Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną22°C debesuotumas 56 %
Naktį10°C debesuotumas 9 %
Apklausa

Ar esama rajono sporto bazė tenkina sportuojančiųjų poreikius?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į kovą su ugnimi kviečia ir savanorius

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-02-24
Gaisras Daubėnų kaime buvo pastebėtas per vėlai – kai apie jį sužinoję į vietą atlėkė ugniagesiai, degantis stogas jau buvo įkritęs vidun.

Antradienį ugnis be namų paliko Daubėnų kaime gyvenančią šeimą – jų išpuoselėta sodyba, į kurią atsikėlė prieš trejus metus, per dvi valandas liko nuodėgulių krūva. Ugniagesiai ne ką tegalėjo padėti – jiems atvykus, nudegęs stogas jau buvo įkritęs į vidų. Ugniagesiai įsitikinę – tokiais atvejais skaudžių pasekmių būtų galima išvengti ne tik kuo anksčiau pastebėjus gaisrą, bet ir į pagalbą pasitelkus savanorius.

Gaisras Daubėnų kaime buvo pastebėtas ne iš karto – šiuolaikiškai įrengtas namas buvo pastatytas gražioje, bet nuo kitų sodybų atokesnėje vietoje. Kai buvusiuose Daubėnų soduose gyvenantys žmonės pradėjo jausti degėsių kvapą ir ėmė ieškoti, kas dega, tik tuomet ir buvo aptiktas kitapus plento visu smarkumu liepsnojantis namas.

Kilus gaisrui, namie nieko nebuvo.

Darbėnų seniūnijos seniūnas Alvydas Poškys, vos sužinojęs apie gaisrą, atvyko į vietą ir spėjo pasiūlyti pagalbą čia atlėkusiam šeimininkui. „Paraginau kreiptis į seniūniją dėl vienkartinės pašalpos. Padėsime šeimininkui sutvarkyti gaisravietę, kreipsimės į „Kretingos komunalininką“ dėl nemokamo susidariusių atliekų išvežimo“, – kalbėjo A. Poškys, kurio žiniomis, name gyveno viena šeima, jos vaikams – 20 ir 13 metų.

Brangiausios pirmosios minutės

Pirmieji į gaisrą Daubėnų kaime atvyko Darbėnų ugniagesiai, kuri kaip ir kitos ugniagesių komandos – Salantų, Kartenos bei Baublių, yra pavaldi Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinei tarnybai.

Šių ugniagesių komandų užduotis yra pirmiesiems atvykti į kaimiškoje vietovėje kilusį gaisrą ir pradėti jį gesinti – tokiais atvejais pirmosios minutės yra pačios brangiausios. Ugniagesių komandos taip pat perduoda informaciją, kokia yra padėtis ir kokios pajėgos yra reikalingos, valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiams.

Tačiau dar visai neseniai visose ugniagesių komandose Kretingos rajone bebuvo likę budėti po vieną žmogų. Toks modelis buvo siekiamybė – respublikiniu mastu skatinta burti ugniagesių savanorių pajėgas. Tikėtasi, kad toks veiklos organizavimas būtų efektyvesnis – už tą pačią sumą, kuri reikalinga išlaikyti ugniagesį, būtų galima turėti daugiau savanorių, nes jiems reiktų atlyginti tik už tą laiką, kurį jie praleidžia gaisre, o ne už visą budėjimą. Tačiau Kretingos rajone tokia sistema taip ir neprigijo.

Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkas Nerijus Ciparis laimėjimu laiko tai, kad mūsų rajono ugniagesių komandose vėl budi po du ugniagesius, o ne po vieną, kaip buvo kurį laiką.

Siekia kad budėti po du ugniagesius

Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkas Nerijus Ciparis laikosi nuostatos, kad ugniagesių komandoje būtinai turi budėti po du ugniagesius. „Tai numato ir teisės aktai – pažeistume daugybę saugos reikalavimų, jei dirbtų tik vienas ugniagesys. Pavyzdžiui, vienam ugniagesiui yra neįmanoma nuo automobilio nusikelti kopėčių ir jas ištiesti, atvykęs į gaisrą jis turėtų lakstyti nuo siurblio prie žarnos pirmyn atgal 40 metrų, kad paleistų vandenį“, – vardino N. Ciparis, kuris džiaugiasi, kad jau beveik visose Kretingos rajono ugniagesių komandose vienu metu budi po du ugniagesius – taip atkuriamas seniau egzistavęs veiklos modelis.

Anot N. Cipario, veiklos modelis, kuomet dirba tik vienas ugniagesys ir savanoriai, nepasiteisntų, nes net ir suformavus gausias ugniagesių savanorių pajėgas, negali būti tikras, kad konkrečiame gaisre tikrai sulauksi jų pagalbos: juk savanoris pats sprendžia, ar staiga iškviestas jis gali atvykti ar ne. Be to, savanoriai į gaisrą negali atvykti taip greitai kaip ugniagesiai – ilgiau trunka, kol žmogus susiruošia, persirengia, o ir važiuodamas jis negali viršyti greičio, nes neturi švyturėlių kaip specialiosios tarnybos.

Savanoriais tampa ir ugniagesiai

Vis dėlto, N. Cipario nuomone, savanoriai ugniagesiai yra labai reikalinga pagalba ugniagesiams, ypač malšinant ilgai trunkančius gaisrus, pavyzdžiui, degant šiukšlynams, durpynams ir pan., likviduojant audros padarinius.

„Šiuo metu turime du aktyvius ugniagesius savanorius ir dar esama parašiusių prašymus jais tapti“, – teigė N. Ciparis, kviečiantis apsilankyti Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnyboje tuos, kurie norėtų tapti ugniagesiais savanoriais.

Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Gintaras Bruzdeilinas teigė, kad būti savanoriais pageidauja ir patys ugniagesiai, kurie ir dabar ne tarnybos metu neretai atvyksta pagelbėti kolegoms. „Jiems tapti savanoriais yra lengviausia, nes nereikia jokių mokymų. Bet esu įsitikinęs, kad savanoriais norėtų tapti ir savanoriai kariai, ūkininkai, seniūnijų darbuotojai, medienos įmonių darbuotojai – visokių variantų yra, reikia tik pasižvalgyti ir pakalbinti žmones. Kituose rajonuose savanoriai aktyviai dalyvauja gesindami gaisrus, o mūsų apskrityje tokių savanorių nėra tik Kretingos rajone ir Nidoje. Tačiau kai kūrėme Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinę tarnybą, viena jos pagrindinių funkcijų ir buvo organizuoti savanorius“, – aktyviau burti savanorius linkėjo G. Bruzdeilinas.

---

Savanoriais ugniagesiais gali tapti 18 – 65 metų asmenys,

atitinkantys tam tikrus sveikatos, bendrojo fizinio parengtumo ir kitus reikalavimus. Savanoriais gali tapti ir jaunuoliai nuo 14 metų, jeigu tam neprieštarauja tėvai.

•Pretendentas į savanorius ugniagesius turi baigti įvadinius mokymus, po kurių reikia išlaikyti egzaminą. Tapus savanoriu ugniagesiu, asmuo įgyja tam tikras socialines garantijas bei teisę į piniginę kompensaciją už dalyvavimą gaisre.

•Savanoriais ugniagesiais gali tapti ir tie, kurie nori ne dalyvauti gaisrų gesinime, bet vykdyti visuomenės švietimą gaisrų prevencijos srityje. Kretingoje tokiais ugniagesiais savanoriais jau tapo rajono meras Juozas Mažeika, jo pavaduotoja Danutė Skruibienė ir Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas