Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Jeigu pastebėjote, aš sąmoningai nevartoju ir patariu jums niekada nevartoti žodžio „valdininkas“, – vakar sakė Kretingoje lankęsis LR Seimo kontrolierius Raimondas Šukys, kuris susitiko su rajono Savivaldybės, jai pavaldžių įstaigų bei Kretingoje veikiančių valstybės institucijų atstovais. – Vienoje svarstyklių lėkštėje yra veikla, kaip padidinti valstybės tarnybos autoritetą, pasitikėjimą valstybe, iš kitos pusės vienu žodžiu pasakoma: „čia valdo“, vadinasi, tai yra prievartinis mechanizmas. Tai yra blogai. Reiktų vartoti „tarnauti“ – tai, kaip yra įtvirtinta Konstitucijoje.“

Seimo kontrolierius Raimondas Šukys (centre) valstybės tarnautojus supažindino su nūdienos aktualijomis.

Pasak R. Šukio, Seimo kontrolierių ir yra viena funkcijų, numatytų įstatyme, kontroliuoti, kaip valdžios įstaigos tarnauja žmonėms.

Pasidžiaugęs, kad Seimo kontrolierių veikla visuomenei yra vis labiau žinoma, R. Šukys teigė, kad įstaiga sulaukia apie 2 tūkst. skundų per metus. Savivaldybių tarnautojų, pareigūnų veiklos atžvilgiu pernai gautas 571 skundas, užpernai – 520, o dar prieš metus – 620. Tačiau, R. Šukio pastebėjimu, svarbesnis kriterijus yra ne skundų skaičiaus augimas ar mažėjimas, nes jam įtaką daro ir šalyje vykstantys rinkimai, o tai, kiek jų yra pagrįsti.

„Vidutinis pagrįstų skundų skaičius dėl savivaldybių pareigūnų visoje Lietuvoje sudaro 51 proc., pernai šis skaičius buvo mažesnis – 42 proc., – teigė R. Šukys, kurio pastebėjimu, tam įtaką turi ir išaugęs žmonių raštingumo lygis ginant savo teises. – Žmonės labiau supranta savo teises, įsigilina į aprašus, įvairias taisykles, ir daugeliu atvejų tie skundai nebėra šiaip sau, kad „pasipiktinau ir parašiau“.

Pasak R. Šukio, iš Kretingos rajono Seimo kontrolierių įstaiga sulaukė 6 skundų. Iš jų 4 buvo persiųsti kitoms institucijoms, kurių kompetencijai jie buvo priskirtini, o 2 atvejais gyventojai skundai buvo išnagrinėti ir pripažinti pagrįstais. Kretingos rajono savivaldybei buvo pernai pateikta 11 rekomendacijų, visos jos yra įvykdytos.

Apžvelgdamas Kretingos rajono gyventojų skundų problematiką, R. Šukys teigė, kad daugiausiai sulaukiama paklausimų dėl daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimo veiklos priežiūros ir kontrolės, netinkamo skundo ar prašymo išnagrinėjimo, galiojančių teisės aktų tarpusavio prieštaravimo, negyvenamų valstybės, savivaldybės patalpų valdymo, socialinių paslaugų suteikimo.

Trumpai pristatęs Seimo kontrolierių įstaigos istoriją bei veiklą, R. Šukys atkreipė dėmesį į tai, kad nuo 2014 metų atliekama ir dar viena funkcija – nacionalinė kankinimų prevencija laisvės apribojimo vietose pagal Jungtinių Tautų konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą fakultatyvų protokolą. Laisvės apribojimo vietos, paaiškino R. Šukys, tai ne tik policijos areštinės, sulaikymo kameros, kalėjimai ir panašios institucijos, bet ir suaugusiųjų bei vaikų globos, vaikų socializacijos centrai, priverstinio gydymo įstaigos. Tad Seimo kontrolieriai vykdo stebėseną, kaip šiose uždaro tipo įstaigose užtikrinamas oraus gyvenimo sąlygos.

„Mūsų žmogaus teisių biuro pareigūnai, kontrolierių pavedimu, gali bet kada – dieną ar naktį, be perspėjimo atvykti į instituciją ir pagal specialų metodinį klausimyną atlikti patikrinimą dėl žmogaus teisių užtikrinimo, pradedant nuo elementarių gyvenimo sąlygų – kokia temperatūra patalpose, koks patalynės keitimo grafikas, ar maitinimas yra visavertis, yra užtikrintas užimtumas ir kt., baigiant skirtu gydymu. Visi klausimai parengti pagal Jungtinių Tautų standartus – kas laikytina elgesiu, kuris nežemintų žmogaus, nebūtų laikytinas kaip žiaurus, jau nekalbant apie žmogaus kankinimą“, – teigė R. Šukys, kuris susirinkusiesiems pateikė ir konkrečius pavyzdžius, kokių standartų globos įstaigos turėtų laikytis.

Be to, pasak R. Šukio, Seimo kontrolierių funkcijos dar labiau prasiplės, nes ši įstaiga pavasarį Jungtinių Tautų buvo akredituota kaip nacionalinė žmogaus teisių institucija. „Pakeitus įstatymus ir suteikus daugiau įgaliojimų, prisidės tokios funkcijos, kaip visuomenės švietimas žmogaus teisių klausimais, ataskaitų apie visų žmogaus teisių padėtį Lietuvoje rengimas bei vertinimas“, – teigė R. Šukys.

Po susitikimo su valstybės tarnautojais R. Šukys susitiko su 6 gyventojais iš Kretingos rajono bei Palangos – jie kreipėsi klausimais, susijusiais su būsto renovacija, socialinio būsto gavimu, būsto privatizavimu, gyvenimo sąlygomis Savivaldybės skirtame būste, kompensacija už šildymą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas