Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną20°C debesuotumas 1 %
Naktį17°C debesuotumas 5 %
Apklausa

Ar rajono valdžia turėtų pasirūpinti vaikų vasaros poilsiu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Piketuojančius verslininkus merkė lietus

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-03-21
Smulkieji verslininkai nesitraukia: dėl vietos po saule prie Savivaldybės surengė piketą.

Kovodami dėl savo išlikimo Kretingos centre, kioskų savininkai penktadienį prie rajono Savivaldybės surengė piketą. Jų atsineštuose plakatuose mirgėjo reikalavimai valdžiai – nesavavaliauti, nežlugdyti verslo, darbo vietas susikūrusių žmonių nevaryti į anglijas bei airijas.

Įsikibę į darbo vietas

„Tegul valdžios vyrai geriau nuvažiuoja ir pasižiūri graudžių vaizdų oro uostuose: seni žmonės, į svetimas šalis išlydėdami vaikus uždarbiauti, verkia. Giminaičiams tėvų paliekami mažiukai šaukia „Mama, mama!“, o ta mama ašarodama nueina į priekį su lagaminais“, – apgailestavo Janina Aniulienė.

Nors kuris laikas gėlėmis ji pati prekiauja privačioje Laisvės gatvėje atidarytoje parduotuvėje, Žemaičių g. esantį savo kioską nuomoja. „Sukūriau dvi darbo vietas kitiems. Ar tai blogai? Dirbantys žmonės – nebe Darbo biržos klientai, į valstybės katilą jie mokesčius neša. Aš taip pat nešu – už nuomą gaunu pajamas, o valstybei sumoku 15 procentų. Kaip bitės korį mes, tie smulkieji verslininkai, rajono biudžetą lipdom, rodos, tik džiaugtis reikėtų“, – „Pajūrio naujienoms“ atviravo J. Aniulienė.

Pyragais ir duona prekiaujanti Jūratė Piluckienė teigė bijanti prarasti darbą dėl vaikų. „Viena auginu tris studentus. Ką reikėtų daryti, kaip išlaikyti?“ – retoriškai klausė ji.

„Kaip jaustumėtės, jei jus atleistų iš pareigų? Žmona apie 20 metų prekiauja gėlėmis, o dabar štai iš ten nori nuginti“, – nuoskaudą liejo Robertas Kniūkšta, jam pritarė prekiautojas Kazys Brazdeikis. Pasak į Lietuvos trispalvę įsisupusios piketuotojus užtariančios Birutės Zenkevičienės, užsidirbti centą kitą, prie mažos pensijos prisidurti iš paskutiniųjų stengiasi ir pagyvenę žmonės. „Maisto kainos parduotuvėse – šokiruojančios, vaistų – ko beklausi... Iki ko ritamės? Seime įstatymus priima visokie „pūkai“, – apgailestavo ji.

Dvidešimt penkerius metus gėlėmis prekiaujanti Armanta Brazdeikienė teigė savo darbo vietą labiausiai branginanti dėl 9 anūkų, kuriems reikia padėti, dukrai – per sunku.

„Keli eurai nuo pusės man priklausančio kiosko nuomos į kišenę nubyra. Gyvenu viena, būstui labai reikalingas remontas – iš pensijos niekaip susitvarkyti neįstengčiau“, – guodėsi anksčiau ir pati gėlėmis prekiavusi 88-erių Adelė Paulauskienė.

„Susirinkome čia, kad atkreiptume dėmesį, norim viešumo, jei reikės, iki Prezidentės nukeliausim. Kantrybė jau išseko, pavargome šitiek metų po teismus tampytis... Liepia su paviljonais keltis į kitas vietas. O ar žinot, ką tai reiškia? Kokios išlaidos, be to, dvejus metus vėl „ant nulio“ dirbsim, kol įdirbį pasieksim“, – apgailestavo vienas piketo organizatorių Vytautas Cirtautas. Jis negailėjo kritikos Kretingos valdžiai, kuri naudojasi savo galiomis, giminystės ryšiais – esą daugelis taip šneka.

Verslininkai ir rajono vadovai grįžo prie minties kioskus iškelti į turgų.

Pakvietė arbatos

Kone dvi su puse valandos piketuotojai, draskomi vėjo ir drengiami stipraus lietaus, atkakliai stoviniavo Savivaldybės prieigose ir laukė pasirodant „bent ko nors“ iš valdininkų. Meras Juozas Mažeika ir administracijos direktorius Virginijus Domarkas atvyko gerokai pavėlavę, mat tuo pačiu metu Kretingos ligoninėje vyko Anesteziologijos-reanimacijos skyriaus atidarymo ceremonija.

„Esam to paties rajono gyventojai, visų tikslas yra susitarti“, – nors piketuoti pagal įstatymą leista 25 m atstumu nuo administracinio pastato, pasikalbėti posėdžių salėje draugiškai pakvietė jie. Sušalusiems verslininkams buvo pasiūlyta ir arbatos, tačiau į padėklą su karštu gėrimu bei puodeliais šie net nepažvelgė – esą ne to šiandien čia susirinko, o arbatos gali ir namuose atsigerti.

V. Cirtauto teiginius, kad yra suinteresuotas, V. Domarkas pavadino anekdotu, o anekdotus esą vieni pasakoja linksmiau, kiti – liūdniau. „Į anekdotų klausimus atsakymų paprastai nebūna, tik tie, kurie klausosi, arba nusijuokia, arba ne“, – pridūrė jis.

Smulkiųjų verslininkų asociacijos pirmininkė Danutė Rubavičienė J. Mažeikai priekaištavo, jog viename rajono tarybos posėdžių, svarstant klausimą dėl kioskų iškėlimo ir detalaus projekto toje vietoje rengimo, lemiamos reikšmės turėjęs jo balsas.

„Meras posėdyje yra tarybos narys, balsuodamas išreiškia savo nuomonę. Tai tada kiekvieno tarybos nario reikėtų paklausti, ar balsuojant už sprendimus, neturi kokių nors interesų“, – išsigynė J. Mažeika.

Smulkiuosius verslininkus palaikančio Vinco Joniko nuomone, vis dėlto rajono vadovams derėjo labiau atsižvelgti į verslininkų interesus.

Abi pusės laikosi savo

Išsirutuliojus diskusijai, abi šalys laikėsi principingai: verslininkai nori, kad jų paviljonai toliau liktų nejudinami, o rajono vadovai ragina ieškoti kitų galimybių, nes ne visi Žemaičių gatvės dviejų daugiabučių gyventojai pageidauja kioskų kaimynystės.

„Tebevyksta ginčai teismuose. Jei Savivaldybė pralaimės, neįsižeisim, tai bus aiškus atsakymas visiems“, – konstatavo V. Domarkas. Savivaldybės specialistai verslininkams galėtų juodu ant balto parodyti visus laisvus mieste likusius sklypus, į kuriuos galėtų nukeldinti kioskus. Tačiau procedūra būsianti sudėtinga – reikės dalyvauti aukcione.

„Suformuotume žemės sklypą, kreiptumėmės į Valstybinės žemės fondą, šis internetu paskelbtų aukcioną, o laimės tas, kas laimės “, – paaiškino V. Domarkas.

Į kai kurių verslininkų klausimus, kodėl kituose miestuose, pavyzdžiui, Marijampolėje, Kaune, Vilniuje ar Klaipėdoje verslininkams skiriami plotai neatlygintinai, buvo atsakyta, jog ten suformuotos ir Seimo patvirtintos laisvos ekonominės zonos.

„Savivaldybės, deja, nėra žemės savininkės ir neturi teisės kam nors pačios suteikti arba išnuomoti žemės sklypus“, – patikslino J. Mažeika.

Anot rajono vadovų, laisvos žemės Kretingos mieste likę nedaug: šiek tiek Žemaitės alėjoje, Tiekėjų ir Klaipėdos gatvėse. „Galime parodyti visus sklypus, duosim koordinates, o jūs rinkitės ir nuomokitės“, – sakė jie.

Svarstys galimybę įsikurti turguje

Anot smulkiųjų verslininkų palaikyti atėjusio Algimanto Šoblinsko, buvęs meras Valerijonas Kubilius kažkada žadėjęs, jog miesto centre 3 arus užimančiame plote kioskai galės stovėti tiek, kiek norės, verslininkai investavo pinigus, įsirengė, susikūrė darbo vietas. Pasikeitus valdžiai, situacija apsivertė antraip. A. Šoblinsko nuomone, tai – negražus politikų žingsnis. Užkampyje galima verstis nebent gamyba, o ne prekyba.

J. Mažeika prisiminė, kad seniau tiek nudegusiam Juzefos Gindvilienės turgeliui, tiek kioskininkams buvo pasiūlyta už „ačiū“ persikelti į Kretingos turgų. „Kodėl ši teritorija jums netiko?“ – stebėjosi meras.

„Na, turgus Laisvės gatvėje mums, galima sakyti, jau būtų miesto centras, vis nereikėtų kraustytis kur nors ten, į Skuodo rajoną“, – apsidžiaugė A. Šoblinskas.

Šią savaitę rajono vadovai žadėjo tokią galimybę svarstyti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas