Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingoje socialinių globėjų dar nėra

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2017-01-31

Rezonansinis įvykis Kėdainiuose, kai nuo smurto šeimoje mirė keturmetis berniukas, tikėtina, pagreitins įstatyminius pokyčius ir įsteigus naują šalyje budinčių globėjų instituciją. Pasak Kretingos rajono savivaldybės Vaiko teisių tarnybos vadovės Violetos Lukoševičienės, dar nėra teisiškai išsamiai reglamentuota socialinio globėjo institucija, todėl ir mūsų rajone neatsiranda globėjų, kurie galėtų išsyk priglobti iš šeimos paimtą vaiką.

Nori globoti nuolatos

„Žmonės nėra pakankamai informuoti, kas tai yra socialinis globėjas. Būsimi socialiniai globėjai nori žinoti, kokios jų socialinės garantijos, kokia jiems bus suteikta teisinė pagalba. Dabar gi kiekvienai savivaldybei palikta spręsti pačiai, ką ir kaip daryti“, – teigė V. Lukoševičienė.

Dėl to vasario pradžioje spręsti šią problemą Savivaldybėje rinksis įvairių mūsų rajono institucijų atstovai.

„Tikiuosi, kad situacija pasikeis. Savivaldybės atstovai buvo nuvykę į Kauno ir Vilniaus vaiko gerovės centrus, kurie pirmieji mūsų šalyje parengė budinčius globėjus ir jie bet kuriuo paros metu jau priglaudžia iš nesaugios šeimos paimtus vaikus. Vaikui pats paėmimas yra labai skausmingas – kokia bebūtų šeima, jis su ja skiriasi nenoriai. Todėl laikinas globėjas privalo vaiką ne tik apgyvendinti savo šeimoje, bet ir nuraminti, paguosti, – kitaip sakant, dovanoti jam savo širdies šilumą“, – kalbėjo V. Lukoševičienė.

Socialinis arba budintis globėjas iš nesaugios šeimos paimtą vaiką turi teisę globoti tik 12 mėnesių. Ligi šiol parengti mūsų rajono globėjai, vedėjos žodžiais, nenori vaiko globoti tik laikinai, – jie nori tokių vaikų, kuriems nustatyta nuolatinė globa. Nuolatinis globėjas taip pat nori pasirinkti, kokį vaiką globoti.

Vaikui – globėją, o ne globėjui – vaiką

„Neretai ši problema yra labai aštri, nes įprastai pageidaujama 3-5 metų mergaitės, kad ši būtų be psichikos ir fizinių sutrikimų, pagimdyta sveikų tėvų. Mes akcentuojame, kad vaikui ieškome globėjų, galinčių ir norinčių visa širdimis priimti vaiką, o ne – globėjams vaiko“, – patikino V. Lukoševičienė.

Kol dar nėra pasirengusiųjų laikinai priglausti vaikus iš tų šeimų, kuriose tėvai girtauja, smurtauja ar vaikas badauja, Vaiko teisių skyriaus darbuotojai juos bet kuriuo paros metu atveža į Socialinių paslaugų centro Vaiko globos (rūpybos) tarnybą.

Didžiausias rūpestis, pasak vedėjos, kelia iš tėvų paimti vaikai iki 3 metų: „Jie išvis neturėtų atsidurti globos institucijose arba būti jose ne ilgiau, kaip 3 mėnesius“.

V. Lukoševičienė sakė, jog pernai, o ir apskritai ji neprisimena, jog Kretingos rajone būta ypatingų smurto prieš vaikus atvejų.

„Dažniausia vaikai būdavo palikti vieni, be tėvų priežiūros, nes tėvai girtaudavo. Pernai tėvų globos neteko 17 vaikų: 11 iš jų apgyvendinti nuolatinių globėjų šeimose, o 6 apgyvendinti globos institucijoje. Iš tų 6 iki metų pabaigos globos namuose liko 4 vaikai, nes 2 vaikai sugrįžo į savo namus“.

Per ilgos procedūros

Vedėjos žodžiais, viena iš priežasčių, kai vaikas paimamas iš šeimos, gali būti ir tėvų liga. Vaikas sugrąžinamas į šeimą, tėvams pasveikus, o taip pat girtaujančių tėvų šeimoje pastebėjus teigiamų pokyčių.

Šiuo metu Kretingos rajono socialinių paslaugų centras parengė 41 mūsų rajono globėjų šeimą, kuri nuolat globoja 46 vaikus. „Pagaliau pavyko į šeimą priglobti ir 3 vienos šeimos broliukus. Įvaikinimo procesas, mūsų akimis žvelgiant, taip pat pajudėjo: pernai įvaikinti 3 vaikai. Dar 2 šeimos taip pat pageidauja įsivaikinti. Įprastai pageidaujama įsivaikinti vaikus iki 3 metų“, – kalbėjo V. Lukoševičienė. Ji neslėpė mananti, jog vaikų globa ar įvaikinimas šalyje vis dėlto vyksta vangiai dėl biurokratinių užkardų. „Pasirengimo procedūra užtrunka per ilgai: nuo dokumentų padavimo ligi įvaikinimo dažnai praeina metai ar netgi ilgiau“, – teigė vadovė.

---

Laikinas globėjas – tai šiemet Lietuvoje įteisinta socialinio globėjo pareigybė. Socialiniais globėjais gali tapti asmenys, išklausę jiems organizuotus specialius mokymus ir pasirengę į savo šeimą priimti vieną ar keletą vaikų – įprastai iki 3 vaikų, išskyrus tuos atvejus, kai nenorima išskirti tos pačios šeimos brolius bei seseris.

Nuo 2017-ųjų sausio 1 dienos tai tapo valstybės apmokamu darbu, – socialinis globėjas gaus užmokestį, atsižvelgiant į vaikų skaičių iš tos savivaldybės, kurioje jis parengtas ir įdarbintas, biudžeto. Šiuo metu Kretingos rajono savivaldybė sprendžia, kokio dydžio bus užmokestis, – nuo 2017 m. sausio 1 d. valstybės fiksuota išmoka yra ne mažesnė, negu 152 Eur.

Į laikino globėjo šeimą priglobtas vaikas, kaip ir ligi šiol, gaus fiksuotą – 152 eurų – išmoką.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas