Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos ligoninę rodo pavyzdžiu kitoms

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-05-23
Seimo nario Antano Vinkaus atlydėtus Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę Agnę Širinskienę bei sveikatos ministrą Aurelijų Verygą (centre) Kretingos rajono vadovai ir medikai pasitiko Greitosios medicinos pagalbos tarnybos prieigose.

Penktadienį Kretingos Pirminės sveikatos priežiūros, Psichikos sveikatos centruose bei ligoninėje pabuvojo sveikatos ministras Aurelijus Veryga ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė. Šį įvykį rajono meras Juozas Mažeika pavadino istoriniu – iki šiol nėra buvę, kad Kretingos medicinos įstaigas aplankytų tokio aukšto rango valdžios atstovai.

Paslaugos gyventojams – svarbiausias tikslas

Į Kretingos medicinos įstaigų atnaujinimą iš viso investuota per 5,4 mln. Eur, iš kurių rajono biudžeto dalis sudaro apie 1,62 mln. Eur. „Tuo ne tik žodžiais siekiame įrodyti, kad šios gydymo įstaigos yra svarbios“, – kalbėjo J. Mažeika. Anot jo, kartu su ligonine Savivaldybė skiria ir stipendijas rezidentams, atsižvelgę į tai, kokių specialistų rajone trūksta. Ligoninės vyriausiosios gydytojos Ilonos Volskienės žodžiais, gal lemia Kretingos geografinė padėtis, o gal tai, kad atvažiavę savo akimis pamato, kokia yra Kretingos ligoninė ir sąlygos joje, bet įstaigoje ir šiuo metu dirba nemažai jaunų specialistų. Šiemet laukiama dviejų akušerių, ginekologės ir kardiologės, po metų, steigėjui remiant, atvyks jaunas chirurgas, pati ligoninė ruošiasi dermatologą, jau dirba akių ligų gydytoja, tikimasi gauti pulmonologą.

„Ypač sunku rasti siaurų specialybių gydytojų. Norisi, kad visi jie būtų pirmaeilininkai, nes tik tokie būna patriotai, atiduodantys širdį ir savo darbui, ir pacientui“, – sakė I. Volskienė. Ji pasidžiaugė, kad Kretingos ligoninė yra ir internatūros bazė, kad praktikos atlikti, patirties semtis, įgūdžių įgyti čia atvažiuoja studentai iš Vilniaus ir Kauno universitetų, iš Klaipėdos kolegijos, ruošiančios slaugytojus. Vyriausioji gydytoja pasidžiaugė, kad jos vadovaujama įstaiga turi visus rajono ligoninei reikalingus skyrius ir kad dirba šiuolaikiškai.

Pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Vidmantas Jurgaitis dar atkreipė dėmesį, kad Sveikatos ministeriją galbūt kartais pasiekia neteisingi duomenys, jog neva didelis procentas rajono gyventojų renkasi gydytis ne Kretingoje, bet Klaipėdoje. Tačiau neakcentuojama, kad Kretingos ligoninėje nėra kardiochirurgijos, neurochirurgijos, infekcinio, tuberkuliozės skyrių.

„Mes neturime tikslo konkuruoti su Klaipėda, kuri yra ir liks regiono centras. Paslaugas teikiančios gydymo įstaigos Kretingoje mums yra svarbios, nes norime rūpintis savo rajono žmonėmis. Atstumai iš rajono pakraščių iki Klaipėdos gali siekti ir 60 kilometrų“, – pridūrė meras.

Pro akis nepraslydo ir „e-sistema“

Kretingiškiai medikai svečius pasitiko lauke, Pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos tarnybos prieigose. Ministras iš karto atkreipė dėmesį į šalia pastato stovintį lengvo tipo garažą. Jį įstaiga pasistatė padedant rajono Savivaldybei. Šis garažas, anot V. Jurgaičio, pasitarnauja ypač vasarą, mat atviroje erdvėje, spiginant saulei, gestų mašinose įmontuoti kompiuteriai bei kita įranga. „Tačiau mūsų įstaigos autoparkas – labai senas. Dvi mašinos – 15-os, viena 4-ių, kita – 10-ies metų. „Trijų automobilių liekamoji vertė nesiekia vieno euro. Prieš kelerius metus, kai greitosios medicinos pagalbos automobiliai Lietuvoje buvo perkami masiškai, atitikom kriterijus ir buvom penkti sąraše, bet, keičiantis valdžioms, procesai trūko ir nutrūko“, – apgailestavo V. Jurgaitis. „Žodžiu, mums reikia naujos mašinos“, – vyriausiojo gydytojo mintį pratęsė meras.

Dispečerinėje ministras ir komiteto pirmininkė domėjosi, kiek per parą užregistruojama iškvietimų, kiek ligonių pervežama. Buvo atsakyta, jog užregistruojama maždaug 13-a iškvietimų. Pasak V. Jurgaičio, praėjusiais metais užregistruota 8 tūkst. iškvietimų, nors gyventojų skaičius rajone gerokai sumažėjo. Lyginant su 2013-aisiais metais, pervežimų padaugėjo nuo 1 iki 1,5 tūkst.

Psichikos sveikatos centro direktorė Inna Viršilienė (ketvirta iš dešinės) papasakojo apie šioje įstaigoje verdantį gyvenimą.

Vyriausiasis gydytojas ministro prašė sureguliuoti šeimos gydytojų darbo krūvius, nes, esant dabartiniams, sunkiai sekasi mažinti pacientų eiles. „Apie tai ir apie daug kitų dalykų ministerijoje kalbėsime atskirai. Ministerijos vizijoje – siekti, kad šeimos gydytojui tektų kuo mažiau pacientų. Kai apylinkėje jų bus mažiau, tai ir šeimos gydytojams aptarnauti reikės mažiau“, – taip atsakė A. Veryga.

Psichikos sveikatos centro vadovė Inna Viršilienė ministrą ir Sveikatos komiteto pirmininkę nustebino taupumu. Kūrenant dujomis, už gana nemažų patalpų šildymą bei karšto vandens paruošimą mokama nuo 300 iki 400 Eur. Be to, įstaigos laukia iššūkis – birželio pradžioje nepriklausomas auditas atliks vadybos sistemos vertinimą, ar atitinka ISO standartus.

Svečiai pabuvojo virtuvėje, kur pacientai mokomi socialinių įgūdžių, pavaikščiojo po gražiai sutvarkytus jaukius muzikos ir šviesos terapijos, grupinių užsiėmimų bei kitus dienos stacionaro kabinetus, išgirdo apie Centre vykdomas elgesio pataisos bei smurto artimoje aplinkoje programas.

Ministras pasidomėjo, ir kaip veikia bendra pacientų bei gydymo įstaigų informacinė sistema „e-medicina“, suteikianti galimybę pacientams greičiau ir patogiau užsiregistruoti vizitui pas gydytoją, o gydytojui – greičiau sutvarkyti su paciento apžiūra susijusius reikalus. I. Viršilienė teigė, jog kompiuterių ekranai – itin modernūs, tačiau atviravo, kad kartais sistema stringa. „Kas tiekėjas? Ar reaguoja į pastabas? Lėšos investuotos, sistema privalo veikti“, – pabrėžė ministras.

Rezervo variantas

„Aplink, pas kaimynus, matome dideles ligonines, o mes džiaugiamės savo kompaktiška jaukia, kurioje ploto yra tiek, kiek reikia“, – ministrą bei komiteto pirmininkę aplankyti jos vadovaujamą įstaigą pakvietė Ilona Volskienė.

Ji teigė galinti didžiuotis vienintele rajone visą parą veikiančia II lygio klinikinės diagnostikos laboratorija, užtikrinančia skubią bei planinę pagalbą. „Įrangos – daug, visos darbuotojos – profesionalės, tyrimai būna tikslūs, jais pasitiki, nebekartoja Klaipėdos ligoninės“, – sakė ji. Vienintelis, ko trūksta ir ko labai prašė, – jaukesnės aplinkos. Reikia Valstybės investicijų programos lėšų, kad galėtų pabaigti suremontuoti 170 kv. m laboratorijos ploto.

Dar liko suremontuoti ir 270 kv. m Akušerijos ir ginekologijos skyriaus. Anot vyriausiosios gydytojos, akušerijos ir ginekologijos paslaugos ligoninėje taip pat klesti. Pernai buvo užregistruota 340 gimdymų, užpernai – per 300. Gimdyvės atvažiuoja čia ir iš Skuodo, Plungės, Palangos, Šventosios, kartais – ir iš Klaipėdos.

„Vadinasi, Kretingos ligonine gimdyvės pasitiki, – pridūrė A. Vinkus. – Jeigu, neduok Dieve, Klaipėdos ligoninėje įvyktų, pavyzdžiui, koks sepsio protrūkis, ir tektų Gimdymo skyrių ten skubiai uždaryti, neabejoju, kad Kretinga būtų pats geriausias rezervo variantas“.

Vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė (pirma iš dešinės) svečiams parodė ir suremontuotas ligoninės patalpas, ir tas, kurias dar reikės atnaujinti.

Darbo krūvis – kaip Klaipėdoje

Ministras, komiteto pirmininkė, rajono meras, A. Vinkus bei susitikime taip pat dalyvavusios vicemerė Danutė Skruibienė, Savivaldybės gydytoja Vanda Verbutienė, rajono tarybos Sveikatos komiteto pirmininkė Augenija Juknevičienė užsuko ir į keletą palatų, pakalbino neseniai pagimdžiusias jaunas mamas, įsitikino, kad jos čia jaučiasi saugios, o medikai nuoširdžiai rūpinasi.

Svečiai pabuvojo iš Valstybės investicijų programos lėšų suremontuotame Anesteziologijos ir reanimacijos skyriuje, operacinėje. Vedėja Daina Drakšienė atviravo, jog labai trūksta skubiai diagnostikai reikalingo mobiliojo echoskopo. Tai palengvintų ir medikų, ir sunkių pacientų, kuriuos, prireikus tyrimo, reikia tempti echoskopuoti į pirmąjį aukštą, dalią. Chirurgijos skyriuje svečius pasitiko naujasis vedėjas Pranas Šniuolis. „Anksčiau dirbau Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, galiu pasakyti, kad darbo krūvis čia – toks pat, įranga irgi nė kiek nenusileidžiame, sąlygos dirbti labai geros“, – sakė jis. P. Šniuolis pasidžiaugė ir Lietuvos dabartinės valdžios reformomis, ypač sveikatos ministro A. Verygos inicijuotu alkoholio vartojimo mažinimo paketu. „Mes, medikai, labai tuo džiaugiamės, dirbti taptų lengviau. Kartais pacientai atvežami neblaivūs, alkoholis iškreipia ligos simptomus, o kai taip, galima pražiūrėti ligą“, – sakė jis.

Ministras A. Veryga atsakė ir į keletą „Pajūrio naujienų“ klausimų.

– Gerbiamas ministre, kretingiškiai medikai Jus palaiko. Bet kaip pavyksta išlikti tokiam ramiam, kai dalis visuomenės Jūsų parengtą alkoholio vartojimo mažinimo paketą kritikuoja?

– Susikaupti man padeda ir tai, kad pagal specialybę esu gydytojas-psichiatras. Suvokiu, kad kritika nukreipta ne į mano asmenį, o į žadamas permainas. Normalu, kad visuomenė diskutuoja, su kai kuo nesutinka. Politikų duona yra išklausyti. Trauktis nežadu, esu nuoseklus, savo įsitikinimų nekeičiu, o Seimui negaliu nurodyti, kaip elgtis.

– Pokalbiuose su kretingiškiais medikais buvo užsiminta, kad dėl emigracijos tempų ir mažėjančio gyventojų skaičiaus tose spindinčiose, europietiškai suremontuotose, modernia aparatūra aprūpintose gydymo įstaigose greit gali nelikti nei kas gydo, nei ką gydyti. Kokiais būdais valdžia žada stabdyti emigracijos bangą?

– Iš regionų jauni žmonės išvažiuoja, kai susiduria su įvairiomis problemomis. Kas dėl šeimos gydytojų skaičiaus, prisidėsim ir užtikrinsim, kad jų netrūktų.

– Kodėl savo vizitui pasirinkote Kretingą?

– Stengiamės nuvažiuoti ir savo akimis pamatyti kaip galima daugiau šalies gydymo įstaigų, sužinoti, kaip teikiamos sveikatos paslaugos, kur labiausiai reikia investicijų. Pažadais nesišvaistome, reikės suskaičiuoti, kiek lėšų investicijoms turime ir kiek galime skirti. Į Kretingą daug kartų nuoširdžiai kvietė čia išrinktas Seimo narys Antanas Vinkus. Galiu pasakyti, kad išvažiuojame iš čia su labai gera nuomone. Kretingos ligoninė yra gražus pavyzdys kitų rajonų ligoninėms.

– Ko palinkėtumėte kretingiškiams?

– Vertinti tai, ką turi, ir suprasti, kad didele dalimi jų sveikata priklauso nuo jų pačių. Rūpintis būtina ne tik susirgus, bet visą laiką. Alkoholio nevartojimas į sveikos gyvensenos komplektą taip pat įeina.

Kretingiškiams vertinti tai, ką turi, linkėjo ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Širinskienė: „Puiki, maža, jauki Kretingos ligoninė, kurioje dirba profesionalai, ją pacientai renkasi dėl namų aplinkos. Mažoje gydymo įstaigoje jie jaučiasi unikalesni ir mylimesni“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas