur pasimėgautų pagaliau atėjusiais šiltais orais.

Prašymus pakentėti vadina absurdiškais

Taip išsipildė „Pajūrio naujienų“ skaitytojo, prašiusio neviešinti jo vardo ir pavardės, nuogąstavimai, kuriais jis su redakcija pasidalino dar pirmadienio vakarą, pamatęs, kad Žemaitės al. rekonstrukcijos darbai priartėjo prie Kretingos ligoninės bei Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC). Čia tam tikroje atkarpoje viena kelio pusė yra uždaryta, o kita puse važiuoti automobiliams leidžiama pakaitomis: tai – iš Šiaulių pusės, tai – iš Palangos, reguliuojant mobiliojo šviesoforo signalui.

„Jei nusidrieks automobilių eilė, o laikinasis šviesoforas užsidegs raudona spalva, greitosios medicinos pagalbos automobiliui tiesiog fiziškai nebus įmanoma išvažiuoti, nes mašinos neturės, kur pasitraukti, – tuomet sakė vyras. – Aš tikrai niekam nelinkiu bloga, bet ar rajono vadovai taip pat manytų, kad viskas yra gerai ir tereikia pakentėti, jei skubios medikų pagalbos prireiktų jų artimam žmogui? Juk nuo nelaimės nėra niekas apsaugotas.“

Vyras buvo įsitikinęs, kad dėl paralyžiuoto eismo greitosios medicinos pagalbos automobilių judėjimas bus užblokuotas, o ką bekalbėti apie tuos žmones, kurie patys savu transportu į ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių veš sunegalavusius artimuosius ar gimdyves – nežinia, kiek laiko jiems gali tekti pralaukti spūstyje. Tokiu atveju rajono vadovų prašymai pakentėti dėl laikinų renovacijos sukeliamų nepatogumų skamba tiesiog absurdiškai.

„Rekonstrukcijai pasirengta trumparegiškai, negalvojant, kad gydymo įstaiga yra specifinis objektas ir neieškant sprendimų, pavyzdžiui, kaip transporto srautą nukreipti kitomis gatvėmis, kokius apvažiavimus padaryti“, – teigė pašnekovas.

Ramino, kad viskas apgalvota

Kretingos PSPC, kuriam pavaldi yra Greitosios medicinos pagalbos tarnyba, vyriausiasis gydytojas Vidmantas Jurgaitis antradienį „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad iki tol jokių incidentų nebuvę ir tikėjosi, kad rekonstrukcijos darbai toliau eis taip sklandžiai.

„Kai remontuojama atkarpa priartėjo, iš karto kilo klausimas, ar turės, kaip išvažiuoti greitosios medicinos pagalbos automobiliai iš Pirminės sveikatos priežiūros centro, ar vėliau bus kaip jiems įvažiuoti į ligoninės Priėmimo skyrių. Paskambinau Savivaldybės administracijos direktoriui – jis tuomet mane nuramino, kad viskas yra apgalvota. Kol kas nieko bloga ir neįvyko. Pastebėjau ir tai, kad darbininkai, tik iškasę griovelį prie įvažiavimo, greitai atliko darbus ir tuoj vėl jį užpylė. Tikiuosi, kad tokiu principu jie dirbs ir toliau, įvažiavimai nebus visiškai uždaryti,“ – vylėsi V. Jurgaitis.

Tačiau Kretingos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Aleksandras Šalavėjus prisipažino, kad nerimo, ar rekonstrukcija netrikdys medikų darbo, esama. „Akivaizdu, kad sunkumų kyla ir jų daugės, kai prasidės mokslo metai ir tėvai pradės vežioti vaikus į mokyklas. Žinoma, greitosios medicinos pagalbos automobilis įsijungs sirenas – žmonės dabar mandagūs ir supratingi, paprastai stengiasi jį praleisti, bet bijau, kad gali susidaryti situacija, kad jiems paprasčiausiai nebus, kur pasitraukti, – savo pastebėjimais pasidalijo A. Šalavėjus. – Atvirai pasakius nebuvo jokio bendravimo su mumis dėl gatvės rekonstrukcijos, bet gal jo ir neturėjo būti? Matyt, Savivaldybė yra viską aptarusi su rangovais ir yra apgalvota, kaip palikti laisvus privažiavimus medicinos transportui. Tai yra labai rimta – ir minutė gali būti lemiama, jei vežamas sunkus ligonis ar žmogus iš avarijos. Greitosios medicinos pagalbos tarnyba apie tokius atvejus įspėja dar bevežant pacientą – jo Priėmimo skyriuje laukiame jau pasirengę, kad kuo skubiau suteiktume pagalbą.“

Anot A. Šalavėjaus, taip jau istoriškai susiklostė, kad Žemaitės al. tapo viena pagrindinių Kretingos eismo arterijų, o prie jos esanti ligoninė alternatyvaus įvažiavimo iš kitos pusės neturi. „Tai yra puiku, kad šalia ligoninės yra gražus parkas, kita vertus, neturime kito privažiavimo ir jį įsirengti būtų ne mūsų jėgoms. Gal iš parko pusės dar ir galėtų automobilis įsukti į ligoninės kiemą, tačiau privažiuoti prie Priėmimo skyriaus – niekaip.“

Skaitytojos atsiųstoje nuotraukoje užfiksuota situacija, jog greitosios medicinos pagalbos automobiliui įvažiuoti į Kretingos ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių nėra jokių galimybių.

Numatyti aplinkinius – netikslinga

Kretingos rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyrius vedėjo pavaduotojas Rimvydas Šakinis įsitikinęs, kad atliekant rekonstrukciją, nukreipti transporto kitomis gatvėmis, kad Žemaitės al. nesusidarytų spūsčių, nebūtų buvę tikslinga.

„Apylanką per miestą būtų galima daryti tokiu atveju, jei renovuojama gatvė būtų buvusi visai uždaryta, o dabar eismas ja leidžiamas, nors ir viena puse. Pastebėjau, kad didžiausios automobilių spūstys Žemaitės al. buvo pirmas dvi dienas, o paskui vietiniai gyventojai patys pasirinko jiems patogiausius maršrutus, išvengiant renovuojamos gatvės atkarpos, – teigė R. Šakinis. – Išvažiuoti ar įvažiuoti greitosios medicinos pagalbos automobiliui neturėtų kilti problemų: jei įjungti jo švyturėliai, kitos transporto priemonės privalo jį praleisti. O jei žmogus pats savo transportu veža ligonį, jis pirmenybės neturi, ir patekus į spūstį, tenka stovėti eilėje – taip nutinka ir didmiesčiuose. Kaip kiti vairuotojai sužinotų, kad žmogus veža ligonį ir jį reiktų praleisti?“

Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas taip pat buvo tos nuomonės, kad vietiniai gyventojai apvažiavimus ir patys žino. „Plika akimi matyti, kad akivaizdžiai eismas tapo intensyvesnis Savanorių, Birutės, J. Basanavičiaus, Tiekėjų ir kitomis aplinkinėmis gatvėmis, – sakė R. Kačinas, kuris paaiškino, kad numatyti oficialias apylankas iš magistralinio kelio į siauresnes miesto gatves arba žvyrkeliu „Kretingos vandenų“ link nėra taip paprasta. – Ne visos gatvės yra pritaikytos tokiam intensyviam eismui, o tuo labiau atlaikytų sunkiasvorį transportą. Esu tikras, kad padarę apylankas vietiniais keliukais, sulauktume gyventojų skundų.“

R. Kačino žiniomis, ir laikinasis šviesoforas sureguliuotas taip, kad spūsčių susidarytų mažiau – praleidžia daugiau transporto, važiuojančių iš Palangos pusės, negu atvykstančių nuo Šiaulių pusės. Taip padaryta siekiant, kad transportas neužstrigtų Žemaitės al. ir Vilniaus g. sankryžoje.

Kur išleisti mokinius – neaišku

Žemaitės al. yra magistralinio kelio A11 dalis, todėl ja poilsiautojai vyksta į Palangą arba grįžta iš jos. Paklaustas, ar poilsiautojai yra kaip nors informuojami apie remontuojamą gatvę, pasiūlant jiems galimybę į kurortą vykti patogesniu keliu per Klaipėdą, Vietinio ūkio ir turto valdymo skyrius vedėjo pavaduotojas R. Šakinis teigė: „Lietuvos automobilių kelių direkcijos internetiniame puslapyje yra paskelbta informacija apie remontuojamus kelius, pateikiamas žemėlapis. Apie tai, kad Žemaitės alėjoje vyksta remonto darbai, Savivaldybės specialistė informavo ir mūsų Savivaldybės tinklapyje, ypač įspėjant tuos, kurie rengėsi vykti pasižiūrėti lenktynių Palangoje.“

Tačiau pasibaigus kurorto sezonui, Žemaitės al. ir Vilniaus g. užtvindys vaikus į darželius ir mokyklas vežančių tėvų automobiliai. Ši problema aktualiausia prie šių gatvių sankryžos įsikūrusios Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos bendruomenei. Jau ir iki šiol dažnas vairuotojas, nerasdamas, kur galėtų saugiai išleisti savo vaikus, sukdavo į M. Daujoto pagrindinės mokyklos kiemą, nors tai daryti ir draudžia prie įvažiavimo esantis kelio ženklas.

„Tas įvažiavimas kol kas liks, o paskui jo vieta keisis – kol tai įvyks, nepatogumų bus“, – pripažino R. Šakinis.

Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams Judita Leliugienė teigė, kad dėl gatvės rekonstrukcijų galinčių kilti eismo nepatogumų visiškai nesibaimina. „Kelią juk reikia suremontuoti, tai reikia ir iškentėti, – optimistiškai kalbėjo J. Leliugienė. – Mūsų mokykla šiuo metu renovuojama, todėl įėjimas į ją bus tik vienas – iš paradinės pusės. Tai reiktų žinoti ir tėvams, vežantiems vaikus į mokyklą.“

Pasak J. Leliugienės, atliekant gatvės rekonstrukciją ir įvažiavimą į mokyklos kiemą perkėlus toliau nuo sankryžos, savaime pasikeis ir eismas.

Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos direktoriaus Julius Gindulis teigė, kad kol kas nėra varianto, kur tėvai galėtų saugiai sustoti ir iš automobilių išleisti vaikus, tačiau kažkokių sprendimų bus ieškoma. „Visi nepatogumai laikini – kai bus įrengtas žiedas, tikrai bus visiems saugiau ir patogiau. O jei dėl renovacijos kokių problemų kils – esu tikras, kad jas išspręsime su rajono vadovais“, – patikino J. Gindulis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas