Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vengrijos valstybės diena buvo švenčiama Kretingoje

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2006-03-17
Vengrijos Respublikos ambasadorius Sandor Juhasz (dešinėje) diplomatinį darbą dirba jau 30 metų. Šalia - Savivaldybės meras Valerijonas Kubilius.

Antradienį Vengrijos Respublikos ambasadorius Sandor Juhasz Kretingoje surengė Vengrijos valstybės dienos paminėjimą. Savivaldybėje susirinkusius rajono verslininkus, Savivaldybės Tarybos narius, vadovus Sandor Juhasz supažindino su Vengrijos-Lietuvos verslo plėtros perspektyvomis, aptarė Kretingos rajono verslininkų, politikų bendradarbiavimo su Vengrija galimybes. Žiemos sode ambasadorius kartu su žmona Katalin Juhasz surengė priėmimą, į kurį buvo pakvietę per 80 žmonių - rajono verslininkų, politikų, tautodailininkų, menininkų, ūkininkų, Pranciškonų gimnazijos atstovų. Šventės renginiuose dalyvavo Seimo nariai Virginijus Domarkas ir Egidijus Klumbys.

Vengrijos ambasada Lietuvoje turi gražią tradiciją kovo 14-ąją - Vengrijos valstybės dieną - paminėti kasmet vis kitame Lietuvos mieste. Šiemet buvo pasirinkta Kretinga, anot rajono Savivaldybės mero Valerijono Kubiliaus,- neatsitiktinai. Mero teigimu, ambasadoriui Sandor Juhasz labai patinka mūsų miestas, jis džiaugiasi savo gimtojo Kiskunhalas miesto Aron Silady reformatų ir Kretingos Pranciškonų gimnazijų draugyste. Dviejų šalių gimnazijų jau kelerius metus trunkantį sėkmingą bendradarbiavimą ambasadorius skatina plėtoti kitose veiklos srityse: versle, kultūroje, tarp savivaldos politikų, institucijų. Sandor Juhasz mokėsi Aron Silady reformatų gimnazijoje, žaidė gimnazijos rankinio komandoje. Kilusiam iš žemdirbių šeimos Sandor Juhasz rūpi ir dviejų šalių provincijų, mažesnių miestų bendradarbiavimo plėtojimas. (Kiskunhalas gyvena 30 tūkstančių žmonių).

Sandor Juhasz teigė: “Didesni miestai ir taip turi begales galimybių bendrauti. Su meru, kitų politikų pagalba viliamės užmegzti tampresnius ryšius tarp Kiskunhalas ir Kretingos. Tikimės, kad delegacija iš Kretingos dar šių metų rugsėjį apsilankys Kiskunhalas”. Atsakydamas į tai, meras Valerijonas Kubilius pareiškė, jog artimiausiame rajono Savivaldybės Tarybos posėdyje prašys Tarybos pritarimo dėl Kretingos rajono ir Kiskunhalas savivaldybių bendradarbiavimo.

Kalbėdamas apie Vengrijos ir Lietuvos prekybos apimtis, ambasadorius pažymėjo, jog nuo 2002 metų apimtys išaugo trigubai ir kad Vengrijos pusė yra aktyvesnė. Eksportas į Lietuvą siekia apie 123 mln. eurų, importas iš Lietuvos - apie 33,5 mln. eurų. “Norėtume paskatinti Lietuvos verslininkus pristatyti, vežti į Vengriją savo prekę. Turime lietuvišką sūrį, trūksta alaus. Prie sūrio netgi būna eilės”,- sakė ambasadorius. Vengrai iš lietuvių perka Šiauliuose pagamintus dviračius, kineskopus iš Panevėžio, trikotažą iš Utenos, Rokiškio sūrį, šaldytuvus iš Alytaus. Ambasadorius pažymėjo, jog yra geros galimybės į Vengriją eksportuoti pašarus. Iš Vengrijos į Lietuvą vežamos automobilių dalys, šeimininkėms gerai žinoma “Globus” produkcija - marinuoti žirneliai, kitos daržovės. Sandor Juhasz įsitikinimu, Lietuva ir Vengrija galėtų kurti bendrus produktus ir konkuruoti kitose rinkose. Perspektyvios tokio bendradarbiavimo sritys - mašinų gamybos industrija (pvz., Lietuvoje galėtų būti gaminamos detalės “Opel”, “Audi”, “Suzuki” automobiliams), geoterminės energijos panaudojimas.

Susitikime Savivaldybėje dalyvavę Kūlupėnų linų fabriko direktorius Juozas Šiaulys, bendrovės “Terekas” savininkas ir vadovas Juozas Maksvytis domėjosi verslo Vengrijoje sąlygomis, Seimo narys Virginijus Domarkas - ką vengrai mano apie euro įvedimą jų šalyje. Ambasadorius Sandor Juhasz atsakė, jog užsieniečiams investuoti Vengrijoje naudinga dėl mokesčių lengvatų. Investuotojas 5 metus atleidžiamas nuo mokesčių, savivaldybės pasirūpina verslui būtina infrastruktūra, žeme, kuri nenaudojama žemės ūkiui. Vengrija, kaip ir Lietuva, yra priklausoma nuo Rusijos dujų tiekimo. Skirtingai negu lietuviai, vengrai masiškai neemigruoja į Vakarų šalis, nors paslaugų, prekių kainos Vengrijoje jau yra ES šalių senbuvių lygio. Benzino, elektros kainos tokios pat kaip Austrijoje. Minimalus mėnesinis atlygis už darbą Vengrijoje šiuo metu yra 55 tūkstančiai forintų - apie 220 eurų arba 800 Lt. Numatoma, kad euras Vengrijos forintą pakeis ne anksčiau kaip 2010-2012 metais. Nors Vengrijos valstybė vystosi sparčiai, didelis biudžeto deficitas, kiti kriterijai netenkina Mastrichto reikalavimų eurui įvesti. Sandor Juhasz pastebėjo, jog Lietuvai svarbu eurą įsivesti 2007 metų sausio 1 dieną. Jeigu to nepavyks padaryti, euro įvedimas nutols ilgam, Lietuvai tai bus nenaudinga.

Lietuvos Tautodailininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkė Laima Grigaitienė (dešinėje) ambasadorių ir jo žmoną Katalin Juhasz (viduryje) pasveikino vengriškai.

Per priėmimą Žiemos sode buvo sugroti Vengrijos ir Lietuvos himnai. Savivaldybės meras Valerijonas Kubilius Vengrijos Respublikos ambasadoriui Sandor Juhasz padovanojo kretingiškės dailininkės Lidijos Kuklienės nutapytą ąžuolą, poniai Katalin Juhasz - gintaro papuošalą. Kalbėdamas susirinkusiems Žiemos sode Sandor Juhasz priminė Lietuvos ir Vengrijos valstybių istorines, kalbines sąsajas. Net trys vengrų karaliai buvo kilę iš garsios lietuvių didikų Jogailų giminės. Vienas iš Lietuvos valstybės valdytojų buvo vengrų didikas Steponas Batoras, įkūręs Vilniaus universitetą. Lietuvių ir vengrų kalbos yra unikalios Europoje.

Pernai Vengrijos valstybės diena buvo švenčiama Panevėžyje. Kitąmet numatoma Marijampolėje. Iki renginio tarp Panevėžio ir Vengrijos verslininkų nebuvo jokio bendradarbiavimo. Po šventės per 10 įmonių užmezgė verslo ryšius, kelios jų netgi sukūrė darbo vietų Vengrijoje ir Lietuvoje. Į Vengriją iš Panevėžio gabenama mediena, iš Vengrijos į Panevėžį - baldai. V.Kubiliaus nuomone, kretingiškiai turi perspektyvų bendradarbiauti su vengrais įsisavinant geoterminę energiją, parduodant vengrams “Kretingos grūdų” pašarus, vystant turizmo, kavinių, restoranų verslą.

Vengrija garsi vynais. Svečiai Žiemos sode buvo vaišinami Csarda vengrų restorano Trakuose patiektu vynu. Šiame restorane galima užsisakyti apie 60 rūšių rinktinių vengriškų vynų. Apžiūrėję ambasados muziejuje surengtą parodą “Architektūra ir siuvinėjimas”, šventinio priėmimo dalyviai galėjo dar paragauti ir vengriškos vaisių degtinės grapos, kuri, anot ambasadoriaus, geresnė už itališką.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas