Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 12 %
Naktį12°C debesuotumas 12 %
Apklausa

Ar rajono valdžia turėtų pasirūpinti vaikų vasaros poilsiu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į renginį rinkosi su savo kvepiančiais pyragais

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2017-04-11

Salantų kultūros centro Žvainių skyriuje įvyko edukacinis renginys, kuriame „Imbariečių draugijos“ pirmininkė Daiva Stonkuvienė bendruomenės narius mokė pasigaminti šventinių dekoracijų, o pačios Imbarės krašto moterys tarpusavyje tarsi lenktyniavo, kurios iškeptas velykinis pyragas – skanesnis.

Edukacinio užsiėmimo „Mūsų močiučių Velykų pyragai“ organizatorė Vitalija Valančiutė (iš kairės) su Imbarės krašto šeimininkėmis Gražina Selkauskiene, Ramune Dobrovolskiene ir Edita Dobrovolskiene.

Apie „išeiginį“ ir „naminį“

„Su Daiva visada mes dirbame ranka rankon. Kitaip ir būti negali – juk tiek į bendruomenės, tiek į mūsų skyriaus renginius susirenka tie patys kaimo žmonės, kuriems mes tarnaujame“, – atviravo Žvainių skyriaus kultūros organizatorė Vitalija Valančiutė.

Namo parsineštos krepinio popieriaus rožės, iš senų laikraščių skiaučių pinti krepšeliai bei kitokie akį traukiantys niekučiai papuoš ne vienos šeimininkės buitį, na, o pyragus, kuriais moterys viena kitą vaišino, reikės išsikepti iš naujo.

„Kokio pyrago norit – naminio ar išeiginio? “ – prieš renginį juokavo Imbarės krašte žinoma ūkininkė Gražina Selkauskienė.

„Išeiginis“ – tai tas, kuriam reikalingi brangesni produktai, pavyzdžiui, maskarponė, graikiniai riešutai, kokoso drožlės, pudingas, persikai ar egzotiški vaisiai. O naminis – paprastesnis, jo receptą pašnekovė beria kaip žirnius į sieną: 4 kiaušiniai, 150 g cukraus, tiek pat aguonų, 100 g miltų, 4 valgomieji šaukštai lydyto sviesto, 5 obuoliai ir 80 g lazdyno riešutų. „Kiaušinių trynius išplaki su cukrumi, sudedi sumaltus riešutus, sviestą, miltus, įmaišai nuluptus kubeliais supjaustytus obuolius, suberi aguonas, supili iki standumo suplaktus baltymus – ir turi. Iškepęs pyragas būna visas gražus, baltas“, – sakė ji.

Kada pirmąjį pyragą iškepė, Gražina tiksliai nė nepamena Gal kai mokėsi kokioje trečioje ar ketvirtoje klasėje? Linarūčio metu tėvai išeidavo atlikti vadinamųjų normų, kažkodėl ją, o ne vyresnę seserį, išsiųsdavo virti pietų. Kartą sugalvojo, kad, pasrėbus bulvienės, pritiks užkąsti ir pyragas – buvo mačiusi, kaip kepa mama: jei darže „išlindo“ rabarbaras – skanino rabarbaru, jei atsirado obuolių – pridėjo jų.

„Dabar kas kita, kai receptų pilnas internetas“, – teigė pašnekovė.

Ji atviravo, kad savo kepiniais nebent kokį svečią ar kaimo bendruomenę kartais pradžiuginti ir tegali, kartais net pati Daivos ar Vitalijos klausinėja, kada vėl koks renginys ir ką iškepti reikės? Mat, namuose saldumynais nebent 22-ų studentą pamaloninti gali – nei vyras, nei suaugusi dukra, nei mažasis sūnus per daug jų nemėgsta.

Gardžiausi kepiniai jau – ant Žvainių kultūros skyriaus šventinio stalo.

Grybukai pavirsta viščiukais

„Bendruomenėje turime tris Dobrovolskienes, ir visos grybukus moka kepti“, – Ritą iš Žvainių, Ramunę iš Salantų ir tarp Imbarės bei Salantų gyvenančią Editą pristatė V. Valančiutė.

„Nieko ypatinga tuos grybukus kepti. Pasidaryk biskvitinę tešlą, turėk specialią keptuvę ir kantrybės, nes, kuo daugiau grybukų kepsi, tuo ilgiau ant kojų pastovėti teks“, – juokėsi keturis vaikus, kurių vyriausiam –20, o jauniausiam – 11, turinti Edita.

Ramunės grybukai kartais būna kitokie – šakočio tešlos ir net į grybukus nepanašūs, mat rankomis ji išlipdo ir eglutes, ir meškiukus, o Velykoms būtinai išlipdys viščiukus, kad gražiau būtų, padažys valgomaisiais dažais, kurių pirkti 25 kilometrus važiuoja į Skuodą.

„Pirmasis pyragas, kurį iškepiau išmokusi iš mamos, – keksas. Smagu buvo, kai broliai, seserys valgė ir gyrė“, – juokėsi Ramunė, savo šeimą, kurioje trys vaikai, kepiniais lepinanti ir be jokių progų.

Ir vis dėlto, kaip iškepti tų imbarietiškų grybukų? Dobrovolskienės tik nusijuokia – reikia turėti miltų, sviesto, grietinės, kiaušinių ir kepimo miltelių. O kiek ko dėti, mato įgudusi akis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas