Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Dvi vieno kiemo bėdos

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-05-09
Kretingiškis Bronius Lazdauskas niekaip nesupranta, kodėl daugiau kaip 15 metų leidžiama griūti senai daržinei daugiabučio kieme, o dabar gi ją aptvėrus asbestinio šiferio tvora, kyla grėsmė ir žmonių sveikatai.

„Ar laukia, kol mes visai sugriūsime?“, – tiesiai šviesiai klausė Vytauto g. 43-ojo namo gyventojai, sužinoję, kad jau devintą dešimtį skaičiuojantis jų medinis daugiabutis nepateko į trečiąjį Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos etapą. Kita bėda – kieme jau daugiau kaip 15 metų riogso sena ir griūvanti daržinė, kuri dėl avarinės būklės kelia grėsmę ir žmonių saugumui.

Vytauto g. nr. 43 namas, jo gyventojų teigimu, paskutinį kartą remontuotas 1960-aisiais. Tad norėdami išsaugoti medinį ir klypstantį namą, kuriame gyvena 11 šeimų, žmonės kreipėsi į Savivaldybę, įsitikinę, kad renovacija būtų vienintelis jų išsigelbėjimas. Gyventojai taip norėjo dalyvauti daugiabučių modernizavimo programoje, kad kaimynai buvo pasiryžę bendrai sumokėti ir už vieną įsiskolinusį butą.

Į renovacijos programą nepateko

„Mes 2015 metų liepos mėnesį padavėme prašymą Savivaldybės administracijos direktoriui dalyvauti renovacijos procese. Po 1 metų 2 mėnesių gavome atsakymą, kad mes įtraukti į renovuotinų namų sąrašą – buvome pakviesti į Savivaldybę, kur sprendėme, kokiu būdu namas bus atnaujintas. Tačiau po kurio laiko sužinojome, kad mūsų daugiabutis iš renovacijos proceso yra išstumtas, – problemą išsakė vienas daugiabučio gyventojų Bronius Lazdauskas. – Žinau, kad iš 10 namų iš viso atkrito 3, bet kodėl ir mes tarp jų, kodėl nenori mūsų namo renovuoti – laukia, kol jis visai sugrius?“

„Tikrai ne – Savivaldybė pati yra suinteresuota, kad kuo daugiau namų būtų renovuota“, – patikino Kretingos rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Rimvydas Šakinis.

Jis paaiškino, kad trečiajame Daugiabučių namų atnaujinimo programos etape Aplinkos ministerija Kretingos rajonui skyrė 7 kvotas. „Kadangi sulaukėme iš viso 10 daugiabučių namų gyventojų prašymų dalyvauti renovacijos programoje, Savivaldybei teko iš jų atrinkti 7. Tačiau investicinius planus Savivaldybė parengė visiems 10 daugiabučių, tikėdamasi, kad galbūt kitos šalies Savivaldybės neišnaudos visų joms skirtų kvotų – apie tai, kad esame pasirengę ir norėtume renovuoti dar 3 daugiabučius namus, raštu informavome Aplinkos ministeriją“, – kalbėjo R. Šakinis.

Anot jo, net jei tų laisvų vietų ir neatsirastų, ir šįsyk Vytauto g. nr. 43 daugiabutis liktų nerenovuotas, jis būtų prioritetine tvarka į renovacijos programą įtrauktas ateityje, kuomet bus skelbiamas naujas kvietimas.

R. Šakinis paaiškino, kad renkantis, kurie 7 daugiabučiai iš dešimties šįsyk turėtų būti renovuojami, speciali komisija pirmenybę teikė tiems, kurie stovi Rotušės aikštėje, šalia jos bei kitose reprezentacinėse miesto vietose. Be to, atsižvelgta ir į tai, kad renovacija vyktų kvartalais, siekiant modernizuoti vienas šalia kito esančius namus.

Vytauto 43-ojo namo gyventojų nuomonę išsakęs Bronius Lazdauskas stebisi, kodėl jų devintą dešimtį skaičiuojantis medinis daugiabutis nebuvo įtrauktas į renovacijos programą, nors ji yra verkiant reikalinga. Žmonės baiminasi, kad namas susmegs, taip kaip laikui bėgant sukiužo ir jų kieme esanti sena daržinė (nuotr. viršuje dešinėje).

Sena daržinė kelia grėsmę

Kita nemaloni staigmena, kurią B. Lazdauskas teigė šiemet sužinojęs, kai apsilankė Registrų centre – kad daugiabučio kieme stovinti sena ir griūvanti daržinė, kuri dokumentuose įvardijama tvartu, turi jai priskirtą adresą. Vadinasi, svarstė vyras, prie tvarto bus atrėžta ir dalis teritorijos, kurią bendrai naudoja daugiabučio gyventojai.

„Daugiau kaip penkiolika metų kovojome, kad ta sena daržinė būtų sutvarkyta arba nugriauta. Todėl kai „Pajūrio naujienose“ perskaičiau, kad bus baudžiami apgriuvusių pastatų šeimininkai ir tarp jų sąraše neradau tos prie mūsų riogsančios senos daržinės, iš karto viešai priminiau šią problemą miesto seniūnui“, – pasakojo B. Lazdauskas.

Anot jo, griūvantis senas ūkinis pastatas kelia grėsmę žmonių saugumui, be to, jis aptvertas asbestinio šiferio tvora, kuri yra kenksminga žmonių sveikatai. „Turėtų būti arba daržinė nugriauta, arba jos šeimininkas nubaustas, kad nesirūpina savo turtu“, – įsitikinęs B. Lazdauskas.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vyriausioji specialistė Janina Gedvilienė informavo, kad šiuo metu Savivaldybė prie pastatų Vytauto 43 ir Vytauto 43A formuoja bendrą žemės sklypą ir dalis jos bus priskirta tvartui eksploatuoti.

J. Gedvilienė teigė gerai žinanti problemą dėl griūvančio tvarto – norėtųsi ją kuo greičiau išspręsti, tačiau vis susiduriama su tam tikromis kliūtimis.

„2016 metų balandžio 14 dieną buvo atlikta ūkinio pastato, esančio Vytauto g. 43 A, Kretingoje, apžiūra vietoje ir nustatyta, kad jo techninė būklė bloga, surašytas apžiūros aktas, kuriame pateikti Savivaldybės administracijos reikalavimai dėl pastato techninės priežiūros. Įmonės, kuriai priklauso tvartas, vadovas apžiūroje nedalyvavo, nors jam pranešimas apie tai buvo išsiųstas, tačiau šis grįžo neįteiktas. Įmonės vadovui 2016 metų spalio 19 dieną išsiuntėme ir Pastato apžiūros aktą, tačiau ir jis sugrįžo neįteiktas“, – kalbėjo J. Gedvilienė.

Ūkinis pastatas nuosavybės teise nuo 2016 metų balandžio 25 dienos priklauso bendrovei „Debreceno NT“, tad jai 2016 metų gruodžio 12 dieną Savivaldybės administracija pakartotinai išsiuntė raštą su reikalavimais vykdyti pastato techninę priežiūrą.

„Kadangi įmonė nevykdo Savivaldybės administracijos nurodymų ir nevykdo pastato techninės priežiūros, pradėjome procedūras, kurios numatytos dėl administracinio nusižengimo protokolo surašymo: šių metų vasario 2 dieną buvo išsiųstas raštas (kvietimas) dėl administracinio nusižengimo protokolo surašymo. Kadangi vadovas ar įgaliotas asmuo neatvyko, vasario 20 dieną išsiuntėme pakartotinį kvietimą atvykti į Savivaldybės administraciją, – kalbėjo J. Gedvilienė. – Vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodeksu, galima protokolą surašyti ir nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, nes įmonės vadovas buvo kviečiamas du kartus, tačiau protokolo turinyje turi būti jo asmens duomenys, kurių mes neturime. Įmonės vadovo duomenų nėra ir visuose viešuose registruose, todėl kreipėmės į Registrų centrą, kad patikslintų ar pateiktų UAB „Debreceno NT“ vadovo duomenis ir, manoma, artimiausiu metu bus surašytas protokolas bei skirta piniginė bauda.“

Pasak J. Gedvilienės, neatmetama ir galimybė kreiptis į teismą, siekiant įpareigoti pastato savininką jį nugriauti, nes pastatas kelia grėsmę aplinkiniams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas