Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Artėjant deklaravimui – mokymai ūkininkams

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2017-03-24

Žemės ūkio naudmenų deklaravimas šiemet prasidės balandžio 10, o baigsis birželio 6 dieną. Pavėlavusieji dar galės deklaruoti iki liepos 1-osios.

NMA specialistai (iš kairės) Asta Liepienė, Dimitrijus Žmoginas ir Edita Jakubauskaitė atsakė į kretingiškių ūkininkų klausimus.

Nuosavybę ar nuomą įrodys, šienaus – tik kartą

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) atstovai Asta Liepienė, Dimitrijus Žmoginas ir Edita Jakubauskaitė Kretingos rajono ūkininkams surengė seminarą, kuriame perteikė tiesioginių išmokų administravimo bei pasėlių deklaravimo naujoves.

Viena jų – bus galima deklaruoti tik pačių dirbamus plotus. Ūkininkas turi turėti žemės valdymo teisę įrodančius dokumentus arba įrodyti, kad vykdo žemės ūkio veiklą, kokiais pagrindais – nuosavybės, nuomos ar panaudos – valdo žemę. Bus taikoma galimai neteisėtų sąlygų nustatymo metodika, mat kai kurie ūkininkai siekia gauti didesnę išmoką negu jiems priklauso. Todėl paraiškos bus vertinamos dviem etapais – pirmiausia, atrenkant galimai rizikingus ūkininkus, paskui – nustatant galimai neteisėtas sąlygas.

Geros agrarinės aplinkosaugos būklės reikalavimuose numatyta, kad statesniuose negu 12 proc. šlaituose negalima auginti šakniavaisių ir šakniagumbių. Pažeidus šį reikalavimą, paramos suma sumažinama 20 proc. skaičiuojant sankcijas gali būti pritaikytas geltonosios kortelės principas, kai sankcija sušvelninama.

Naujovė – kad pievas ir ganyklas nušienauti bereikės tik vieną kartą – iki rugpjūčio 1 d., o įregistravus bičių šeimas – iki rugpjūčio 31 d. Pievų priežiūros žurnalo nebereikės.

Seminare buvo akcentuota, kad supaprastinti žalinimo reikalavimai. Įsėliui tinka visos baltyminės ir nebaltyminės žolės, kaip azotą kaupiantys augalai įskaitomi visi mišiniai, kuriuose baltyminiai augalai sudaro daugiau kaip 50 proc.

Susietosios paramos taisyklėse – trys naujovės: parama sertifikuota sėkla apsėtiems javų plotams, jei jie auginami ne sėklai; bulvėms sėklai ir cukriniams runkeliams.

Stiprins kontrolę

Seminaro metu buvo aptartos praėjusiųjų metų pasėlių deklaravimo klaidos, kurios daugiausia padarytos dėl netikslių skaičių įbraižant sklypus. NMA specialistai teigė, kad apie neatitikimus paraiškose ūkininkai informuojami jų pačių pasirinktu būdu, o kilus neaiškumams, paragino kreiptis į rajono Savivaldybės žemės ūkio skyrių. Paraiškos bus sutikrintos pasėlių deklaravimui baigiantis, klaidas bus galima ištaisyti. Pernai korektiškus dokumentus visam deklaruojamam plotui pateikė tik 20 proc. ūkininkų, dėl to šiemet numatyta dar didesnė tikslinė kontrolė.

Siekiant kuo greičiau išmokėti paramą, paraiškų administravimo procesas bus toliau automatizuojamas, su kuo daugiau ūkininkų NMA stengsis bendrauti elektroniniu būdu.

Į kretingiškių ūkininkų klausimą apie šių metų išmokų dydžius, NMA specialistai kol kas atsakyti negalėjo, mat kai kurie įkainiai ministro įsakymu bus patvirtinti po paraiškų surinkimo. Tų išmokų, kurios yra taisyklėse nurodytos pastovios, įkainiai nesikeis. Ūkininkus domino klausimas, ar sutuoktiniai turi būti valdos partneriai. Atsakymas – nebūtinai. Pasiteiravus, ar gali tikėtis išmokos gyventoja, miesto ribose turinti 3 ha žemės ir, kad nupjautų žolę, prašanti kaimyno.

Buvo atsakyta, kad šiuo atveju svarbu žemės sklypo statusas. Jį pasitikrinti galima miesto seniūnijoje arba paskambinus į Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrą.

Į klausimus, ar tėvų žemę deklaruojantys vaikai privalo su tėvais sudaryti sutartį ir ar galima subnuoma tarp fizinių asmenų, buvo atsakyta teigiamai.

Įspėjo apie ligų grėsmes

Seminare dalyvavę Kretingos maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Virgilijus Liepinis ir vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Saulius Alonderis pasinaudojo proga ūkininkams dar kartą priminti afrikinio kiaulių maro bei paukščių gripo grėsmes. „Paukščių gripas – šalia mūsų, toks atvejis neseniai nustatytas Klaipėdoje kritus gulbei. Norime, kad ūkininkai laikytųsi biologinės saugos reikalavimų“, – sakė V. Liepinis.

Buvo akcentuota, kad paukščių augintojams privalu naminius paukščius laikyti uždarose patalpose, neišleisti į lauką, jei nėra galimybės jų laikyti aptvėrus ir uždengus stogu, kad nekontaktuotų su laukiniais paukščiais. O laikantys nors ir vieną kiaulę, turi taip pat būti aptvėrę teritoriją, prie įėjimo į tvartą laikyti dezinfekcijos kilimėlius, įeinant ir išeinant iš tvarto persirengti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas