Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vilma PREIKŠAITIENĖ:

– Vaikystėje apie saulės poveikį negalvojome, po pievas lakstydavom, kada tik norėdavom ir kiek norėdavom. Žinodama, kad ankstyvi saulės spinduliai gali pakenkti odai, be abejo, stengiuosi atokaitoje būti saikingai. Prie namų Vydmantuose turiu daržą, kuriame kartais aplinkybės priverčia padirbėti ir karščiausiomis valandomis. Kai reikia, naudoju odą nuo saulės saugantį kremą.

Marius ŠILEIKA:

– Per daug nesisaugau, su šeima važiuoju į gamtą, mėgaujuosi šiluma, bet, žinoma, protingai. Nors degu raudonai, po poros dienų oda parusvėja. Vaikystėje yra paskaudėjusi, pamenu, tokiais atvejais tepdavom rūgpieniu. Aš pats universitete studijavau aplinkosaugą. Todėl įvairius straipsnius spaudoje apie ozono skyles ir saulės grėsmes bei apsaugos priemones, jei jie parašyti ne mokslininkų, laikau pliurpalais.

Vitalija URBONIENĖ: – Kaip dauguma žmonių, džiaugiuosi, kad pagaliau atėjo tikras pavasaris, kad pastarosios dienos lepina šiluma. Be abejo, šiuo metu saulė – aktyvi, todėl reikia truputį pasisaugoti. Tačiau aš labiau atsižvelgiu ne į kokias nors svetimas rekomendacijas, o į savo būseną, man svarbiausia, kaip saulėje jaučiuosi aš pati.

---

Rajono Visuomenės sveikatos biuro specialistės Karolinos Skominienės komentaras:

– Saulės spinduliai veikia odą, kurioje sintezuojamas vitaminas D, ypač reikalingas kaulams, raumenims ir imuninei sistemai. Saulė taip pat skatina kraujo apykaitą, grūdina organizmą. Tačiau nesaikingas deginimasis gali prišaukti melanomą, arba, kitaip tariant, odos vėžį. Rizikos grupėje yra šviesios, greitai nudegančios odos žmonės, raudonplaukiai, mėlynakiai, turintys daugiau negu 100 apgamų, mėgstantys atostogauti šiltuosiuose kraštuose ne sezono metu, smarkiai nudegę saulėje, ypač vaikystėje, turintys giminaičių, sirgusių odos vėžiu, senyvi žmonės. Kad mėgavimasis saule nesukeltų nepageidaujamų padarinių, rekomenduojama ilgai nebūti saulėje, kai jos spinduliai pavojingiausi – nuo 10 iki 15 val. Tokiu metu verčiau likti pavėsyje, būtina dėvėti galvos apdangalą bei naudoti apsauginį kremą, juo tepti jautriausias kūno zonas – veidą, kaklą bei krūtinę. Nuo vaikystės tinkamai naudojant apsaugos priemones nuo saulės, galimybė susirgti odos vėžiu sumažėja 70 proc.

Renkantis apsauginį kremą, svarbu atkreipti dėmesį, kad pakuotė būtų pažymėta UVA+UVB ženklu. Šalia SPF žymimas skaičius nurodo, kiek laiko galima būti saulėje, apsisaugant nuo UVB spindulių. Jeigu oda šviesi, pirmuosius spindulius reikėtų pasitikti išsitepus kremu, suteikiančiu didesnę apsaugą (SPF 30), o šiek tiek įpratus prie saulės, apsaugos faktorių galima mažinti. Veido sričiai rekomenduojama naudoti kremą, kurio SPF ne mažesnis, kaip 50. Taip pat labai svarbu palaikyti normalią skysčių pusiausvyrą – rekomenduojama išgerti daugiau negu 2 litrus skysčių, geriausia – vandens, natūralaus negazuoto mineralinio vandens, vaistažolių arbatų, valgyti daugiau sultingesnių vaisių ir daržovių.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Rita NAGIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas