Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vilius Orvidas gyvas prisiminimuose

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Sukaktys
  • 2017-08-08
Šventąją Trejybę simbolizuojantis medis dar labiau papuošė Dievo Apvaizdos akimi vadinamą Orvidų sodybos parką.

Šeštadienį Orvidų sodyboje-muziejuje Gargždelės kaime po šv. Mišių, skirtų šios sodybos įkūrėjo brolio pranciškono akmentašio Viliaus Orvido 25-osioms mirties metinėms, šiltais prisiminimais apie šią neeilinę asmenybę pasidalijo gausus būrys giminių, vaikystės ir jaunystės laikų draugų.

Skulptūrą prašė skaityti

Vienas gražiausių renginio akcentų buvo Šventąją Trejybę simbolizuojančios skulptūros „Vyzdys“ oficialus pristatymas parke, kurį pats Vilius yra pavadinęs Dievo Apvaizdos akimi.

Vilnietis skulptūros autorius technologijų mokytojas Vykintas Šlapikas teigė pats asmeniškai V. Orvido nepažinojęs, tačiau įdomių istorijų prisiklausęs iš kitų. „Pasakodavo, kad tas žmogus eidavo namo iš kur nors ir vis parsinešdavo po akmenį – taip po truputį lipdė savo sodybą-absurdo muziejų“, – juokėsi jis.

Vėliau, sakė, Vykintas, likimas jį suvedė su kolega Žilvinu Beniušiu. „Aš jam ėmiau pasakoti, ką žinąs apie įspūdingą sodybą prie Salantų, o šis paslaptingai nusišypsojo, prisipažino esąs sodybos įkūrėjo giminaitis. „Žilvinas paklausė, gal galėčiau iš seno ąžuolo, kurį Viliaus sesuo Palmira su vyru Liudviku parsitempė iš miško, sukurti perkūno skulptūrą-medį, augantį šaknimis į viršų – panašią į kažkada toje sodyboje stovėjusią, bet nugriuvusią“, – sakė V. Šlapikas.

Jis atviravo kopijuoti nenorėjęs, ieškojęs ir radęs naujų idėjų. Pasak autoriaus, jo medžio ir akmens skulptūra yra simbolių rinkinys, tad kas kaip nori, tas taip tegul ją skaito.

Anot vilniečio, iškalbingą, Šventą Trejybę simbolizuojančią skulptūrą jis kūrė ne vienas, o su keliais neįgaliais žmonėmis, kartu dirbančiais katalikiškose „Lobių dirbtuvėse“ prie Vilniaus.

Apie tai, kaip kūrė skulptūrą, papasakojo vienas jos autorių Vykintas Šlapikas.

Viešpatį šlovina ikonomis

Tą pačią dieną profesionalūs Lietuvos dailininkai pristatė savo tapybos darbus, kuriuos sukūrė liepos 30 – rugpjūčio 4 d. sodyboje įvykusio tradicinio plenero metu. Skulptoriai šiemet nekūrė, mat, pasak dabartinės sodybos šeimininkės Palmiros Beniušienės, plenerui organizuoti pinigų šiemet neskyrė Kultūros ministerija, rėmė tik Kretingos rajono savivaldybė.

Plenero iniciatorius yra buvęs V. Orvido bičiulis klaipėdietis Borisas Jokubauskis.

„Su Viliumi susipažinau 1975-aisiais Klaipėdoje, netradiciškai mąstančio jaunimo susibūrime. Supratau, kad šis žmogus – kitoks, įdomus. Grįžęs iš kariuomenės, pats ieškojau gyvenimo prasmės, man reikėjo išsiaiškinti, kas esu, kur einu ir ką turiu veikti. Anksčiau buvau tapytojas, nutapiau daugybę realistinių paveikslų, o dabar jau dešimtmetis, kai kuriu ikonas, savo darbais šlovindamas Viešpatį, iki kurio pats ilgai ėjau“, – atviravo jis.

Plenero dalyviai (iš dešinės) Regina Donbrauskaitė-Plotnikova, Borisas Jokubauskis, Violeta Jokubauskienė, Roma Kačinskaitė, Antanas Garjonas ir Virginijus Krištopaitis teigė, jog jų kūrybą įkvepia ir netradicinė sodybos aplinka.

Menininkas teigė gyvenimo keliuose pasimetusiems liudijantis, kad Dievas yra, viską duoda, atveria akis ir išmoko džiaugtis gyvenimu. „Prieš eidamas kalti akmens, Vilius persižegnodavo. Aš kaskart tai darau sėsdamas prie savo ikonų, kurių taip pat jau nebesuskaičiuoju“, – atviravo jis.

B. Jokubauskis Orvidų sodyboje dailininkų plenerus organizuoja nuo 2005-ųjų. Šiame plenere dalyvavo 7 tapytojai. Svečių salėje buvo atidaryta ir fotografijų paroda „Orvidus prisimenant“. Vakare didžiajame amfiteatre skambėjo pučiamųjų instrumentų virtuozo Sauliaus Petreikio bei Viliaus draugų koncertas.

„Esu labai laiminga, šiandien tiek visko daug gražaus“, – „Pajūrio naujienoms“ prisipažino V. Orvido sesuo Palmira. Ji pasidžiaugė, kad sodyba apskritai gausiai lankoma turistų, kad nuolat čia sukinėjasi būreliai jaunų žmonių, jie fotografuojasi, klausinėja apie Vilių, jaučia krikščionišką dvasingumą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas